Polecamy: SSD czy HDD?
Synology jest marką, która w swoim założeniu kieruje produkty do użytku domowego. Choć znaleźć można propozycje dedykowane biurom czy zapleczu administracyjnemu, to głównym ukierunkowaniem firmy jest obsługa klientów prywatnych.
Produkty, takie jak Synology DS220J, umożliwiają stworzenie "mobilnego zaplecza danych", w którym przechować można zarówno zdjęcia z wakacji, zapis gry z konsoli, jak i notatki na studia. Synology też jest świetną propozycją dla osób, które świadczą swoje usługi w trybie home office - dzięki temu możliwe jest podpięcie plików służbowych do jednego serwera, bez konieczności oddzielnej konfiguracji.
Największymi zaletami serwerów NAS od Synology jest ich funkcjonalność oraz prostota użytkowania - poradzi sobie z nim każda osoba, nawet jeśli nie czuje się zaznajomiona z kwestiami IT. Ważną kwestią jest także wsparcie Btrfs, co umożliwia sprawne zarządzanie danymi, bezpieczne przechowywanie danych wrażliwych oraz zwiększa tolerancję awarii.
Dla miłośników designu i osób zwracających uwagę na aranżację pomieszczeń ważny też będzie wygląd, który u Synology prezentuje się wyjątkowo estetycznie.
QNAP, choć posiada rozwiązania kompaktowe, kierowane do użytkowników domowych, specjalizuje się w ofercie serwerów NAS do przeznaczenia biurowego. Mniejszym firmom i jednoosobowym działalnościom gospodarczym polecić można serwer QNAP-TS230, którego atutem jest wydajna i ergonomiczna praca, kompaktowy rozmiar i atrakcyjna cena.
Przy większym przetwarzaniu danych analogicznie trzeba wybrać większy serwer - tutaj wyjątkową kulturą pracy (cichość, brak przegrzewania się, dynamika) i prostotą użytkowania może pochwalić się model TS-451+-2G. Produkt cechuje się wyjątkowym bezpieczeństwem użytkowania - wsparcie szyfrowania odbywa się tutaj zarówno na poziomie wolumenów, jak i folderów współdzielonych.
Inną zaletą jest możliwość przechowywania rozmaitych danych bez wzajemnej ingerencji, dzięki czemu na jednym urządzeniu można przechowywać dane z monitoringu, informacje gromadzone w ramach RODO czy pliki przygotowywane dla klientów.
Klienci wskazują także na dużą możliwość konfiguracji i dopasowania oprogramowania pod indywidualne wymagania, co z pewnością docenią wymagające osoby, dla których gotowe zestawy są niewystarczające.
Zarówno jedna, jak i druga firma oferują wysokiej jakości serwery NAS, które zostawiają konkurencję daleko w tyle. Część osób decyduje się na jedną z dwóch marek na podstawie opinii kolegów z branży lub własnych doświadczeń z przeszłości, co z reguły buduje przywiązanie do produktu.
Inne osoby wolą przekonać się o skuteczności serwerów na podstawie testów internetowych czy parametrów udostępnionych w sklepie. Nie bez znaczenia jest także cena, jednak oba produkty można dostać za podobne pieniądze - produkty do domowego użytku kosztują mniej niż 1 500 złotych, zaś wytrzymałe jednostki do pracy biurowej to wydatek rzędu 2 000-5 000 złotych.
Tworząc podsumowanie zebranych informacji, serwery NAS od Synology doskonale sprawdzą się w gospodarstwach domowych, które posługują się dużą liczbą małych plików. Możliwość podłączenia do wielu urządzeń, atrakcyjna cena i prostota użytkowania to najważniejsze cechy NAS-ów od tego producenta.
QNAP z kolei kierowany jest do przedsiębiorstw i firm, które przechowują dane wrażliwe oraz potrzebują dużej pojemności gotowej do cyklicznej pracy. Marka ta do swoich najsilniejszych atutów zaliczyć może wysoką wydajność, wyjątkowe bezpieczeństwo danych oraz możliwość stosunkowo wysokiego stopnia personalizacji.