Data publikacji:

Sonic Superstars – cena, wymagania, platformy. Dlaczego warto zagrać?

Trójwymiarowy Sonic Frontiers sprzedał się w ponad 3,5 miliona egzemplarzy, ale niestety miał mieszaną opinię u graczy. SEGA postanowiła więc wrócić do bardziej klasycznych rozwiązań – nowe przygody niebieskiego jeża odwołują się do początków serii, ale robią to w bardzo nowoczesny sposób. Sprawdźcie, co ciekawego do zaoferowania ma Sonic Superstars.
sonic

Premiera. Ile kosztuje?

Najnowsze dzieło japońskiej firmy SEGA zadebiutowało 17 października 2023 roku. Producent przygotował tytuł multiplatformowy, co oznacza, że w Sonic Superstars zagramy nie tylko na komputerach osobistych (Steam, Epic Games Store), ale także na konsolach nowej generacji (PlayStation 5, Xbox Series X|S) oraz PlayStation 4, Xbox One i Nintendo Switch. Cena Sonic Superstars w przypadku wersji pudełkowej została ustalona na 249,99 złotych, ale bez problemu znajdziecie tańsze oferty na Ceneo.pl. Niestety fizyczna edycja dostępna jest wyłącznie na konsolach, bez uwzględnienia pecetów.

Czy w Sonic Superstars jest dostępna polska wersje językowa?

Podobnie jak w Sonic Frontiers, studio SEGA ponownie zdecydowało się na przygotowanie polskiej wersji językowej. Aczkolwiek należy zaznaczyć, że w Sonic Superstars nie występują żadne dialogi, dlatego też produkcja nie potrzebowała zaangażowania aktorów głosowych. Napisy przydają się właściwie do poruszania po menu głównym, ponieważ w trakcie zabawy wszystkie nowe mechaniki są przedstawiane w wizualny sposób, żeby dzieci nie miały problemów z ich opanowaniem.

O co chodzi w Sonic Superstars?

Jeżeli liczyliście na rozbudowaną fabułę, to nie tym razem. W tej odsłonie producent skupił się przede wszystkim na zaprojektowaniu jak najciekawszego gameplayu oraz szalonych map, po których biegamy z zawrotną prędkością. Oczywiście SEGA nie byłaby jednak sobą, gdyby choć w delikatnym stopniu nie rozwinęła niesamowicie intrygującego lore tej serii. W grze pojawia się jedynie kilka bardzo krótkich przerywników filmowych, ale zostały zrealizowane w przepiękny sposób, na wzór japońskich animacji.
W Sonic Superstars bohaterowie (Sonic, Tails, Knuckles i Amy) trafili na Wyspy Northstar, aby pokrzyżować kolejny niecny plan Doktora Eggmana. Antagonista próbuje bowiem zamienić lokalne zwierzęta w swoich robocich sługusów określanych mianem Badników. Największy przeciwnik Sonica nie działa jednak sam, tylko zawiązał sojusz z kryminalistą Fangiem the Hunterem oraz antropomorficzną jaszczurką Trip the Sungazer. Ich celem nie tylko jest przejęcie pełnej kontroli nad wyspą, ale także odnalezienie potężnych Szmaragdów Chaosu, z pomocą których można wejść w posiadanie specjalnych zdolności.

