Data publikacji:

Wiedźmin 1 Remake - wszystko co wiemy. Kiedy premiera, jakie konsole?

Pierwsza odsłona Wiedźmina została doceniona przez graczy, lecz nigdy nie dorobiła się takiego statusu, jak fantastyczny Dziki Gon. CD Projekt RED postanowił jednak dać tej produkcji jeszcze jedną szansę, rozpoczynając prace nad oficjalnym remakem. Za prace nad grą będzie odpowiadał jednak inny deweloper. Z tekstu dowiecie się wszystkich najważniejszych przedpremierowych informacji dotyczących gry Wiedźmin Remake.
wiedźmin 1 remake

Kiedy odbędzie się premiera Wiedźmin Remake?

W październiku ubiegłego roku CD Projekt RED ruszył z pełną ofensywą, informując graczy, że marka Wiedźmin w przyszłości doczeka się aż pięciu nowych produkcji. W późniejszym terminie dowiedzieliśmy się, że trzy z nich mają stanowić kontynuację Dzikiego Gonu, łącząc się tym samym w zupełnie nową trylogię, opowiadającą prawdopodobnie o losach innych bohaterów. Oprócz tego rodzimy deweloper ma też wspólnie z firmą The Molasses Flood pracować nad sieciową grą w tym uniwersum, lecz na razie nie wiemy, jaki tytuł będzie nosiło to dzieło.
Ostatnim zapowiedzianym dziełem był tajemniczy projekt Canis Majoris, który po jakimś czasie okazał się być remakem pierwszej odsłony Wiedźmina. Niestety na ten moment o grze wiadomo stosunkowo niewiele, a tym bardziej twórcy nie byli w stanie ujawnić, kiedy produkcja trafi do sprzedaży. Odnośnie daty premiery The Witcher Remake wypowiedział się Adam Kiciński podczas wywiadu dla serwisu parkiet:
Zasygnalizowaliśmy, że pierwsze trzy to są gry wiedźmińskie [łącznie zapowiedziano osiem gier, w tym sequel Cyberpunka – dop. red.] – dwie o nazwach kodowych „Syriusz” i „Polaris”, a trzecia to remake pierwszego Wiedźmina, znana pierwotnie pod nazwą „Canis Majoris” Nie podaliśmy kolejności, ale potwierdziliśmy, że remake […] będzie bazował na technologii „Polarisa”. Kolejność tych dwóch można więc wydedukować.”
Jedynie można mieć nadzieję, że prace nad tymi projektami prowadzone są w tym samym czasie. W przeciwnym razie na premierę remake’u Wiedźmina możemy poczekać nawet kilka lat.

Na jakich platformach zagramy w The Witcher Remake?

Producent na ten moment nie ujawnił informacji odnośnie platform, na jakich zostanie udostępniony remake Wiedźmina. Z racji tego, że oryginalna produkcja była dostępna na komputerach osobistych, oczywiste jest to, że w nową wersję również zagramy na tym sprzęcie. CD Projekt RED przed laty planował przenieść swoje pierwsze dzieło na PlayStation 3 i Xbox 360, lecz ostatecznie projekt Wiedźmin: Powrót Białego Wilka trafił do kosza.
Niewykluczone jest więc, że nowa wersja przygód Geralta tym razem zawita już na konsolach. Z racji tego, że do premiery zostało jeszcze dużo czasu, twórcy będą rozpatrywać wyłącznie PlayStation 5 i Xbox Series X|S, z wyłączeniem platform poprzedniej generacji. Akurat takie rozwiązanie byłoby jak najbardziej logiczne, ponieważ PS4 i XONE już teraz niedomagają technologicznie.

Co wiemy o Wiedźmin Remake? Rozgrywka i fabuła

W chwili pisania tego tekstu, projekt nadal zdaje się być w powijakach, przez co twórcy nie są w stanie dzielić się jakimikolwiek rewelacjami na jego temat. Z potwierdzonych informacji, wiadomo na pewno, że za grę nie odpowiada bezpośrednio CD Projekt RED, tylko prace zostały przerzucone na inne polskie studio – Fool’s Theory, które do tej pory miało na swoim koncie wyłącznie jedną produkcję, Seven: The Days Long Gone z 2017 roku. Zespół ten nie został wybrany przez przypadek, ponieważ w jego szeregach znajduje się wielu pracowników, mających wcześniej kontakt z marką Wiedźmin. Firma została nawet założona przez Jakuba Rokosza, byłego projektanta questów w grach studia CD Projekt RED.
Pod koniec listopada ubiegłego roku Grupa CD Projekt opublikowała raport finansowy za trzeci kwartał 2022 roku, w którym znalazły się także informacje odnośnie przyszłych projektów. Przy grafice poświęconej grze The Witcher Remake dodano adnotację, że będzie to nastawiona na fabułę produkcja dla pojedynczego gracza, oferująca otwarty świat. Jeżeli faktycznie Fool’s Theory w taki sposób planuje przygotować swoje dzieło, to oznacza, że będzie musiało wprowadzić sporo modyfikacji do rozgrywki oraz fabuły.
W końcu pierwszy Wiedźmin bazował na półotwartych lokacjach z licznymi ekranami wczytywania. Z jednej strony „jedynka” próbowała być rozbudowanym RPG, dającym graczom dużo swobody, lecz ograniczało się to głównie do podejmowania decyzji fabularnych. Eksploracja świata była bardzo liniowa i nieustannie ograniczana przez różne wydarzenia, jak np. plaga Catriony. Jeśli więc twórcy chcą postawić na otwarty świat, będą musieli wykombinować, w jaki sposób obejść fabularne ograniczenia oryginału.
Ostatnią potwierdzoną informacją dotyczącą Wiedźmina Remake’u jest to, że produkcja będzie bazowała na silniku graficznym Unreal Engine 5, podobnie, jak wszystkie inne nadchodzące dzieła CD Projekt RED. Dzięki temu możemy liczyć na bardzo ładną oprawę wizualną. Istnieje również szansa na to, że gra nie będzie naszpikowana błędami, gdyż silnik Epic Games słynie z wysokiej jakości i dużego wsparcia technicznego jego twórców.

Czy gra Wiedźmin Remake będzie posiadała polską wersję językową?

Jest to bardziej, niż pewne. Co prawda za produkcję nie odpowiada bezpośrednio CD Projekt RED, ale projekt jest finansowany przez tę firmę. Wszystkie dotychczasowe gry twórców Wiedźmina dostępne były zarówno z polskimi napisami, jak i pełnoprawnym dubbingiem. Do dublażu zatrudniano nawet cenionych rodzimych aktorów, jak np. Jacek Rozenek (Geralt w serii Wiedźmin) lub Michał Żebrowski (Johnny Silverman w Cyberpunk 2077).

Jakie będą wymagania sprzętowe The Witcher Remake na PC?

Na ten moment nie wiemy, na jakim komputerze uruchomimy nową wersję pierwszego Wiedźmina. Śmiało jednak można przygotować się na modernizację sprzętu, żeby odpalić grę na maksymalnych detalach graficznych.
Źródło grafiki: Materiały prasowe
Łukasz Morawski
Łukasz Morawski

Magister Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej na UMK. Prawdopodobnie urodził się z padem w ręku i kawałkiem pizzy w ustach. Miłośnik wszystkiego, co związane z kulturą popularną i nowymi technologiami. Od najmłodszych lat gra w gry, ogląda filmy i seriale, czyta książki oraz komiksy. Jedno jest pewne - nie ma czasu na nudę.