Data publikacji:

Nowa karta graficzna Radeon RX7900. Ile kosztuje, jak wypada?

Sprawdź w Ekspert Ceneo jedną z najbardziej intrygujących kart, a więc Radeon RX7900. Z tego artykułu dowiesz się, jakie ma parametry oraz jakie są koszty jej zakupu. Zapraszamy do lektury!
karta graficzna Radeon RX7900

Radeon RX7900 – nowy poziom karty graficznej

Na rynku technologicznym pod koniec 2022 roku pojawiła się gratka dla miłośników doskonałego obrazu w postaci karty graficznej Radeon RX7900. U kogo sprawdzi się karta graficzna RTX? Bez wątpienia jest to sprzęt gamingowy, a więc Radeon RX7900 sprawdzi się jako karta graficzna do gier – nawet tych najbardziej wymagających. Docenią go jednak również twórcy, zarówno ci specjalizujący się w grafikach, jak i formatach wideo. Dlaczego? Dowiesz się tego z kolejnej część naszego artykuły, w której omawiamy jej parametry.

Specyfikacja Radeon RX7900 

Przyjrzyjmy się parametrom Radeon RX7900. Posiada ona architekturę AMD RDNA wykorzystującą aż 84 jednostki AMD RDNA 3 Compute Units z akceleratorami RT+AI. To gwarantuje doświadczenie fotorealistycznej grafiki, łącząc ją z najwyższą płynnością obrazu. Co istotne, jest to pierwsza architektura oparta na technologii chiplet. Co to oznacza w praktyce? Chiplet zapewnia ogromna wydajność i doskonałą grafikę. 
Czytaj również: Ranking kart graficznych
Ponadto karty graficzne Radeon RX7900 bazują także na technologii Infinity Cache drugiej generacji, nowych akceleratorach AI, jak i drugiej generacji Ray Tracingu. Dzięki temu mamy gwarancję najwyższej wydajności grafiki i liczby FPS. Nowa generacja technologii pozwala wręcz na skalowanie obrazu do wyższej rozdzielczości, a celem tego działania jest zwiększenie liczby klatek na sekundę podczas rozgrywki. Można wręcz stwierdzić, że RX7900 to nowy poziom wydajności grafiki.
Model będzie dużą gratką dla twórców treści ze względu na obsługę 12-bitowego HDR oraz pełne pokrycie przestrzeni kolorów REC2020, czego efektem jest najwyższa precyzja oddawania barw. Karta umożliwia także odtwarzanie obrazu w rozdzielczości nawet 8K 165 Hz z 68 miliardami kolorów dzięki wsparciu dla DisplayPort 2.1.
Jakie są jeszcze zalety Radeon RX7900? Pomimo tak potężnych parametrów, ma ona zwiększoną efektywność energetyczną, a więc nie powinna wpływać na wzrost rachunków za prąd. 
Model ma także bardzo wydajne chłodzenie, które pozwoli na bezproblemową pracę nawet przy bardzo skomplikowanych projektach i grach. Zaś otwarta konstrukcja obudowy karty dodatkowo zapewnia bardzo dobry obieg powietrza.

Cena kart graficznych RX7900 

Jak kształtują się ceny za Radeon RX7900? Ze względu na wyjątkowe parametry nie powinien dziwić fakt, że powyższy model to jedna z droższych kart graficznych na rynku. Obecnie ceny za RX7900 rozpoczynają się od około 5 000 zł i rosną wraz z wielkością pamięci RAM, sięgając nawet do 7 000 zł. A ceny te z pewnością będą rosły, gdyż model sprzedaje się jak świeże bułeczki, a więc często jest niedostępny. 

Radeon RX7900 – czy warto kupić? 

Jak widzisz, powyższa karta graficzna zdecydowanie oferuje unikalne funkcje. Bez wątpienia dzięki niej doświadczysz gamingu na zupełnie nowym poziomie. Zaś twoja praca kreatywna okaże się o wiele prostsza. I kto wie, może zainspiruje cię do nowych, interesujących projektów. Jeśli więc jesteś miłośnikiem gier lub zawodowo zajmujesz się tworzeniem materiałów wizualnych – karta graficzna Radeon RX7900 może okazać się skrojona idealne dla ciebie!
Warto także pamiętać, że Radeon AMD Graphics od wielu lat specjalizuje się w tworzeniu kart graficznych, które często wyznaczają kierunek projektowania tego typu sprzętu dla konkurencji. Nic więc dziwnego, że karty graficzne od Radeon cieszą się wyjątkową popularnością.
Zdjęcie: Envato Elements
Autor: Honorata Pitura