Sonic Superstars – szalona platformówka w starym stylu

Sonic Superstars w swoich założeniach jest bardzo klasyczną platformówką 2.5D, w której rozgrywka została podzielona na kilkanaście poziomów, których ukończenie zazwyczaj zajmuje kilka minut. Oczywiście przy pierwszym zaliczeniu każdej z map gracze mają bardzo małe szanse na zebranie wszystkich znajdziek i odkrycie sekretów, dlatego też produkcja zachęca do powtarzania tych samych etapów. Zapewniam jednak, że nie jest to w żaden sposób męczące, gdyż lokacje zostały zaprojektowane w taki sposób, aby oferować użytkownikom wiele ścieżek prowadzących do mety. W dodatku gameplay bywa na tyle szybki, że przy pierwszym podejściu i tak nie jesteśmy w stanie w pełni skupić się na podziwianiu widoczków czy zapamiętywaniu poszczególnych dróg, którymi podążaliśmy.
Jestem pełen podziwu dla SEGI, jak bardzo udało jej się urozmaicić rozgrywkę w Sonic Superstars. Każdy z poziomów jest pełen niespodzianek i tak naprawdę nigdy nie wiadomo, czego można się po nich spodziewać. Niektóre są mocno zapętlone, inne stawiają na śmiganie pod wodą lub w całkowitych ciemnościach, a i trafią się też takie, w których musimy uciekać przed zbliżającym się w naszą stronę morderczym laserem. Oprócz tego twórcy przygotowali wiele mniejszych mechanik, z których musimy korzystać, aby osiągnąć jak najlepszy czas – a to odbijamy się od flipperów niczym w automatach do gier albo korzystamy z wirów powietrznych, żeby dostać się na wyższe kondygnacje.
W Sonic Superstars producent nie ograniczył się wyłącznie do głównych misji, oferując graczom także szereg specjalnych poziomów, w których czeka na nas konkretne wyzwanie. W niektórych musimy bujać się na energetycznej linie niczym Spider-Man (ta sekcja jest akurat w trójwymiarze), aby zdobyć jeden ze Szmaragdów Chaosu. Kiedy wejdziemy w jego posiadanie, wtedy w dowolnym momencie możemy z niego korzystać, choć należy pamiętać, że power-upy są tymczasowe i potrzebują czasu na regenerację, aby znowu można było je aktywować. A zapewniam, że warto, bo w ten sposób protagoniści są m.in. w stanie tworzyć swoje klony, zamieniać się w niszczycielką kulę ognia lub podświetlić niewidzialne obiekty.
Wiele współczesnych platformówek oferuje rozbudowane tryby kooperacji, więc SEGA również podążyła za tym trendem. W Sonic Superstars pojawiła się możliwość wspólnej zabawy dla maksymalnie czterech użytkowników – zarówno online, jak i lokalnie. Co prawda rozgrywka robi się wtedy nieco chaotyczna, ale bez wątpienia dostarcza masę frajdy. Zwłaszcza że kontrolowanie każdej z postaci nieco się od siebie różni – Sonic jest niesamowicie szybki, Tails może latać dzięki swoim ogonom, Knuckles wystrzeliwuje pociski mocy, a Amy sieje spustoszenie swoim wielkim młotem. Jeśli natomiast nie macie z kim grać w coopie, to pomiędzy bohaterami możecie przełączać się pomiędzy misjami.
Developer przygotował ponadto dodatkowe tryby zabawy, jak klasyczny Atak Czasowy, gdzie lecimy ciągiem przez wszystkie etapy, próbując uzyskać jak najlepszy czas, a także Tryb Bitwy nastawiony na bezpośrednią rywalizację pomiędzy graczami lub przeciwnikami kontrolowanymi przez sztuczną inteligencję. Co ciekawe, w tym przypadku możemy stworzyć swojego bohatera, dobierając mu głowę, ciało, ramiona, nogi oraz akcesoria. Jest to naprawdę bardzo fajna forma rozgrywki, w którą zdecydowanie najlepiej gra się z dzieciakami – wybuchy śmiechu gwarantowane!

Jakie są wymagania sprzętowe Sonic Superstars?

Sonic Superstars oferuje bardzo ładną, kolorową oprawę wizualną, jednakże nie jest to grafika, która wyciska wszystkie soki z komputerów. Dzięki temu wymagania sprzętowe gry są bardzo małe i odpalicie ją nawet na starszych pecetach. Sprawdźcie szczegółowe informacje podane przez twórców.

Minimalne (60 FPS / 720p):

 • Procesor: Intel Core i5-2300 2.8 GHz / AMD FX-4350 4.2 GHz
 • Pamięć RAM: 6 GB
 • Karta graficzna: 1 GB GeForce GTS 450 / Radeon HD 5770 lub lepsza
 • Miejsce na dysku: 11 GB HDD
 • System operacyjny: Windows 10/11 (64-bit)
 • Rekomendowane (60 FPS / 1080p):

 • Procesor: Intel Core i5-3470 3.2 GHz / AMD FX-6300 3.5 GHz
 • Pamięć RAM: 6 GB
 • Karta graficzna: 1 GB GeForce GTX 560 / 2 GB Radeon HD 5870 lub lepsza
 • Miejsce na dysku: 20 GB HDD
 • System operacyjny: Windows 10/11 (64-bit)
 • Grę do testów dostarczyła firma Cenega. Opinia należy do autora artykułu.
  Zdjęcie: materiały prasowe SEGA
  Łukasz Morawski
  Łukasz Morawski

  Magister Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej na UMK. Prawdopodobnie urodził się z padem w ręku i kawałkiem pizzy w ustach. Miłośnik wszystkiego, co związane z kulturą popularną i nowymi technologiami. Od najmłodszych lat gra w gry, ogląda filmy i seriale, czyta książki oraz komiksy. Jedno jest pewne - nie ma czasu na nudę.