Data publikacji:

PS4 czy PS5 - na którą konsolę się zdecydować?

Konsole PlayStation są obecne na rynku od trzech dekad i wychowały się na nich całe pokolenia graczy. Dzięki sile marki urządzenia z logo PlayStation pozostają najpopularniejszymi konsolami do gier w praktycznie całej Europie oraz w Polsce. Sony wspiera swoje systemy przez długi czas po ich premierze i nie zmienia się to nawet po pojawieniu się ich bezpośredniego następcy. Stąd też wiele osób zadaje sobie pytanie, czy warto zainwestować w PlayStation 5, czy też może ograniczyć się do znacznie tańszego PlayStation 4. Przedstawiamy argumenty, które pomogą podjąć decyzję.
ps4 czy ps5

Konsola do gier PlayStation – co warto wiedzieć?

Konsole do gier PlayStation to nie tylko urządzenia przeznaczone do gier, ale też centra domowej rozrywki. Na urządzeniach zainstalujemy również aplikacje najpopularniejszych serwisów streamingowych, swoje ulubione filmy i seriale obejrzymy też na płytach Blu-ray, dzięki zainstalowanemu w nich napędowi.
Gracze mogą wybierać spośród tysięcy tytułów, od największych hitów po niewielkie lub niszowe produkcje niezależne, dostępnych zarówno w wersjach pudełkowych, jak i cyfrowych. Co ważne, w przypadku tych pierwszych możemy bez problemu zaoszczędzić kupując używane egzemplarze gier, albo pożyczając wybrane tytuły od znajomych.
Warto pamiętać, że do zabawy wieloosobowej na PlayStation 4 i PlayStation 5 niezbędne jest wykupienie subskrypcji PlayStation Plus. Za darmo w sieci bawić możemy się jedynie z produkcjami typu free-to-play, takimi jak Fortnite lub Apex Legends. Tak długo, jak jesteśmy abonentami usługi otrzymujemy też co miesiąc dostęp do darmowych pełnych wersji gier do pobrania. Decydując się na droższą wersję subskrypcji (Extra lub Premium) w zamian dostajemy dostęp do listy setek gier do pobrania. Wykupienie Plusa jest dobrym rozwiązaniem dla osób, które chcą bawić się online oraz sprawdzić wiele różnych tytułów bez dodatkowych kosztów.

PlayStation 4 – najważniejsze informacje

PlayStation 4 oryginalnie zadebiutowało w 2013 roku. Konsola ma już więc swoje lata, ale jej zaletą jest niska cena oraz łatwa dostępność do tanich gier. Warto dodać, że Sony wstrzymało już produkcję nowych urządzeń, ale przez wiele lat oferować będzie pełne wsparcie gwarancyjne i naprawy, a także części zamienne.
Największą zaletą PlayStation jest dojrzała i niezwykle rozległa biblioteka gier, reprezentujących każdy możliwy gatunek, które zapewnią rozrywkę na długie lata. Jeżeli zdecydujemy się na subskrypcję PlayStation Plus Extra lub Premium automatycznie otrzymamy dostęp do cyfrowych kopii wielu najważniejszych hitów. Warto podkreślić, że gry na PS4 potrafią wciąż wyglądać imponująco i nie odstają aż tak bardzo od najnowszych hitów.
Wadą systemu jest z pewnością brak dostępu do wielu najnowszych gier, a także dość głośna praca systemu przy pełnym obciążeniu, która może pogarszać się z czasem. Musimy też zapomnieć o rozgrywce w 4K. Z drugiej strony, konstrukcja konsoli pozwala na łatwą wymianę fabrycznego dysku HDD, na dowolny większy modele 2,5 cala (HDD i SSD), który znajdziemy w sklepie komputerowym.

PlayStation 5 – najważniejsze informacje

PlayStation 5 zadebiutowało w 2020 roku i przez długi czas konsumenci mieli problemy z jego dostępnością, co zaczęło się jednak zmieniać na przełomie 2022 i 2023 roku. Zdecydowaną wadą systemu dla wielu osób jest jego wysoka cena, co dotyczy nie tylko samego systemu, ale też dodatkowych kontrolerów. Z drugiej strony, PS5 oferuje możliwość zabawy w 4K, wspiera najnowsze standardy dźwięku przestrzennego.
W sklepach znajdziemy jednak wciąż dość ograniczoną liczbę gier w pełni wykorzystujących moc PlayStation 5, większość z nich została wydana przez samo Sony. Niewątpliwym atutem systemu jest jednak to, że jest w pełni kompatybilny ze wszystkimi produkcjami z PlayStation 4, zarówno w wersji cyfrowej, jak i pudełkowej. Jeżeli chcemy wypróbować wiele starszych gier nie musimy więc kupować PS4.
Wadą konsoli jest też dość niewielka przestrzeń na zapisywanie danych, do dyspozycji mamy tylko ok. 700 GB. Oznacza to, że na wbudowanym dysku SSD zainstalujemy tylko kilka dużych tytułów. Do urządzenia możemy podłączyć dysk zewnętrzny, ale uruchomimy z niego jedynie tytuły z PS4. Gry przeznaczone na PS5 mogą być na nim wyłączenie zarchiwizowane. Istnieje możliwość instalacji nowego dysku wewnętrznego SSD NVMe, ale musi być to kompatybilny model o określonych parametrach. Ceny tych komponentów nie należą niestety do najniższych.
PlayStation 5 dostępne jest w standardowej wersji z napędem Blu-ray, a także w pozbawionym go wariancie All digital, który jest tańszy o kilkaset złotych. Mimo oszczędności stanowczo odradzamy jego zakup, tracimy bowiem możliwość zakupu tanich oraz używanych gier z PlayStation 4 oraz pożyczania ich od znajomych lub skorzystania z już posiadanej biblioteki pudełkowych tytułów.
Na koniec warto dodać, że na PlayStation 5 możemy korzystać z okularów rzeczywistości wirtualnej PlayStation VR2. Jest to sprzęt o dość imponujących możliwościach, ale jest on dostępny w cenie samej konsoli.

PS4 czy PS5 – która konsola będzie lepsza?

PlayStation 4 to idealne rozwiązanie dla niedzielnych graczy lub rodzin z dziećmi, którym nie zależy na zabawie z najnowszymi grami, oferującymi najlepszą możliwą oprawę graficzną. Dzięki dostępowi do setek interesujących gier w niskich cenach, każdy powinien znaleźć tutaj coś dla siebie. Inwestycja w PS4 jest też znacznie mniejszym obciążeniem dla domowego budżetu niż PS5. Co więcej, jeżeli będziemy gotowi na zakup nowego systemu Sony, dzięki wstecznej kompatybilności cały czas będziemy mogli bawić się z już zakupionymi tytułami.
PlayStation 5 to z kolei system dla najbardziej zagorzałych graczy, którzy oczekują od konsoli najwyższej możliwej wydajności. Urządzenie jest przeznaczone również dla osób dysponujących znacznie większym budżetem, którym nie przeszkadza to, że gry na PS5 są o kilkanaście procent droższe od swych odpowiedników na PS4. PS5 to też dobre rozwiązanie dla osób zainteresowanych wirtualną rzeczywistością, którzy nie mają gamingowych pecetów.
Zdjęcie: Envato Elements