Data modyfikacji:

Relacja z konferencji Google I/O 2016

Przyszłość na wyciągnięcie ręki.

O godzinie 19:00 czasu polskiego rozpoczęła się tegoroczna konferencja Google I/O. Na scenie Amfiteatru Parkway zlokalizowanego w Mountain View przedstawiciele firmy przez dwie godziny opowiadali o nowych produktach, które zrewolucjonizują nasze życie.

Konferencję rozpoczął przemówieniem CEO Google Sundar Pichai, który oficjalnie zaprezentował Asystenta Google (Google Assistant), odpowiednik Siri dysponujący całą wiedzą zgromadzoną przez Google. Znajdzie on zastosowanie w urządzeniach przenośnych, takich jak smartfony, tablety, czy zegarki, a także samochodach, telewizorach i systemach automatyki domowej.

Drugi na scenę wkroczył Mario Queiroz, który pokazał Google Home. Kompaktowe urządzenie posłuży kierowaniu pracą systemów domowych, poczynając od nagłośnienia i telewizji, a na oświetleniu i termostacie kończąc. Pomoże też użytkownikom w codziennych obowiązkach, dzięki integracji z Asystentem Google. Premiera jeszcze w tym roku.

Następnie Erik Kay i Rebecca Michael zaprezentowali dwie aplikacje służące komunikacji, Allo tekstowej i Duo wideo. Pierwsza wyróżnia się zdolnością do nauki i samodoskonalenia się. W oparciu o zdobyte doświadczenie sugeruje unikalne dla użytkownika odpowiedzi na wiadomości tekstowe, a nawet zdjęcia, których zawartość i kontekst jest w stanie odczytać i zrozumieć. Program jest zsynchronizowany z Asystentem Google i posiada specjalny tryb incognito.

Druga, dzięki funkcji Knock Knock, umożliwia podejrzenie dzwoniącego w czasie rzeczywistym przed odebraniem połączenia. Minimalistyczny UI Duo pozwala cieszyć się niezakłóconym obrazem. Bazująca na numerze telefonu użytkownika aplikacja współpracuje z Androidem i iOS.

Kolejny punkt programu stanowiła prezentacja możliwości Androida N, którą poprowadził Dave Burke. Kolejna wersja mobilnego systemu operacyjnego Google będzie jeszcze bardziej wydajna i bezpieczna. Aplikacje mają instalować się o 75% szybciej i zajmować o 50% mniej miejsca w pamięci urządzenia. Pojawią się funkcje, takie jak zamknięcie wszystkich aplikacji działających w tle, czy szybkie przełączanie uruchomionych programów. Na smartfonach i tabletach będzie można podzielić ekran na pół, a na telewizorach uruchomić obraz w obrazie. Ponadto, emotki wzbogacą się o różne odcienie skóry i więcej rysunków przedstawiających kobiety.

Następnie na scenę wkroczył Clay Bavor, który opowiedział o planach Google związanych z wirtualną rzeczywistością - gwoździem programu była prezentacja platformy VR Daydream. Zapowiedział też, że wkrótce pojawią się pierwsze kompatybilne z nią smartfony od firm, takich jak Samsung, HTC, LG, Huawei, ZTE, Asus, czy Alcatel. Pozwolą one cieszyć się wysokiej jakości wrażeniami płynącymi z wirtualnej rzeczywistości. Pokazane zostały również gogle i dedykowany kontroler. Android N otrzyma specjalny tryb VR z wirtualnym spersonalizowanym pulpitem. Pojawi się też wsparcie dla YouTube, Google Street View i Google Photos. Premiera jesienią.

Kolejne wystąpienie poprowadził Dave Singleton, który zaprezentował oficjalnie Android Wear 2.0. Platforma umożliwi umieszczanie na wyświetlaczu informacji z dowolnych aplikacji, a co najważniejsze pozwoli na uruchamianie na zegarku samodzielnych programów. Komunikacja tekstowa będzie możliwa dzięki wirtualnej klawiaturze, inteligentnemu systemowi odpowiedzi i odczytywaniu pisma odręcznego. Zegarek rozpozna też jaką aktywność fizyczną wykonujemy i pozwoli na strumieniowe przekazywanie muzyki podczas treningu.

Później Jason Titus opowiadał o zmianach, które wprowadzone zostaną do mobilnej wersji przeglądarki Google Chrome. Do najważniejszych należeć mają szybsze ładowanie stron i progresywne aplikacje sieciowe. Następnie Stephanie Saad Cuthbertson mówiła o zestawie narzędzi Android Studio 2.2 i korzyściach, jakie przyniesie on deweloperom. Powróciwszy na scenę, Jason Titus opowiadał o platformie Firebase służącej do projektowania aplikacji sieciowych i mobilnych.

Wisienką na torcie było wystąpienie Ellie Powers, która mówiła o nowej funkcji Android Instant Apps pozwalającej na korzystanie z aplikacji bez konieczności ich instalacji. Ściągany jest wyłącznie kod niezbędny do wykonania danej operacji. Ciekawostkę stanowi fakt, że będzie ona kompatybilna z urządzeniami działającymi pod kontrolą Androida Jelly Bean.

Na zakończenie na scenę ponownie wyszedł Sundar Pichai. Ostatnie wystąpienie dotyczyło postępów Google w badaniach nad rozwojem sztucznej inteligencji i nauczaniem maszyn. CEO Google wspomniał również o pracach mających na celu wczesne wykrywanie retinopatii cukrzycowej. Pełen zapis wideo z konferencji Google I/O 2016 znajdziecie poniżej:

Autor: Dawid Sych