Wyświetlacze Retina to autorskie rozwiązanie Apple, które jest stosowane w takich urządzeniach jak iPhone, iPad czy Mac. Bardzo wysoka rozdzielczość ekranu, a także najnowsze technologie mają zapewnić świetną ostrość i doskonale odwzorowane kolory. Sprawdź, jakie zalety oraz wady mają wyświetlacze Retina.
Nazwa Retina jest terminem marketingowym, który odnosi się do wyświetlaczy montowanych w urządzeniach marki Apple. Na tle konkurencji wyświetlacze Retina wyróżniają się wysokim zagęszczeniem pikseli, bardzo dobrym odwzorowaniem kolorów, a także świetną ostrością. iPhone 4 był pierwszym urządzeniem, w którym został użyty termin Retina. Rozdzielczość 960x640 i zagęszczenie pikseli 326 ppi być może teraz nie robi na nikim wrażenia, ale przed laty był to prawdziwy przełom.
Steve Jobs podczas prezentacji ekranu Retina mówił, że ludzkie oko nie dostrzeże pojedynczych pikseli, a to przełoży się na lepszą ostrość tekstu, fotografii, a także innych wyświetlanych elementów. Wynika to z tego, że im większa odległość od ekranu, tym mniej pikseli potrzeba do zanikania pikseli. Z tego powodu w większych modelach iPhone’ów stosuje się wyższą gęstość pikseli.
W MacBookach można zauważyć, że zagęszczenie pikseli na cal jest mniejsze. Czy w związku z tym piksele jest łatwiej dostrzec? Oczywiście, że nie! Powodem tego jest większa odległość oczu od monitora. Charakterystycznym punktem ekranów Retina jest dopasowanie interfejsu i rozmiaru ikon do wysokiej rozdzielczości. Rozmiar każdego elementu jest podwojony w pionie i poziomie.
Wyświetlacze Retina na tle konkurencji wyróżniają się przede wszystkim doskonałymi właściwościami, które zapewniają niespotykaną jakość. Do wad na pewno należy zaliczyć wysoką cenę urządzeń. Komputery z wyświetlaczem Retina są dużo droższe niż te bez niego. Przykładem może być MacBook Air, który bez ekranu Retina kosztuje około 3699 złotych, natomiast za nowszą wersję z ekranem Retina musimy zapłacić już 4899 złotych.
Oczywiście na ostateczną cenę wpływają również zastosowane podzespoły i technologie. Podobnie sytuacja wygląda, gdy porównamy ceną iPhone’a 11 z ekranem LCD oraz iPhone’a 12 z ekranem OLED. Cena tego modelu jest o kilkaset złotych wyższa.
Same panele Retina w komputerach, telefonach i tabletach są uważane za bardzo dobre i rzadko zdarzają się im jakiekolwiek problemy. Oczywiście, jak u każdego producenta, mogą występować wady fabryczne. W takich sytuacjach należy oddać sprzęt do serwisu.
Autor: Bartłomiej Mazurek