Data modyfikacji:

Jaki projektor do gier wybrać?

Projektory mogą być świetnym kompanem gracza. Stanowią one alternatywę dla standardowych monitorów komputerowych oraz telewizorów, bez problemu współpracując zarówno z konsolami, jak i pecetami. Radzimy więc, jaki projektor do gier wybrać.

projektor

Bez względu na to, czy gramy na konsolach, laptopach, czy klasycznych komputerach PC, jakość obrazu i grafiki zawsze pozostaje niezwykle ważnym czynnikiem wpływającym na przyjemność płynącą z zabawy. W poszukiwaniu jak najlepszych wrażeń wybieramy coraz większe monitory oraz telewizory. Ich ceny mogą jednak odstraszać, zwłaszcza jeżeli celujemy w naprawdę wysokie przekątne ekranów.

Alternatywą dla nich mogą być jednak projektory, które przy optymalnych warunkach dorównują jakością niezwykle drogim panelom QLED. Podpowiadamy, na co zwracać uwagę przy wyborze projektora do gier, a także wymieniamy najważniejsze zalety i wady tego urządzenia.

Różnego rodzaju projektory optyczne towarzyszą naszemu życiu od kilkuset lat, od czasu wynalezienia pierwszych soczewek. Współczesne urządzenia tego typu są kojarzone zazwyczaj z biurami oraz szkołami, stanowią one również bardzo często podstawę drogich zestawów kina domowego, coraz częściej wykorzystywane są jednak także przez miłośników wirtualnych światów. Gracze znani są oczywiście z tego, że mają spore wymagania jeżeli chodzi o wydajność i funkcjonalność kupowanego sprzętu.

Na szczęście, dzięki postępowi technologicznemu i miniaturyzacji komponentów, projektory są teraz dostępne w szerokim przedziale cenowym, począwszy od kilkuset a skończywszy na kilkunastu tysiącach złotych. Każdy powinien znaleźć więc model na własną kieszeń i potrzeby.

Największe zalety projektora

W przypadku graczy największą zaletą projektora będzie z pewnością wielkość otrzymanego dzięki niemu obrazu. W optymalnych warunkach może on wynieść nawet ponad 100 cali. Wiele zależy jednak od pomieszczenia, w którym z niego korzystamy oraz odległości od ściany, a także konfiguracji urządzenia, tzw. rzutu. Na rynku dostępne są modele pracujące nawet z zaledwie kilkudziesięciu centymetrów od ściany lub ekrany, ale musimy wówczas oczywiście zapomnieć o naprawdę dużych przekątnych.

Projektory są również łatwe w transporcie i nawet bez dedykowanego ekranu możemy wykorzystać je w prawie każdym miejscu. Wbrew powszechnym mitom, urządzenia te zapewnić mogą również wysoki kontrast oraz świetne odwzorowanie kolorów. Względnie dobrze radzą sobie też z częstotliwością odświeżania oraz czasem reakcji, dorównującym wielu gamingowym monitorom, co powinno przypaść do gustu fanom gier akcji.

Nie można również zapominać, że duże rozmiary wyświetlanego obrazu uprzyjemniają i ułatwiają wspólną rozgrywkę na jednym ekranie ze znajomymi lub rodziną (funkcja ta oferowana jest przez wiele klasycznych produkcji konsolowych oraz wybrane gry na PC).

Na co zwracamy uwagę przy wyborze projektora do gier?

  • Oferowana rozdzielczość – grając na współczesnych konsolach, powinniśmy wybrać urządzenie obsługujące rozdzielczości 1080p oraz 4K. W przypadku komputerów PC wiele zależy od możliwości karty graficznej, typu gier oraz preferowanych ustawień. W przypadku laptopów nie warto inwestować w urządzenia obsługujące rozdzielczości powyżej Full HD, albowiem nawet najdroższe gamingowe modele nie będą mogły w pełni wykorzystać ich potencjału.
  • Częstotliwość odświeżania obrazu – kluczowa z punktu widzenia wielu graczy zmienna wpływająca na płynność zabawy podczas rozgrywki i powiązana w dużej mierze z możliwościami sprzętu. Konsolowi oraz niedzielni gracze, którym nie zależy na kompetytywnej rozgrywce w sieci, mogą zadowolić się wartością odświeżania na poziomie 30-60 Hz, ale nie zaszkodzi, by była ona wyższa.
  • Typ matrycy projektora – dostępne na rynku projektory korzystają obecnie z kilku różnych technologii produkcji matryc, które wpływają bezpośrednio na kontrast, odwzorowanie kolorów oraz wiele innych cech obrazu.

Matryca LCD

Matrycę LCD znajdziemy w najtańszych projektorach. W podstawowej wersji zapewnia ona najmniej wyraźny obraz z wypranymi barwami i najsłabszym kontrastem. Jej bardziej zaawansowane wersje nie ustępują jednak droższym technologiom, tak więc warto zapoznać się z dostępnymi w sieci porównaniami poszczególnych modeli.

Matryca DLP

Matryca DLP gwarantuje wysokie częstotliwości odświeżania obrazu oraz całkiem niezłe odwzorowanie kolorów i kontrast. Wyposażone w nią projektory mogą być więc świetnym wyborem dla graczy.

Matryca SXRD/LCOs

Matryce SXRD/LCOs łączą w sobie cechy dwóch poprzednich, oferując bardzo dobre odwzorowanie kolorów i kontrast. Obsługują one przy tym wysokie częstotliwości odświeżania, a także wykorzystują dodatkowe techniczne sztuki poprawiające wyrazistość, płynność oraz jakość obrazu.

  • Kontrast – wpływa w dużej mierze na jakość wyświetlanego obrazu, pozwalając dostrzec jego detale oraz kolory. Powinniśmy szukać modeli, które oferują wartość kontrastu na poziomie co najmniej 3000:1.
  • Jasność – wysoka jasność projektora wyeliminuje problemy z jakością obrazu, które wywołane są przez czynniki zewnętrzne, takie jak np. wpadające do pokoju światło słoneczne. W przypadku gier zalecany jest wybór projektora o jasności co najmniej 3000 ANSI Lumenów.