Data publikacji:

Wiedźmin 4 - kiedy będzie i czy w ogóle będzie premiera?

Trzecia odsłona Wiedźmina, pomimo kilku lat na karku, nadal uważana jest za jeden z lepszych RPG-ów w historii, który inspiruje innych twórców gier wideo. Gracze z całego świata pokochali przygody z Geralta z Rivii, dlatego nikogo nie powinno dziwić, że miłośnicy serii oczekują premiery kolejnej części. CD Projekt RED ma już za sobą wielce wyczekiwaną premierę Cyberpunka 2077, dlatego teraz może skupić się na kolejnych projektach. Czy będzie to Wiedźmin 4? Na to pytanie postaram się odpowiedzieć w dalszej części tekstu.
wiedźmin 4

Czy będzie Wiedźmin 4?

Marka wykreowana przez polskie studio CD Projekt RED jest zbyt dochodowa, żeby twórcy całkowicie ją porzucili. Widać to chociażby po tym, że producent regularnie rozwija karciankę Gwint, która osadzona została w wiedźmińskim uniwersum. Premiera czwartej części Wiedźmina jest raczej kwestią czasu – sugerują to nie tylko branżowi analitycy, ale również wypowiedzi twórców.

10 marca 2020 roku w serwisie Strefa Inwestorów pojawił się wpis poświęcony grze Cyberpunk 2077 oraz planom na przyszłość studia CD Projekt RED. W artykule zawarto wypowiedź prezesa Adama Kicińskiego, który twierdził, że:

Chcemy robić trochę więcej gier na początek. Udowodnimy, że potrafimy robić dwie, może trzy produkcje, co nam zajmie kilka lat. […] Myślimy o kolejnej grze singlowej, a zaraz po zakończeniu prac nad Cyberpunkiem, prace nad kolejną produkcją od razu ruszą.

Następnie Kiciński zaznaczył, że historia Geralta z Rivii została definitywnie zakończona w grze Wiedźmin 3: Dziki Gon oraz przygotowanych do niej dodatkach. Dodał jednak, że wątki z trylogii nie będą kontynuowane, lecz firma nie wyklucza stworzenia kolejnej gry osadzonej w tym uniwersum.
Przez kilka kolejnych miesięcy temat nie był poruszany, aż do wywiadu przeprowadzonego w grudniu 2020 roku przez redaktora serwisu Business Insider, Damiana Szymańskiego. Głównym tematem rozmowy ponownie był Cyberpunk 2077, ale oczywiście musiało paść pytanie, o to, co dalej. Tym razem Adam Kiciński odpowiedział w następujący sposób:

Oczywiście w tym momencie nie mogę zdradzić żadnego tytułu. Proszę jednak pamiętać, że największa część zespołu pracowała nad Cyberpunkiem i teraz zasługują na urlop. To, co mogę powiedzieć, to, że jeden z pierwszych teamów, który zaczyna pracę koncepcyjną, czyli osoby od tworzenia fabuły, już intensywnie myślą nad czymś nowym. Słowem, rzucamy się już na inne tematy, zasuwamy dalej i pary nam na pewno nie zabraknie. Pomysłów na nowe gry mamy znacznie więcej niż możliwości ich zrealizowania. W przyszłość patrzę z dużym optymizmem.

Oba cytaty nie oznaczają, że CD Projekt RED faktycznie pracuje nad Wiedźminem 4, jednakże myślę, że śmiało można tak założyć. Studio obecnie dłubie jeszcze nad wydaniem Cyberpunka 2077 na konsolach nowej generacji oraz trybem multiplayer, który został zapowiedziany jakiś czas przed premierą gry.


Przeczytaj także: Wiedźmin 3 - Dziki Gon. Recenzja


Ze słów prezesa wynika jednak, że firma jest w stanie pracować nad kilkoma projektami jednocześnie, a trzeba też wziąć pod uwagę to, że zespół pracujący przy fabule, to nie są te same osoby, które odpowiadają za sprawy techniczne. Mogą więc pracować jednocześnie nad kompletnie innymi projektami.

Oczywiście piszę to z perspektywy fana Dzikiego Gonu. Nie wykluczone, że studio woli najpierw przygotować kontynuację Cyberpunka 2077 lub spróbować sił z całkowicie nową marką, z jaką do tej pory nie mieliśmy jeszcze do czynienia. Wszakże dotychczas producent bazował na jakimś materiale źródłowym, więc może tym razem będzie chciał spróbować z własnym, unikatowym uniwersum.

Premiera Wiedźmin 4 – kiedy możemy się jej spodziewać?

Gra nie została jeszcze oficjalnie zapowiedziana, dlatego ciężko jest przewidzieć, kiedy może trafić do sprzedaży. Według analityków premiera Wiedźmina 4 miałaby nastąpić w czwartym kwartale 2025 roku. Taki termin wydaje się być bardzo prawdopodobny, zważywszy na to, że studio CD Projekt RED zazwyczaj wydawało swoje gry AAA w odstępie co najmniej trzech lat.

Na jakich platformach zagramy w Wiedźmina 4?

CD Projekt RED od premiery trzeciej części Wiedźmina stawiał na multiplatformowość swoich produkcji. Dziki Gon udostępniony został nawet w późniejszym czasie na konsoli Nintendo Switch, co tylko pokazuje, że firma nie jest w żaden sposób „wierna” konkretnej platformie.

Jeśli Wiedźmin 4 miałby trafić do sprzedaży, to z pewnością zostałby udostępniony na komputerach osobistych. Zakładając, że premiera odbyłaby się maksymalnie w 2025 roku, to tytuł z pewnością trafiłby również na PlayStation 5 i Xbox Series X|S oraz na potencjalnie następnego Switcha.

Jakie będą wymagania sprzętowe Wiedźmina 4 na PC?

Dopóki nie poznamy konkretów, nie możemy w żaden sposób przewidywać, jakie będą wymagania sprzętowe tej produkcji. Z pewnością będą wyższe niż w przypadku Cybeprunku 2077, aczkolwiek nie powinna być to znacząca różnica, zważywszy, że gra pewnie byłaby dostępna też na konsolach.

Wiedźmin 4 – o czym może być kolejna gra CD Projekt RED?

Kolejna odsłona serii na pewno byłaby całkowicie nowym rozdziałem w wiedźmińskim uniwersum, dlatego możliwe, że twórcy zrezygnują z numeracji – tak jak np. zrobiono to w przypadku Mass Effect: Andromeda. Twórcy mają ogromne pole do popisu w kwestii tworzenia fabuły, ponieważ to uniwersum jest tak wielkie, że można z nim zrobić właściwie wszystko. Na upartego studio CD Projekt RED może nawet pokusić się o stworzenie własnego MMORPG-a. Bethesda na przykładzie The Elder Scrolls udowodniła, że jest to możliwe.

Niewykluczone, że w Wiedźminie 4 będziemy mogli stworzyć własnego bohatera, tak jak ma to miejsce w Cyberpunku 2077. Twórcy zapewniają, że historia Geralta jest już definitywnie zakończona, więc to dobry moment, żeby rozpocząć kolejną wielką sagę.

Studio zawsze może też skupić się na kontynuowaniu historii pozostałych postaci z poprzednich odsłon, jak np. Ciri. Wydaje mi się, że nie byłby to dobry pomysł, bo zespół cały czas musiałby dźwigać bagaż w postaci Dzikiego Gonu. Zdecydowanie lepszym rozwiązaniem byłoby postawienie na nowe opowieści, nawet osadzone w innych czasach.