Data publikacji:

Na czym polega szybkie ładowanie? 

Nowoczesne smartfony dysponują mocą obliczeniową zarezerwowaną niegdyś jedynie dla komputerów przenośnych. Ich wciąż poszerzany wachlarz funkcji i możliwości pochłania dużo energii, zmuszając nas do uciążliwego i częstego uzupełniania baterii. Problem ten w części rozwiązuje tzw. szybkie ładowanie. Tłumaczymy, jak działa ta technologia.
Na czym polega szybkie ładowanie?
Jeszcze kilkanaście lat temu telefony komórkowe ładowaliśmy raz na kilka dni. Zmieniło się to jednak z czasem, dziś przy intensywnym użytkowaniu baterię smartfona uzupełniamy raz na dzień. Współczesne telefony są bowiem urządzeniami korzystającymi z bardzo szybkich podzespołów. Jeżeli dodamy do tego duże ekrany dotykowe, wiele aparatów oraz inne zaawansowane funkcje, łatwo zrozumieć, czemu mają tak wielki apetyt na energię. Mimo postępu technologicznego w budowie baterii, który wpłynął na zwiększenie ich pojemności, wymóg regularnego i czasami długotrwałego ładowania staje się dla wielu osób coraz bardziej uciążliwy. Z tego też powodu od jakiegoś czasu coraz więcej urządzeń wspiera tzw. szybkie ładowanie (ang. quick charge).

Czym jest szybkie ładowanie?

Szybkie ładowanie to technologia po raz pierwszy opracowana przez firmę Qualcomm, wiodącego projektanta różnorodnych podzespołów mobilnych, w tym procesorów Snapdragon, które używane są w dużej części telefonów dostępnych na światowym rynku. Pojawiła się ona na rynku w 2013 roku i jest cały czas intensywnie rozwijana, by sprostać rosnącym oczekiwaniom konsumentów oraz konkurencji ze strony innych producentów.

W telefonach wspierających szybkie ładowanie specjalne wersje ładowarek, które na pierwszy rzut oka poznamy najczęściej dzięki ich większym rozmiarom, dynamicznie podwyższają zmienne napięcie przesyłanego prądu. Standardowo smartfony przyjmują 3,2 V, ale po włączeniu Quick Charge mogą otrzymywać nawet 20 V. Warto podkreślić, że ze względu na budowę baterii, przyjmują one zwiększony ładunek do czasu, aż naładują się na około 50-60 procent. Po przekroczeniu tego pułapu nie przyjmują już zwiększonego ładunku, a akumulator uzupełnia się w normalnym tempie. 

Od 2013 roku Qualcomm przygotował kilka wersji standardu Quick Charge, które różnią się maksymalnym napięciem. Obecnie najnowsza dostępna wersja technologii to Quick Charge 4+ (napięcie maks. 20 V), choć niedługo zostanie zastąpiona przez wydajniejszą Quick Charge 5. Tradycyjnie najlepsze formy szybkiego ładowania znajdziemy we flagowych telefonach z wyższej półki, a nieco mniej wydajne wspierane są wciąż przez tańsze urządzenia. 

Jak długo trwa szybkie ładowanie?

Według Qualcomm, ładowarki wykonane w standardzie Quick Charge 4+ naładują baterię telefonu od zera do pięćdziesięciu procent w czasie około 15 minut. Są to jednak tylko przybliżone dane producenta, przygotowane na podstawie badań przeprowadzonych w warunkach idealnych. Dlatego powinniśmy podchodzić do nich z rezerwą. Realnie szybkość ładowania zależy od temperatury telefonu, a także tego, czy podczas ładowania korzystamy np. z wymagających aplikacji. 

Inne standardy szybkiego ładowania

Qualcomm to niejedyna firma, która opracowała metodę błyskawicznego uzupełniania baterii. O ile jego technologia jest najczęściej spotykana w telefonach, niektórzy producenci prowadzą własne badania nad tą. Wersję szybkie ładowanie w wykonaniu Apple'a (Fast Charging) znajdziemy np. w iPhone'ach. Na podobny ruch zdecydował się w swoich telefonach też np. Samsung (Adaptive Fast Charging) i Oppo (SuperVooc Flash Charge). Standardy te działają na podobnych zasadach, ale charakteryzują się nieco innymi szczegółami technicznymi, dzięki którym mogą być one bardziej wydajne od propozycji Qualcommu. Więcej informacji na ich temat znajdziemy w materiałach promocyjnych tych firm.

Jakie telefony mogą skorzystać z szybkiego ładowania?

Z szybkiego ładowania skorzystają wyłącznie telefony fabrycznie wspierające te funkcje. Informacje na ten temat zawarte są w specyfikacji technicznej urządzenia. Posiadacze smartfonów mają często wątpliwości, czy do standardowych modeli możemy podłączać szybkie ładowarki. Odpowiedź jest prosta – tak. Ładowarka, dzięki specjalnym czujnikom wie, czy telefon przyjmie ładunek o zwiększonym napięciu.

Szybkie ładowanie a żywotność baterii

Opcja błyskawicznego uzupełniania baterii w telefonie jest niewątpliwie atrakcyjna, ale powinniśmy korzystać z niej w ostrożny sposób. Jej nadużywanie może doprowadzić do stałego obniżenia wydajności baterii, co w dużej mierze wynika z jej zbyt wysokiej temperatury pracy podczas ładowania. Pojawienie się tego problemu przyśpieszmy wówczas, gdy urządzenie niepotrzebnie korzysta z ładowarki przez długi czas, a więc np. wtedy gdy zostawiamy je podłączone na całą noc.

Ładowarki Quick Charge

W sklepach znajdziemy bogaty wybór ładowarek z opcjami szybkiego ładowania. Są to zarówno standardowe modele sieciowe, jak i ładowarki samochodowe oraz indukcyjne. Obecnie nawet niektóre powerbanki są kompatybilne w pełni z funkcją Quick Charge. Aby uzyskać optymalny efekt, zwracamy jednak uwagę na to, jaka wersja technologii wspierana jest przez samo urządzenie oraz telefon. W przypadku smartfonów producentów stosujących inne standardy jesteśmy w większości skazani na kupno oficjalnych ładowarek danej marki.

autor: Michał Kułakowski