Data publikacji:

Prezent dla gracza Nintendo

Wasz znajomy jest wielkim fanem Nintendo i szukacie dla niego ciekawego prezentu? Sprawdźcie, jakie możecie kupić akcesoria i dodatki do Switcha oraz najciekawsze tytuły ekskluzywne. W grę wchodzi też sprezentowanie nowej konsoli – z tekstu dowiecie się, jakie są dostępne modele oraz czym się między sobą różnią.
Woman holding a Nintendo Switch video game system

Jaki prezent dla gracza Nintendo?

Konsola do gier

Japońska firma Nintendo zdążyła przygotować już kilka modeli Nintendo Switch. Aktualnie w sprzedaży znajdziecie podstawową wersję V2 oraz dwa inne warianty, które wydają się być znacznie lepszym wyborem:
 • Nintendo Switch OLED – to najbardziej dopracowany model Switcha, który może pochwalić się 7-calowym wyświetlaczem wykonanym w technologii OLED. Dzięki temu gry prezentują bardziej wyraziste kolory, czerń jest głębsza, a granie w słoneczny dzień nie stanowi już problemu. Urządzenie posiada też stabilniejszą podstawkę, aż 64 GB pamięci na dane, natomiast stacja dokująca została wyposażona w port Ethernet.
 • Nintendo Switch Lite – najmniejszy model konsoli, który może być idealnym prezentem dla dzieci. W tym przypadku mamy do czynienia z o wiele mniejszą, bardziej poręczną konstrukcją. W Lite nie można odpinać joy-conów ani podłączać urządzenia do telewizora, ale za to jego obudowa jest bardziej stabilna i wytrzymała. Ponadto sprzęt doskonale sprawdza się w podróżach, a do tego jest bardzo tani.
 • Karta pamięci do Nintendo Switch

  Choć przy okazji wersji OLED nieco rozwiązano problem z małą przestrzenią na dane, to 64 GB i tak dla wielu osób będzie niewystarczające. Na szczęście Nintendo Switch posiada gniazdo na karty micro-SD, dzięki którym powiększymy pamięć konsoli. Należy jednak pamiętać, że musi to być sprzęt o odpowiednich parametrach, bo w przeciwnym razie mogą pojawić się problemy z uruchomieniem gier. Zaleca się stosowanie kart w standardzie UHS-1, które charakteryzują się prędkością odczytu 60–100 MB/s. Żeby jednak przyspieszyć ekrany ładowania w produkcjach i tempo wczytywania się tekstur, warto jednak wybrać kartę pamięci z prędkością na poziomie 90–100 MB/s.

  Pokrowce i etui dla Nintendo Switch

  Nintendo Switch jest konsolą hybrydową, z której można korzystać zarówno w trybie stacjonarnym na telewizorze, jak i przenośnym. I to właściwie ta druga metoda jest najczęściej stosowana przez użytkowników. Dlatego też warto kupić w prezencie porządne etui, które nie tylko zabezpieczy urządzenie przed uszkodzeniami podczas transportu, ale także zaoferuje dodatkowe kieszonki na kartridże i karty pamięci. W sprzedaży znajdziecie również większe pokrowce z dodatkowymi przegródkami na ładowarkę bądź nawet stację dokującą.

  Szkło ochronne na ekran Nintendo Switch

  Z racji tego, że mamy do czynienia z przenośnym urządzeniem, istnieje bardzo duże ryzyko uszkodzenia wyświetlacza. Drobna rysa nie stanowi jeszcze wielkiego problemu, ale już pęknięcie może negatywnie wpłynąć na działanie konsoli. Kupno porządnej jakości szkła ochronnego to doskonały prezent dla gracza Nintendo Switch, ponieważ dzięki temu zabezpieczy swoje urządzenie przed zniszczeniem. Do wyboru macie licencjonowane produkty od firmy Hori, ale zabezpieczenia od innych firm też zdadzą egzamin.

