Data modyfikacji:

Jak trzymać myszkę komputerową? Rodzaje chwytów

Producenci peryferiów do komputerów nie bez powodu przygotowują myszki gamingowe o różnej konstrukcji. Wynika to z tego, że każdy z graczy preferuje inny sposób trzymania gryzonia. Zazwyczaj wynika to z własnych preferencji, lecz niekiedy powodem są problemy zdrowotne. W tym artykule wyjaśniam jakie są rodzaje chwytów myszek komputerowych i jak trzymać myszkę.

Źle dobrana myszka dla graczy może bardzo negatywnie wpłynąć na stan waszych nadgarstków bądź powodować bóle w stawach. Wyróżnia się trzy chwyty, w których inaczej układamy gryzonia na myszce. Jeżeli odczuwacie dyskomfort podczas grania, to koniecznie zapoznajcie się z poniższym poradnikiem. Być może będziecie musieli zmienić przyzwyczajenia i przestawić się na nowy rodzaj chwytu. Nie należy również wykluczać scenariusza polegającego na kupnie nowej myszki gamingowej. Pamiętajcie – zdrowie to podstawa. Nikomu nie życzę zespołu cieśni nadgarstka.

Przeczytaj również: jaka myszka dla początkującego gracza?

PALM GRIP – CHWYT CAŁĄ DŁONIĄ

Najpopularniejszy rodzaj chwytu myszki gamingowej, który przez wielu graczy uważany jest również za najwygodniejszy. Z racji tego, że praktycznie cała dłoń zostaje oparta o górną część obudowy, nie męczy się ona tak bardzo jak przy pozostałych chwytach. Korzystając z Palm Grip automatycznie kładziemy dolną część śródręcza oraz przedramię na biurku. Dzięki temu nie obciążamy dodatkowo nadgarstka, co pozwala na dłuższe granie bez odczuwania dyskomfortu.

Palm Grip polecam przede wszystkim osobom, które lubią korzystać z myszek gamingowych na stosunkowo niskim DPI. Jeżeli jednak dużo czasu spędzacie na graniu w sieciowe strzelanki, to z pewnością będzie wam zależało na szybszym czasie reakcji. Wtedy Palm Grip może delikatnie zawodzić, gdyż z racji ułożenia ręki, będzie wam trudniej rozglądać się wertykalnie.

Przykładowe myszki gamingowe przystosowane do chwytu Palm Grip: SteelSeries Sensei 310, SteelSeries Rival 650, Logitech Pro Wireless, Logitech G603, Razer DeathAdder Expert

Jak sama nazwa wskazuje, w Claw Grip układamy dłonie w kształt szponów. W praktyce polega to na tym, że dwa palce w pozycji pionowej mamy umieszczone na głównych przyciskach od myszki, natomiast kciuk w poziomie opieramy o bok gryzonia. Reszta dłoni znajduje się w powietrzu i jedynie dolną częścią śródręcza opieramy się o tylną część obudowy.

Claw Grip polecam graczom, którzy preferują DPI na średnim i wysokim poziomie. Korzystając z tego chwytu będziecie mieli pełną kontrolę nad myszką, dzięki czemu możecie lepiej radzić sobie w sieciowych strzelankach. Fatalnie sprawdza się natomiast przy niskim DPI, ponieważ kursor porusza się zbyt wolno, co mocno obciąża mięśnie dłoni.

Przykładowe myszki gamingowe przystosowane do chwytu Claw Grip: Logitech G Pro, Logitech G102, Logitech G305, Logitech G203SteelSeries Rival 110, Genesis Krypton 400

FINGERTIP GRIP – CHWYT OPUSZKAMI PALCÓW

Jeżeli Palm Grip i Claw Grip nie są dla was zbyt wygodne, obowiązkowo powinniście spróbować z Fingertip Gripem, który łączy ze sobą najważniejsze cechy obu chwytów. Fingertip Grip polega na tym, że palce układamy w lekkie szpony, lecz nie dociskamy ich do myszki, tylko opieramy opuszkami. Reszta dłoni oparta jest wtedy bardziej na obudowie, dzięki czemu ręka i nadgarstek nie są przez cały czas obciążone.

Fingertip Grip sprawdzi się u osób, które korzystają z najróżniejszych ustawień DPI. Przy niskich wartościach można dobrze kontrolować kursor, ponieważ myszka dociskana jest do podkładki śródręczem. Natomiast za sprawą lekkiego szpona, podczas strzelanek, będzie wam łatwiej przejść szybko w chwyt Claw Grip.

Przykładowe myszki gamingowe przystosowane do chwytu Fingertip Grip: Logitech G102, Logitech G203, Logitech G Pro, SteelSeries Rival 110, Roccat Kone Pure Owl-Eye

Autor: Łukasz Morawski