Data publikacji:

Teenage Mutant Ninja Turtles: Shredder’s Revenge – recenzja. Wielki powrót Żółwi Ninja!

Wojownicze Żółwie Ninja to niezwykle ciekawa marka, która delikatnie wypadła z mainstreamu, do czego przyczyniły się m.in. fatalne filmy live-action od Paramount Pictures oraz sporo średniej jakości gier. Na szczęście dzieci na tym nie straciły, ponieważ cały czas mogą oglądać przygody Leonarda i ekipy na kanale Nickelodeon. Tymczasem studio Tribute Games postanowiło przywrócić serię do świata gamingu, stawiając na nostalgię i retro gameplay. Czy taki pomysł mógł wypalić? O tym przekonacie się z mojej recenzji gry TMNT: Shredder’s Revenge.
teenage mutant ninja turtles shredders revenge recenzja

Czy warto zagrać w Teenage Mutant Ninja Turtles: Shredder’s Revenge? Recenzja gry

Tytułowe Wojownicze Żółwie Ninja to jedna z moich ulubionych marek z dzieciństwa. Nie tylko godzinami oglądałem serial animowany z ich udziałem, ale zajeżdżałem także kasety z filmami, które regularnie przynosiłem do domu z wypożyczalni VHS oraz bawiłem się kilkoma figurkami, sprezentowanymi od rodziców. Jako zapalony gracz, w latach 90. sporo czasu spędziłem również przy Pegasusie, grając na przemian w klasyczne TMNT z 1989 roku, bijatykę TMNT: Tournament Fighters oraz kultowego beat’em upa TMNT III: The Manhattan Project.
Absolutnie kochałem ten tytuł i to uczucie nie minęło nawet do dzisiaj – nadal pamiętam układ lokacji, świetną ścieżkę dźwiękową oraz sposoby na pokonanie bossów. Jest to zdecydowanie jedna z lepszych produkcji z tamtych lat, którą darzę ogromnym sentymentem. Wspominam o tym dlatego, ponieważ recenzowane Teenage Mutant Ninja Turtles: Shredder’s Revenge już na materiałach promocyjnych wyglądało, jak tytuł stworzony z myślą o fanach The Manhattan Project. Bardzo często tego typu zabiegi są wyłącznie marketingowym haczykiem, który ma na celu przyciągnąć do siebie nostalgicznych graczy, którzy ochoczo sypną pieniędzmi, zaś sama gra nie oferuje przy tym niczego ciekawego.
W tym przypadku jest zdecydowanie inaczej! Studio Tribute Games zdecydowanie odrobiło pracę domową i zrobiło wszystko, żeby oddać w ręce fanów dzieło, które nie tylko przypomni dawne czasy, ale także zaoferuje ciekawy gameplay, mogący przekonać do siebie młodszych graczy, nie znających klasyków z NES-a czy SNES-a. W Shredder’s Revenge w dalszym ciągu mamy do czynienia z beat’em upem, sprowadzającym się wyłącznie do walki z przeciwnikami.
Do wyboru mamy kilku bohaterów (oprócz wojowniczych żółwi jest jeszcze mistrz Splinter, dziennikarka April oraz Casey Jones), posiadających własne ataki specjalne oraz parametry. Przykładowo: Donatello, ze względu na swój długi kij bō, ma większy zasięg, Michelangelo ze swoim nunczako jest szybki, natomiast Raphael może atakować wyłącznie z bliska, lecz jego ciachnięcia sztyletami sai są niesamowicie skuteczne.
Taka różnorodność sprawia, że grę chce się przechodzić kilkukrotnie, żeby odkryć w pełni potencjał danej postaci. Sterowanie bohaterem jest bardzo proste w opanowaniu, lecz umiejętne wykorzystanie ich zdolności wymaga nieco wprawy. Podczas zabawy nie wystarczy wyłącznie wciskać jednego przycisku, żeby wyprowadzać ataki – studio przygotowało rozbudowany system walki, gdzie istotne jest tworzenie prostych kombinacji, polegających np. na zrobieniu uniku w odpowiednim kierunku i wyprowadzeniu ciosu lub wykonaniu podwójnego skoku, wieńcząc go potężnym ciosem specjalnym.
Możliwości ataków jest tutaj naprawdę dużo i trzeba się ich nauczyć, żeby poradzić sobie z coraz to bardziej wymagającymi oponentami. Studio Trubute Games przygotowało całkiem sporo rodzajów przeciwników, przyjmujących różną taktykę działania. Istotne jest odkrycie słabych punktów, gdyż tylko wtedy można szybko i bezboleśnie poradzić sobie z zagrożeniem.
Produkcja oferuje dwa tryby zabawy – Story oraz Arcade. W tym drugim mamy do czynienia z klasyczną rozgrywką, gdzie zaliczamy po kolei wszystkie misje, skupiając się wyłącznie na pobijaniu rekordów punktowych. Nie można zapisywać stanu gry ani kontynuować zabawy po stracie wszystkich żyć.
Natomiast w Story możemy powracać do wcześniej zaliczonych misji, żeby zebrać ukryte znajdźki, zaliczamy zadania poboczne oraz bonusowe wyzwania w celu zdobycia dodatkowych punktów i awansowania bohaterów na wyższe poziomy. Jak sama nazwa wskazuje, o wiele więcej miejsca poświęcono na historię, co jednak sprowadza się głównie do paru grafik i tablic z tekstem. Fabuła opowiadana jest głównie za pomocą wydarzeń podczas misji i nie potrzeba dodatkowych dialogów, żeby wytłumaczyć całą (w sumie nawet nieźle przemyślaną) intrygę.
Teenage Mutant Ninja Turtles: Shredder’s Revenge to jedna z fajniejszych produkcji ostatnich miesięcy, która dostarczyła mi o wiele więcej przyjemności niż niejeden tytuł z segmentu AAA. Zespół Tribute Games nie żerował wyłącznie na nostalgii, tylko zaprojektował w pełni kompetentne dzieło, będące się w stanie obronić nawet u osób nieznających tej marki. Cowabunga!
Grę do testów dostarczyła firma Cosmocover, za co serdecznie dziękuję!

