Data publikacji:

Football Manager 2024 – cena, wymagania, platformy. Dlaczego warto zagrać?

Studio Sports Interactive powróciło ze swoją kultową serią, którą rozwija regularnie już od dobrych kilkunastu lat. Sprawdźcie, co nowego przygotowali twórcy, a także na jakich platformach zagramy w tegoroczną edycję Football Managera.
Football Manager 2024

Premiera Football Manager 2024 na PC i konsolach

Najnowsza produkcja studia Sports Interactive trafiła do sprzedaży 6 listopada 2023 roku na wszystkich planowanych platformach. Gra dostępna jest zarówno na komputerach osobistych, jak i konsolach nowej generacji (PlayStation 5, Xbox Series X|S) oraz Xbox One. W tym przypadku gra sprzedawana jest jednak pod nazwą Football Manager 2024 Console i różni się wyłącznie interfejsem oraz sterowaniem dostosowanym do kontrolerów.
Dzieło brytyjskiego developera doczekało się nawet pudełkowego wydania, lecz takowe jest dostępne wyłącznie na pecetach oraz PlayStation 5. Cena Football Manager 2024 waha się od 199 złotych do 249 złotych w zależności od platformy i oferty w sklepach internetowych. Szczegółowe informacje znajdziecie na kartach produktu na Ceneo.pl.

Czy w Football Manager 2024 jest dostępna polska wersje językowa?

Marka Football Manager od wielu lat dystrybuowana jest w naszym kraju w polskiej wersji językowej i nie inaczej jest w przypadku tegorocznej edycji. Na szczęście twórcy zadbali o bardzo dobre tłumaczenie, co z pewnością pomoże w lepszym ogarnięciu bardzo skomplikowanego gameplayu, który bazuje przede wszystkim na czytaniu kolejnych wiadomości, artykułów i tabelek.

Czy można przenieść sejwy z poprzedniej części do Football Manager 2024?

Jeżeli jesteście osobami, które co roku kupują nową odsłonę Football Managera i zawsze denerwowaliście się na to, że wraz z premierą kolejnej części musieliście zaczynać wszystko od nowa, to teraz ten problem został rozwiązany. Zespół Sports Interactive w końcu umożliwił kontynuowanie rozgrywki wszystkim graczom posiadającym ubiegłoroczną edycję tej serii. Jeśli więc założyliście swój zespół marzeń w Football Manager 2023 i chcielibyście dalej go rozwijać, to nic nie stoi na przeszkodzie, aby dokonać transferu zapisanej rozgrywki do FM2024.

O co chodzi Football Manager 2024?

W Football Manager 2024 – podobnie jak w poprzednich odsłonach – wcielamy się w menadżera drużyny piłkarskiej. Rozgrywkę rozpoczynamy od wykreowania swojego bohatera, wyboru poziomu trudności oraz podpisania kontraktu z wybranym zespołem. Reszta zabawy tak naprawdę sprowadza się do zarządzania swoimi zawodnikami, ustalania taktyki meczowej, dokonywania transferów i innych tego typu czynności. Choć założenia zabawy nie pozostały zmienione, to jednak twórcy pokusili się o przygotowaniu paru nowości i zmian w rozgrywce.
Producentowi zależało też na tym, aby transmisje meczowe prezentowały się jak najlepiej, żeby gracz czuł się faktycznie zaangażowany w ich oglądanie, a nie traktował tego jako przykrą konieczność. Animacje zawodników zostały znacząco poprawione, tak samo jak fizyka odbijanej przez nich piłki. Co prawda nadal sama jakość oprawy wizualnej nie stoi na tak wysokim poziomie, jak chociażby w EA Sports FC24, ale prezentuje się znacznie lepiej niż w poprzednich odsłonach Football Managera.
Twórcy przygotowali także bardziej inteligentne rekrutowanie zawodników do konkurencyjnych zespołów kontrolowanych przez sztuczną inteligencję. Przeciwnicy opracowują lepsze taktyki, a do tego szukają optymalnych rozwiązań, aby stworzyć jak najbardziej zrównoważony zespół pod względem umiejętności piłkarzy i zgrania. Gracze także otrzymali więcej opcji zarządzania zespołem, co usprawniło i uatrakcyjniło rozgrywkę. W tegorocznej odsłonie poprawiono funkcjonalność agentów oraz wprowadzono pośrednika pomagającego w dokonaniu transferu.
W Football Manager 2024 jesteśmy w stanie zapewnić poszczególnym zawodnikom bardziej realistyczną ścieżkę kariery poprzez ustalanie indywidualnych celów oraz system motywacji. Twórcy położyli jeszcze większy nacisk na konstruktywne rozmowy z piłkarzami oraz resztą personelu. W ten sposób mamy pełną kontrolę nad tym, jak kierować swoim zespołem, a także jak wykorzystać pełen potencjał sportowców, uwzględniając wiele obszarów ich działalności na boisku, jak np. doskonalenie ich w temacie strzelania bramek, angażowania się w asysty itp.
Producent przemodelował również system stałych fragmentów, których wykonywanie ma jeszcze większe znaczenie dla rozgrywanego spotkania. W specjalnie przygotowanym kreatorze możemy ustawić wiele współczynników, które pozwolą na najlepsze dobranie zawodników do wykonania rzutów wolnych lub karnych oraz opracowania sposobów, w jaki to zrobią.

Jakie są wymagania sprzętowe Football Manager 2024?

Producent nie wprowadził jakiejkolwiek rewolucji w oprawie graficznej, która w dalszym ciągu jest bardzo umowna, zaś transmisje meczowe stanowią bardziej dodatek wizualny aniżeli istotny element rozgrywki. Ma to oczywiście swoje zalety, ponieważ dzięki temu w Football manager 2024 zagramy nawet na starych komputerach lub laptopach biznesowych ze zintegrowaną kartą graficzną.

Minimalne:

 • Procesor: Intel Core 2 Duo / AMD Athlon 64 X2
 • Pamięć RAM: 4 GB
 • Karta graficzna: 1 GB GeForce 9600M GT / 512 MB Radeon HD 3650 lub lepsza
 • Miejsce na dysku: 7 GB HDD
 • System operacyjny: Windows 10 (64-bit)
 • Grę do testów dostarczyła firma Cenega. Opinia należy do autora artykułu.
  Zdjęcie: materiały prasowe Sports Interactive
  Łukasz Morawski
  Łukasz Morawski

  Prawdopodobnie urodził się z padem w ręku i kawałkiem pizzy w ustach. Miłośnik wszystkiego, co związane z kulturą popularną i nowymi technologiami. Od najmłodszych lat gra w gry, ogląda filmy i seriale, czyta książki oraz komiksy. Jedno jest pewne - nie ma czasu na nudę.