Data modyfikacji:

Meta Quest 3 – data premiery, cena i specyfikacja

Technologia wirtualnej rzeczywistości oferuje coraz więcej możliwości. Nie jest to już wyłącznie sprzęt nadający się do grania, ale z pomocą gogli można wykonywać także całą masę innych czynności – zwłaszcza jeśli te wspierają również funkcje rozszerzonej rzeczywistości. Do tego grona zalicza się Meta Quest 3. Sprawdźcie, kiedy urządzenie trafiło do sprzedaży, jaka jest jego cena oraz możliwości.
Meta Quest 3

Kiedy gogle Meta Quest 3 trafiły do sprzedaży?

Po bardzo dużym sukcesie drugiej wersji gogli Meta Quest było kwestią czasu, aż do sprzedaży trafi kolejny, ulepszony wariant. O urządzeniu dowiedzieliśmy się 1 czerwca tego roku, natomiast na oficjalną premierą Meta Quest 3 nie musieliśmy czekać zbyt długo. Sprzęt trafił bowiem do sprzedaży 10 października 2023 roku zarówno w Stanach Zjednoczonych, jak i w Polsce.

Jaka jest cena Meta Quest 3 i gdzie można kupić gogle?

Oczywiście tak zaawansowane technologicznie urządzenie nie należy do najtańszych, ale w tym przypadku zdecydowanie mamy do czynienia z bardzo dobrym stosunkiem ceny do jakości. Meta Quest 3 dystrybuowane jest w dwóch wariantach – z dyskiem o pojemności 512 GB oraz mniejszą pamięcią 128 GB. Oficjalna cena pierwszego modelu wynosi 699,99 euro, natomiast za drugi firma Meta liczy sobie 549,99 euro. Niestety ceny na polskim rynku są mocno rozbieżne, dlatego przed dokonaniem zakupu koniecznie zajrzyjcie na Ceneo.pl, aby znaleźć najlepszą ofertą. Tańszą wersję kupicie u nas w przedziale od 2849 złotych do 3499 złotych, natomiast za droższą będziecie musieli zapłacić 3401–3890 złotych.

Parametry techniczne Meta Quest 3

Produkowanie nowej generacji nie miałoby sensu, gdyby twórcy sprzętów nie oferowali lepszych podzespołów niż w starszych modelach. Meta doskonale zdawało sobie z tego sprawę, dlatego Quest 3 otrzymało wydajniejsze komponenty, które zapewnią użytkownikom lepszą jakość oprawy w grach wideo oraz bardziej płynną rozgrywkę. Co prawda urządzenie w dalszym ciągu korzysta z dobrodziejstw procesora Qualcomm Snapdragon XR2, lecz tym razem mamy do czynienia z drugą generacją, co jednocześnie przełożyło się na dwukrotnie większą moc obliczeniową. Oprócz tego gogle posiadają 8 GB pamięci RAM, a nie 6 GB, tak jak w starszej wersji.
Jeśli natomiast chodzi o gabaryty, to Meta Quest 3 jest trochę mniejszy od swojego poprzednika. Oficjalne wymiary prezentują się następująco: 184 mm × 160 mm × 98 mm. Do tego producent podaje, że urządzenie waży zaledwie 515 gramów. Dla porównania – waga PlayStation VR2 wynosi 600 gramów, bez uwzględnienia przewodu. W tym momencie należy zauważyć, że z gogle firmy Meta są bezprzewodowe i nie wymagają komputera lub innego zewnętrznego sprzętu do działania. Ponadto są w stanie wytrzymać na jednym ładowaniu ok. trzech godzin, natomiast pełne uzupełnienie akumulatora zajmuje trochę ponad dwie godziny.
Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, aby Meta Quest 3 sparować z pecetem lub smartfonem w celu przesyłania obrazu bądź wyświetlania dodatkowych okienek (np. kart z przeglądarki internetowej) przed oczami. Użytkownicy mogą liczyć na wysoką jakość połączenia, o jaką zadba technologia Bluetooth 5.2 oraz Wi-Fi 6e.

