Data publikacji:

Prince of Persia: The Lost Crown – premiera, cena, rozgrywka. Zapowiedź gry

Ku zaskoczeniu graczy, Ubisoft ogłosił, że marka Prince of Persia powróci już niedługo, ale nie w takiej formie, jak byśmy się tego spodziewali. The Lost Crown będzie czymś zupełnie innym niż poprzednie odsłony serii – sprawdźcie więc, co na ten moment wiemy o The Lost Crown. Czy warto czekać na tę część Prince of Persia?
prince of persia the lost crown premiera

Na jakich platformach zagramy w Prince of Persia: The Lost Crown?

Choć twórcy gier coraz częściej decydują się na porzucenie starszych sprzętów, w tym przypadku Ubisoft postanowił jeszcze raz spróbować z pełną multiplatformową wersją. W związku z tym, w Prince of Persia: The Lost Crown zagramy zarówno na komputerach osobistych, jak i konsolach nowej generacji (PlayStation 5, Xbox Series X|S) oraz PlayStation 4, Xbox One i Nintendo Switch. Cóż, brakuje wyłącznie mobilek – ale kto wie…

Data premiery Prince of Persia: The Lost Crown – cena gry

O projekcie usłyszeliśmy po raz pierwszy podczas czerwcowej konferencji Summer Game Fest 2023. Ubisoft niemalże od razu wyłożył wszystkie karty na stół i ujawnił całą masę informacji odnośnie do tego tytułu. Oprócz podania platform twórcy zdradzili także, że oficjalna premiera Prince of Persia: The Lost Crown odbędzie się na początku przyszłego roku – dokładnie 18 stycznia 2024. Miejmy nadzieję, że twórcy nie będą mieli z grą takich problemów, jak z Prince of Persia: Piaski Czasu Remake, gdzie termin debiutu był przesuwany już kilkukrotnie i tak naprawdę nie wiadomo, czy produkcja w ogóle kiedykolwiek ujrzy światło dzienne.
Nadzieję na to, że dzieło Ubisoftu trafi do sprzedaży w wyznaczonym terminie, daje możliwość złożenia zamówień przedpremierowych na ten tytuł. Z racji tego, że nie mamy do czynienia z wysokobudżetową produkcją, twórcy zaproponowali nieco niższą cenę Prince of Persia: The Lost Crown – jeżeli chcecie mieć pewność, że zagracie w dniu premiery, to już teraz możecie zamówić swój egzemplarz za około 205 złotych. Niestety pudełkowe wydanie dostępne jest tylko na konsolach – pecetowcy muszą zadowolić się cyfrową dystrybucją.

Fabuła Prince of Persia: The Lost Crown

Producent nie próbuje ukrywać przed graczami, że historia przedstawiona w tej odsłonie serii Prince of Persia będzie miała charakter przede wszystkim pretekstowy, ponieważ najważniejszym elementem produkcji będzie jej gameplay. Jednocześnie już teraz wiadomo, że nie jest to pełnoprawna kontynuacja, tylko oficjalny spin-off, który prawdopodobnie w żaden sposób nie będzie powiązany z pozostałymi grami tej marki.
Z udostępnionych przez dewelopera informacji wiadomo, że gracze przejmą kontrolę nad mężczyzną o imieniu Sargon, z którym nigdy wcześniej nie mieliśmy do czynienia. Z informacji prasowej wynika, że mężczyzna jest „młodym i uzdolnionym wojownikiem, a zarazem członkiem elitarnej grupy zwanej Nieśmiertelnymi”. Zadaniem głównego bohatera będzie uratowanie Księcia Ghassana, po tym, jak został porwany przez tajemniczych oprawców.
Książę przetrzymywany jest na górze Qaf, strzeżonej przez uzbrojonych wojowników oraz najróżniejsze istoty wywodzące się z perskiej mitologii. W ogóle twórcy zaznaczają, że bardzo mocno inspirują się kulturą oraz architekturą starożytnej Persji, co przełoży się zarówno na rodzaje przeciwników oraz wygląd lokacji i licznych odwołań do tej cywilizacji. Świat gry ma składać się z różnorodnych biomów, z czego każdy ma oferować własny, unikatowy styl.

