Data publikacji:

Rollerdrome – recenzja szalonej gry od studia Roll7

W najnowszej grze studia Roll7 trafiamy do niedalekiej przyszłości, gdzie ludzie ekscytują się nowym sportem, w którym uzbrojeni rolkarze walczą na śmierć i życie na arenach naszpikowanych agresywnymi przeciwnikami. Pomysł wyjściowy był naprawdę ciekawy, ale czy to wystarczyło, żeby Rollerdrome zyskało uznanie wśród graczy? Odpowiedź na to pytanie znajdziecie w mojej recenzji.
rollerdrome recenzja

Czy warto zagrać w Rollerdrome? Recenzja gry

Roll7 to niewielkie niezależne studio, którego działalność bardzo sobie cenię. Producent ma na koncie kilka produkcji, z czego zdecydowanie najbardziej warte uwagi jest OlliOlli World. Ta nietypowa gra deskorolkowa trafiła do sprzedaży na początku obecnego roku, co oznacza, że jest to zdecydowanie najlepszy okres w karierze tego dewelopera. Najlepszy, ponieważ Rollerdrome również okazało się być sukcesem (a przynajmniej ja tak uważam) – z pewnością artystycznym, bo ze sprzedażą tak niszowego tytułu może być różnie. Jedno jest pewne, pracownicy Roll7 nie mają sobie nic do zarzuceni, gdyż odwalili kawał solidnej roboty.
Rollerdrome przykuwa uwagę ze względu na nietypową oprawę wizualną, z jaką raczej nie mamy do czynienia w grach wideo. Do głowy przychodzi mi jedynie świetne Sable z ubiegłego roku, inspirowane francuskimi komiksami. Dzieło studia Roll7 również stylistyką nawiązuje do opowieści rysunkowych, jednocześnie czerpiąc z twórczości wywodzącej się z lat 70. ubiegłego wieku.
Zdaję sobie sprawę, że tak artystyczna grafika nie każdemu możemy przypaść do gustu, ale ja zakochałem się w niej już na poziomie screenshotów. Bałem się jednak, że w ruchu cała magia wyparuje, ale było zupełnie inaczej. Twórcom udało się świetnie zanimować ruchy głównej bohaterki, a całość jest niesamowicie dynamiczna i efektowna.
Jak już wspomniałem we wstępie, w Rolledrome trafiamy do futurystycznego świata, w którym korporacja Mattherhorn zbija kokosy na tytułowym sporcie – jeżeli oglądaliście takie filmy, jak „Uciekinier” z 1987 roku lub „Rollerball” z 1975 roku, to doskonale wiecie, czego możecie się spodziewać po grze studia Roll7. Tutaj również liczy się jak najbardziej widowiskowa rozgrywka, zaś bezpieczeństwo zawodników zepchnięte jest na dalszy plan. Gracz przejmuje kontrolę nad kobietą, próbującą dotrzeć na szczyt tabelki, próbując jednocześnie odkryć tajemnice tej instytucji.
Fabuła miała ogromny potencjał, lecz akurat w tym przypadku producent delikatnie mnie zawiódł. Oczywiście zależy to oczywiście od podejścia – jeżeli zależy wam wyłącznie na zaliczaniu kolejnych misji, to będziecie zachwyceni. Gdybyście jednak woleli pomiędzy poziomami bardziej wsiąknąć w historię tego świata, to niestety jest tego zbyt mało, choć na szczęście twórcom udało się utrzymać klimat oldschoolowego science-fiction. Nie da się jednak nie zauważyć, że to właśnie starcia z przeciwnikami najbardziej kręciły dewelopera.
Gameplay na zwiastunach wyglądał ciekawie, ale nie sądziłem, że w akcji będzie sprawdzał się jeszcze lepiej. Poszczególne misje wyglądają niczym kolejna odsłona serii Tony Hawk’s Pro Skater, tyle, że zamiast deskorolki, mamy rolki, a na mapie porozstawiani są dodatkowo bandziory do których trzeba strzelać z dosyć różnorodnego arsenału broni. Żeby zdobyć amunicję, wystarczy wykonać jakiś piruet w powietrzu, a wtedy naboje automatycznie wskoczą do naszego magazynka. W grze dostępne jest również slow motion, które nie tylko ułatwia eliminowanie wrogów, ale przede wszystkim sprawia, że starcia są jeszcze bardziej spektakularne.
Rollerdrome to niesamowicie intrygujący tytuł, przy którym bawiłem się równie dobrze, co przy OlliOlli World od tego samego producenta. Twórcy po raz kolejny zaoferowali graczom coś oryginalnego, z czym do tej pory nie mieliśmy do czynienia. Jeżeli szukacie w grach powiewu świeżości, to zdecydowanie poczujecie go w dziele studia Roll7.

Na czym zagrać w Rollerdrome?

Choć poprzednie gry studia Roll7 pojawiały się na konsolach Microsoftu lub Nintendo, to jednak tym razem producent zdecydował się na konsolową ekskluzywność - Rollerdrome dostępne jest zarówno na PlayStation 4 i PlayStation 5. Posiadacze komputerów osobistych również mają powody do radości, ponieważ tytuł trafił też na PC.

Premiera Rollerdrome – kiedy?

Produkcja trafiła do sprzedaży 16 sierpnia 2022 roku na wszystkich planowanych platformach. Rollerdrome dostępne jest wyłącznie w wersji cyfrowej i na ten moment nie wiadomo, czy gra kiedykolwiek otrzyma fizyczne wydanie.

Czy Rollerdrome posiada polską wersję językową?

Nie, twórcy nie zdecydowali się na przygotowanie polskich napisów, dlatego też konieczne jest granie w po angielsku. Osoby nieznające języka obcego mogą mieć delikatne problemy z wyłapaniem kontekstu fabularnego, lecz w żaden sposób nie wpłynie to na sam gameplay.

Ile godzin zajmuje ukończenie Rollerdrome?

Niestety, ale Rollerdrome nie grzeszy długością. Jeżeli jesteście wprawieni w grach akcji, to wszystkie misje ukończycie w około cztery godziny. Aczkolwiek jeśli będziecie chcieli zaliczyć wszystkie wyzwania, to ten czas może się delikatnie wydłużyć.
Grę do testów dostarczyła firma Kool Things, za co serdecznie dziękuję!

Rollerdrome na PC: minimalne wymagania sprzętowe

  • Procesor: Intel Core i3-2125 3.3 GHz / AMD A12-9800 3.8 GHz
  • Pamięć RAM: 4 GB
  • Karta graficzna: 2 GB GeForce GT 630 / 1 GB Radeon HD 6770 lub lepsza
  • System operacyjny: Windows 10 (64-bit)

Rollerdrome na PC: rekomendowane wymagania sprzętowe

  • Procesor: Intel Core i3-6100 3.7 GHz / AMD FX-6300 3.5 GHz
  • Pamięć RAM:  GB
  • Karta graficzna: 2 GB GeForce GTX 560 Ti / 4 GB Radeon R9 270X lub lepsza
  • System operacyjny: Windows 10 (64-bit)
Zdjęcie: Materiały prasowe Roll7
Łukasz Morawski
Łukasz Morawski

Prawdopodobnie urodził się z padem w ręku i kawałkiem pizzy w ustach. Miłośnik wszystkiego, co związane z kulturą popularną i nowymi technologiami. Od najmłodszych lat gra w gry, ogląda filmy i seriale, czyta książki oraz komiksy. Jedno jest pewne - nie ma czasu na nudę.