Data publikacji:

Speed test – jak i kiedy wykonać speed test?

Szybkość to jeden z najważniejszych parametrów internetu, który determinuje jego prawidłowe działanie oraz wydajność podczas pracy czy rozgrywki. Nikt z nas nie chce bowiem czekać godzinę lub dłużej, by móc zagrać w swoją ulubioną grę czy obejrzeć film w najwyższej jakości.
Speed test

Czym jest speed test?

Speed test to nic innego jak sprawdzenie przepustowości i szybkości łącza internetowego poprzez odpowiednie oprogramowanie, najczęściej w formie uruchomienia diagnostyki na określonej stronie internetowej. Po uruchomieniu testu aplikacja łączy się z serwerami testowymi i wysyła testowe pliki mierzące maksymalne pobieranie i wysyłanie oraz opóźnienie, z jakim przesyłają się pakiety danych. Dzięki temu otrzymuje się rzeczywiste prędkości, z jakimi pracuje system.

Kiedy wykonać speed test?

Wykonywanie speed testu jest wskazane, gdy nie jesteśmy przekonani co do prawidłowości działania naszego łączą lub doświadczamy problemów z jego niestabilnością. Najczęściej objawia się to spadkami FPS podczas grania w gry sieciowe, powolnym ładowaniem witryn internetowych czy filmów. Dodatkowo wykonanie takiego testu jest również wskazane z czystej ciekawości i sprawdzenia tego, czy operator wywiązuje się ze swoich obowiązków zawartych w umowie. Bardzo często zdarza się bowiem, że nieuczciwi przedsiębiorcy próbują oszukiwać nieznających zasad klientów, zaniżając im prędkości internetu.
Speed test to również przydatne narzędzie diagnostyczne, które pozwala na znalezienie przyczyny nieodpowiedniego działania internetu. Może się bowiem okazać, że to nie dostawca internetu jest problemem jego działania, a uszkodzenie komputera czy ilość aplikacji działających w tle

Jak prawidłowo wykonać speed test?

Należy pamiętać, że prawidłowo wykonany test prędkości tylko wówczas da miarodajne wyniki, jeśli przed przystąpieniem do samego pomiaru będzie się przestrzegać kilku bardzo istotnych zasad.
Pierwszym i zarazem dość podstawowym błędem, jaki popełnia wielu użytkowników, jest dokonywanie pomiaru przy połączeniu Wi-Fi, a nie jak to wskazane – przy pomocy połączenia przewodowego. Oczywiście metoda bezprzewodowa jest o wiele szybsza i łatwiejsza, jednakże sieć Wi-Fi jest podatna na czynniki zakłócające, które finalnie zaniżają pomiar.
Podobnie sprawa wygląda z zasilaniem urządzenia, szczególnie jeśli mówimy o laptopach. Korzystanie wyłącznie z baterii może doprowadzić bowiem do zaniżenia pomiaru nawet o 40%, co jest znaczącym błędem i może doprowadzić do niesłusznych oskarżeń wobec operatora.
Warto również sprawdzić, czy podczas speed testu do sieci nie są podłączeni inni użytkownicy, którzy wykorzystują część przydzielonej prędkości internetu. To jest również bardzo istotne, ponieważ prędkości, którymi dysponujemy na mocy umowy z operatorem, są dzielone na ilość korzystających urządzeń, przez co im jest ich więcej, tym wolniej działają.
Co do wyboru samej aplikacji testującej internet, to tutaj nie ma jednego słusznego rozwiązania. Większość operatorów umożliwia wykonanie takiego pomiaru na swoich stronach internetowych, dzięki czemu wystarczy uruchomić przeglądarkę, wybrać odpowiednią stronę i wykonać test.
Alternatywnym rozwiązaniem jest zainstalowanie dedykowanej aplikacji, np. V-Speed. Pozwala ona na wykonanie zarówno testu, jak i zbadanie, czy komputer prawidłowo wykorzystuje zasoby i internet.
Z takim przygotowaniem wykonanie speed testu będzie szybkie i miarodajne, dzięki czemu każdy będzie mógł sprawdzić prędkość swojej sieci.  
Zdjęcie: westend61/Envato Elements
Autor: Redakcja Ceneo