Data publikacji:

Wiedźmin 1 – poradnik do gry

Chcesz grać w grę Wiedźmin 1? Poradnik, który skonstruowaliśmy, pozwoli Ci wyciągnąć jeszcze więcej z tej pasjonującej gry. Dzięki nam dowiesz się, jakie eliksiry warto mieć zawsze przy sobie oraz jakie misje główne i dodatkowe czekają Cię podczas zmagań o Kaer Morhen, z ludźmi w Wyzimie czy podczas walk z bruxami. Dowiedz się wszystkiego, co warto wiedzieć o przebiegu gry Wiedźmin 1.
wiedźmin 1 poradnik

Od czego zależy przebieg gry Wiedźmin 1? Poradnik

Pierwsza część gry koncentruje się oczywiście na rzeczywistości, z którą musi mierzyć się Geralt. W czasie gry dokonujemy wyborów, które zdeterminują przebieg niektórych rozdziałów oraz zakończenie. Wszystko zależy od tego, czy staniemy po stronie Zakonu Płonącej Róży, Wiewiórek, czyli Scoia'tael, czy też spróbujemy pozostać neutralni.
W czasie gry i realizowania wątków głównych oraz pobocznych dysponujemy mapami, które umożliwiają łatwiejszą nawigację w grze, czyli np. znalezienie niektórych itemów lub postaci. Chcesz, by gra była jeszcze bardziej emocjonująca? Wykorzystaj nasz poradnik do gry Wiedźmin 1! Pamiętaj, że czasami warto przejść scenariusz kilka razy, by sprawdzić, jak mogłaby potoczyć się historia, gdybyśmy dokonali innych wyborów.

Przebieg gry – misje główne i dodatkowe

Grę rozpoczynamy od prologu. Znajdujemy się w Kaer Morhen. Do dyspozycji mamy trzy misje główne:
 • Obrona Kaer Morhen – gdzie musimy odeprzeć atak na Kaer Morhen przy pomocy miecza znajdującego się w manekinie. Podczas oczyszczania twierdzy najczęściej mamy do czynienia z silnymi wrogami, ale przyda się również umiejętność walki grupowej.
 • Eliksir dla Triss – do wykonania równolegle z poprzednim omówionym questem. Triss jest ranna. Musimy zebrać składniki potrzebne do jej uzdrowienia i przygotować eliksir. Jeżeli w trakcie wykonywania zadania porozmawiamy z Lambertem, zacznie się zadanie „Walka na pięści”.
 • Tajemnica Berangara – zaczynamy ją w czasie wykonywania zadania „Eliksir dla Triss”. Tutaj możliwa jest walka z bruxami oraz zabójstwo Berengara.
 • W dalszej kolejności rozpoczynamy rozdział pierwszy, gdzie czekają następujące misje główne – Tajemniczy ogród, Nocni goście, Pogrzebane wspomnienia, Ogon salamandry oraz Ludzie i potwory. Do wykonania są też trzy zadania dodatkowe. Na tym etapie musimy zdobyć Sygnet Wiecznego Ognia, oczyścić ogród z potworów oraz sprzymierzyć się lub sprzeciwić po raz pierwszy Scoia'tael.
  W rozdziale drugim, kiedy trafiamy do więzienia, czeka na nas aż siedem misji głównych (Wielka ucieczka, Tajemnice Wyzimy, Świadek, Podejrzany, Sekcja zwłok, Tajemnicza wieża oraz Strażnik). To czas spotkań z elfami, walk na pięści, zbierania dowodów i wskazywania winnego. Rozdział trzeci to zmagania Geralta z ludźmi w Wyzimie, trzy zadania dodatkowe i następujące misje główne:
 • Jaskółkę – która regeneruje HP;
 • Dekokt Raffarda Białego – który przywraca większość HP;
 • Kota – pozwalającego widzieć w ciemnościach.
 • Oprócz tego spotkać się można z eliksirami takimi jak Pełnia (zwiększający liczbę dostępnych HP), Wywar de Vries, który pokazuje wszystkie niewidzialne stwory czy Wilk, który umożliwia łatwiejsze zadawanie ciosów krytycznych. Zamieć to eliksir, z pomocą którego możemy o wiele szybciej reagować na zagrożenia. Oprócz eliksirów ułatwiających przejście gry mamy do dyspozycji również eliksiry specjalne, które są konieczne do ukończenia misji – przykładem takiej receptury jest lekarstwo dla Triss. Nikt nie pamięta wszystkich receptur – otrzymujemy je w czasie rozmów z postaciami, znajdujemy w schowkach lub kupujemy je od handlarzy.

  Wiedźmin 1 – poradni. Rozwój postaci

  Rozwój postaci umożliwia między innymi nauka stylu walki mieczem stalowym, a później srebrnym, wiedzy o potworach, zielarstwa, umiejętności ogłuszania czy siły lub szybkości. Nie ma uniwersalnych zasad, które pozwolą na maksymalną satysfakcję z ulepszania. Najlepiej jest wybierać to, co wydaje nam się uniwersalne. Dużo umiejętności warto mieć przynajmniej na podstawowym poziomie (miecz, zielarstwo, potwory), ponieważ będą one potrzebne do wykonania niektórych questów. Jeśli mamy pieniądze, warto kupować ekwipunek – zbroje, miecze i książki.

  Wiedźmin 1 – edycja rozszerzona. Poradnik

  Wśród podstawowych wskazówek, o których warto pamiętać, jest ta, żeby sprzedawać wszystkie książki i zioła, oprócz mocnego alkoholu, który będzie potrzebny do przyrządzenia eliksirów. Podobnie sprawa ma się z każdą znalezioną bronią – dzięki temu uzyskamy monety na ekwipunek. Warto też nosić przy sobie przynajmniej podstawowe eliksiry, takie jak Kot i Jaskółka. W niektórych poradnikach polecany jest jeszcze Puszczyk. Mieszkańców warto pytać o potwory, ponieważ mogą dać nam istotną wiedzę, której nie uzyskaliśmy z książek.
  Zdjęcie: Envato Elements
  Karolina Grad
  Karolina Grad

  Książki, muzyka i nowinki technologiczne – to jest to, co daje mi energię bardziej niż poranna kawa! Oprócz tego lubię rysować i tworzyć, a jeśli wystarczy mi dnia, wychodzę na spacer i zabieram ze sobą aparat!