Zwiastun Prince of Persia: The Lost Crown

Podczas prezentacji Ubisoft Forward 2023 twórcy podzielili się krótkim zwiastunem Prince of Persia: The Lost Crown, który został zrealizowany na wzór produkcji animowanych. Co prawda w tym materiale nie zobaczycie żadnych fragmentów z rozgrywki, ale możecie przyjrzeć się dostępnym w grze przeciwnikom oraz lokacjom:

Rozgrywka Prince of Persia: The Lost Crown

Najnowsza odsłona Prince of Persia pod pewnymi względami ma stanowić delikatny powrót do korzeni. Na wzór pierwszej części z 1989 roku akcję będziemy śledzimy z kamery umieszczonej z boku, zaś bohaterem mamy przemieszczać się po korytarzowych lokacjach dających graczom w miarę dużą swobodę w kolejności ich zwiedzania.
The Lost Crown ma zaliczać się do gier określanych mianem metroidvanii, co oznacza, że mapa teoretycznie będzie otwarta od początku gry, lecz dostęp do wielu lokacji odblokujemy dopiero po uzyskaniu odpowiednich umiejętności bądź zdobyciu konkretnych przedmiotów. W związku z tym w produkcji Ubisoft może pojawić się backtracking, bo zawsze dobrze będzie wrócić do wcześniej odwiedzonych miejscówek, aby zebrać pominięte znajdźki.
Twórcy zapowiadają, że Prince of Persia: The Lost Crown ma mieć bardzo wiele wspólnego z platformówkami 2.5D. Podczas eksploracji świata gry wielokrotnie trafimy na okazje do skakania po zapadających się platformach, rozwiązywania zagadek środowiskowych, wspinania na wysokie szczyty czy unikania różnorakich przeszkód, które mogą doprowadzić do śmierci Sargona. Co ciekawe, w produkcji pojawi się motyw manipulacji czasem, który znamy m.in. z trójwymiarowych odsłon serii.
Protagonista nie będzie jednak cofał rozgrywki w tradycyjny sposób, tylko ma wykorzystać tę zdolność np. do oszukiwania oponentów. W materiałach promocyjnych widzimy, jak główny bohater tworzy coś na wzór czasowego przystanku, następnie przemieszcza się w inne miejsce, wabiąc za sobą oponentów, a potem powraca do dawnej pozycji, aby pojawić się za plecami wroga. Jest to dosyć skomplikowana mechanika, dlatego najlepiej zobaczyć ją na oficjalnych gameplayach.
Sargon w trakcie walki może robić użytek z dwóch mieczy, ale w jego wyposażeniu znajdzie się także łuk z ograniczoną liczbą strzał. Ponadto bohater będzie w stanie opanować zdolności specjalne, umożliwiające wykonanie potężnego cięcia czy zaatakowania kilku wrogów jednocześnie. Starcia nie ograniczą się jednak wyłącznie do pojedynkowania ze standardowymi rodzajami przeciwników – w Prince of Persia: The Lost Crown nie zabraknie również potężnych i wymagających bossów. Wszystko wskazuje też na to, że produkcja Ubisoftu nie będzie należała do najłatwiejszych, ale czy tak faktycznie jest, to dowiemy się dopiero po premierze.

Gameplay Prince of Persia: The Lost Crown

W trakcie Summer Game Fest 2023 producent zaprezentował krótki materiał prezentujący rozgrywkę Prince of Persia: The Lost Crown. Pierwszy film można sobie jednak odpuścić, ponieważ kilka dni później deweloper udostępnił rozszerzoną wersję gameplayu z komentarzem odnośnie do poszczególnych mechanik:

Czy gra Prince of Persia: The Lost Crown będzie posiadała polską wersję językową?

Choć Ubisoft zdążył nas już przyzwyczaić do tego, że praktycznie wszystkie ich produkcje dostępne są w polskiej wersji językowej, to jednak tym razem takowa nie zostanie dodana do gry – prawdopodobnie wynika to z tego, że mamy do czynienia z nieco mniejszą produkcją, zrealizowaną przy bardziej ograniczonym budżecie. W The Lost Crown konieczne więc będzie granie po angielsku, ale z powodu charakteru rozgrywki nie powinno stanowić to zbyt dużego problemu.
Źródło grafiki: Materiały prasowe Ubisoft
Łukasz Morawski
Łukasz Morawski

Prawdopodobnie urodził się z padem w ręku i kawałkiem pizzy w ustach. Miłośnik wszystkiego, co związane z kulturą popularną i nowymi technologiami. Od najmłodszych lat gra w gry, ogląda filmy i seriale, czyta książki oraz komiksy. Jedno jest pewne - nie ma czasu na nudę.