Ile godzin zajmuje ukończenie Teenage Mutant Ninja Turtles: Shredder’s Revenge?

Jak na arcade’ową grę przystało, fabułę można ukończyć w mniej niż trzy godziny. Tytuł jednak został zaprojektowany z myślą o regularnym powtarzaniu tych samych poziomów.

Na czym zagrać w Teenage Mutant Ninja Turtles: Shredder’s Revenge?

Gra dostępna jest na komputerach osobistych oraz konsolach PlayStation 4, Xbox One oraz Nintendo Switch.

Premiera Teenage Mutant Ninja Turtles: Shredder’s Revenge – kiedy?

Produkcja studia Tribute Games trafiła do sprzedaży 16 czerwca 2022 roku na wszystkich planowanych platformach.

Czy Teenage Mutant Ninja Turtles: Shredder’s Revenge posiada tryb kooperacji?

Tak, jednocześnie może grać nawet sześciu użytkowników na jednej konsoli czy komputerze. Możliwa jest również zabawa online.

Teenage Mutant Ninja Turtles: Shredder’s Revenge na PC: minimalne wymagania sprzętowe

  • Procesor: Intel Core i3-540 3.06 GHz / AMD Phenom II X4 965 3.4 GHz
  • Pamięć RAM: 4 GB
  • Karta graficzna: 2 GB GeForce GTX 960 / 1 GB Radeon HD 5750 lub lepsza
  • Miejsce na dysku: 4 GB
  • System operacyjny: Windows 7 (64-bit)

Teenage Mutant Ninja Turtles: Shredder’s Revenge na PC: rekomendowane wymagania sprzętowe

  • Procesor: Intel Core i5
  • Pamięć RAM: 8 GB
  • Karta graficzna: 2 GB GeForce GTX 960 / 1 GB Radeon HD 5750 lub lepsza
  • Miejsca na dysku: 6 GB
  • System operacyjny: Windows 7/8/10 (64-bit)
Zdjęcie: Materiały prasowe Tribute Games