  Akcesoria dla gracza Nintendo

  Każdy posiadacz Nintendo Switch zawsze ucieszy się z tego typu podarunków:
 • Zewnętrzne kontrolery do Nintendo Switch – jeżeli osoba, której planujecie kupić prezent, bardzo często gra na telewizorze, a nie w trybie przenośnym, to wtedy z pewnością ucieszy się z dodatkowego kontrolera. Nintendo ma w swojej ofercie bardzo dobre Pro Controllery, cechujące się wysoką jakością wykonania, co przy okazji przekłada się na stosunkowo wysoką cenę. Jako alternatywę macie m.in. licencjonowane urządzenia od takich firm jak PowerA, PDP czy Hori , które także bez problemu współpracują z konsolą. W dodatku część z nich posiada dodatkowe łopatki z możliwością zaprogramowania ich do swoich potrzeb oraz podświetlaną obudowę. Polecam przede wszystkim wybór bezprzewodowych padów, aczkolwiek te z kablem są sporo tańsze.
 • Kontrolery joy-con – jeśli znajomy posiada Nintendo Switch w wersji V2 lub OLED, to w zestawie miał już komplet joy-conów. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, aby dokupić kolejne kontrolery do grania w lokalnej kooperacji lub po prostu ze względów estetycznych. Producent przygotował bowiem tak wiele wariantów kolorystycznych, że zdecydowanie jest w czym wybierać. Należy także pamiętać o tym, że zewnętrzni producenci opracowali własne doczepiane do konsoli alternatywy dla joy-conów, które oferują nawet dodatkowe przyciski bądź lepszej jakości analogi, jak np. Nitro Deck czy Hori Split Pad Pro.
 • Stacja ładująca dla joy-conów – kiedy posiadamy w domu dwa joy-cony, to nie ma problemu z ich ładowaniem, ponieważ energia jest w nich uzupełniania, gdy konsola znajduje się w stacji dokującej. Komplikacje mogą pojawić się wtedy, gdy posiadamy kolekcję tych akcesoriów. Wtedy z pomocą może przyjść specjalna stacja ładująca, do której podłączycie aż cztery dodatkowe joy-cony. Jeśli wasz znajomy często dokupuje nowe kontrolery, to z pewnością ucieszy się z takiego prezentu.
 • Kierownica do grania – na konsoli Japończyków dostępne jest wiele ciekawych gier samochodowych, zarówno tych nieco bardziej realistycznych (seria WRC), jak i typowo rozrywkowych (Mario Kart 8 Deluxe). Nie wszystkie profesjonalne kierownice gamingowe współpracują ze sprzętem Nintendo, dlatego przed dokonaniem wyboru koniecznie upewnijcie się, że dany sprzęt jest kompatybilny ze Switchem. Jako alternatywę możecie także kupić gadżet określany mianem Wheel Pair, w którym umieszczamy jeden z joy-conów i możemy z niego korzystać w sposób bezprzewodowy. Nasze ruchy odczytywane są poprzez wbudowany w kontrolerach żyroskopowy czujnik.
 • Abonament dla Nintendo Switch

  Wszystkie współczesne konsole do gier wymagają opłacania specjalnej subskrypcji, aby oferować dostęp do usług sieciowych, i Nintendo Switch nie wyłamuje się z szeregu. Jeśli więc wasz znajomy chciałby zagrać z wami w trybach wieloosobowych lub przetrzymywać zapisy rozgrywki w chmurze, musi aktywować abonament NSOnline. Może zrobić to bezpośrednio z konsoli, ale nic też nie stoi na przeszkodzie, abyście kupili mu kartę podarunkową z kodem upoważniającym do przedłużenia usługi. Warto również dodać, że subskrybenci otrzymują także w prezencie dostęp do wielu starszych produkcji z takich platform, jak chociażby NES lub SNES.

  Gry na Nintedo Switch

  Na urządzeniu Japończyków nie tylko znajdziecie całą masę tytułów multiplatformowych, ale przede wszystkim bogatą bibliotekę produkcji ekskluzywnych. Koniecznie dowiedźcie się, jakie gatunki gier najbardziej interesują waszego znajomego, a dopiero potem podejmijcie decyzję odnośnie do wyboru konkretnego tytułu. Fanom platformówek na pewno można polecić Super Mario Bros. Wonder lub Kirby and the Forgotten Land, miłośnicy gier z otwartym światem zakochają się w The Legend of Zelda: Tears of the Kingdom, zaś osoby spędzające najwięcej czasu przy RPG-ach zdecydowanie powinny sprawdzić Xenoblade Chronicles 3.
  Zdjęcie: Envato Elements
  Łukasz Morawski
  Łukasz Morawski

  Prawdopodobnie urodził się z padem w ręku i kawałkiem pizzy w ustach. Miłośnik wszystkiego, co związane z kulturą popularną i nowymi technologiami. Od najmłodszych lat gra w gry, ogląda filmy i seriale, czyta książki oraz komiksy. Jedno jest pewne - nie ma czasu na nudę.