Kamery i wyświetlacz w Meta Quest 3

Jeżeli narzekaliście na zbyt słabą jakość obrazu w poprzedniej wersji Meta Quest, to „trójka” zdecydowanie powinna rozwiązać wasz problem. Tym razem developer zaoferował wyświetlacze LCD Infinite Display ze wsparciem dla rozdzielczości 4K – na każde oko przypada 2064 × 2208 pikseli. Do tego należy dodać, że urządzenie natywnie wspiera odświeżanie na poziomie 90 Hz, natomiast dostępna jest także funkcja eksperymentalna umożliwiająca wyświetlanie gier w 120 Hz. Z kolei pole widzenia (FOV) wynosi aż 11 stopni w poziomie oraz 96 stopni w pionie, zaś gracze mogą ustawić odległość między źrenicami od 58 mm do 71 mm.
Tak dobre parametry umożliwiają komfortowe granie w produkcje, które stawiają na dynamiczną rozgrywkę. Dzięki wyraźnemu i ostremu obrazowi twórcom udało się ograniczyć u graczy potencjalne mdłości lub zawroty głowy. Meta Quest 3 nie służy jednak wyłącznie do grania w produkcje skrojone pod VR. To także zaawansowane urządzenie posiadające rozbudowane funkcje rozszerzonej rzeczywistości. Twórcy ponownie zaimplementowali system kamer z podglądem w czasie rzeczywistym. W ten sposób możemy poruszać się w goglach po mieszkaniu, bez obaw o zderzenie się ze ścianą czy innymi obiektami.
Meta Quest 3 posiada cztery kamery rejestrujące obraz w podczerwieni oraz dwie kamery RGB, które przesyłają sygnał do soczewek w pełnym kolorze. W dodatku producent opracował technologię Direct Touch, która umożliwia korzystanie z gogli bez konieczności angażowania kontrolerów. Użytkownicy przy pomocy ruchów rąk i odpowiednich gestów są w stanie nawigować po najróżniejszych ustawieniach, korzystać z licznych programów czy nawet grać w wiele tytułów.

Kontrolery Meta Quest 3 i akcesoria

Jak już wcześniej pisałem, w wielu przypadkach z Meta Quest 3 można korzystać bez użycia kontrolerów. Jednakże większość gier wymaga ich do działania, ale to nie problem, ponieważ zestaw nawigatorów jest dołączany do pakietu. Producent lekko zmodyfikował wygląd kontrolerów względem starszego modelu gogli – tym razem oferują nieco mniejszy format oraz zostały pozbawione niewygodnej osłonki. Touch Plus działają bezprzewodowo i są zasilane jedną baterią AA. Na każdym z nich znajduje się jeden analog oraz trzy przyciski funkcyjne. Oprócz tego do urządzeń przytwierdzone zostały paski na nadgarstki, dzięki czemu nie musicie martwić się o to, że wylecą wam z dłoni podczas zawziętej rozgrywki.
Firma Meta opracowała także szereg dodatków do Meta Quest 3, które można dokupić oddzielnie. Na ten moment developer przygotował m.in. dedykowaną stacje do ładowania gogli, bardziej zaawansowane paski do kontrolerów oraz elegancki futerał na sprzęt. Oprócz tego do sprzedaży trafiła silikonowa podkładka interfejsu, a także zapasowe opaski na głowę w dwóch kolorach – niebieskim (Elemental Blue) oraz pomarańczowym (Blood Orange).

W co zagramy na Meta Quest 3?

Wszystkie osoby, które zdecydują się na zakup Meta Quest 3 w wersji z dyskiem 512 GB, otrzymają w prezencie produkcję Asgard’s Wrath 2. Oprócz tego na użytkowników czeka już kilkaset tytułów do ogrania, jak np. Assassin’s Creed: Nexus VR, Arizona Sunshine II, Arashi: Castles of Sin – Final Cut, Dungeons of Eternity, Sniper Elite VR: Winter Warrior, PowerWarsh Simulator VR czy Samba de Amigo: Virtual Party. Ponadto urządzenie wspiera kompatybilność wsteczną, która umożliwia uruchomienie wszystkich tytułów, jakie były dostępne na poprzednim modelu gogli.
Jeśli więc posiadaliście Meta Quest 2, to z powodzeniem zagracie we wszystkie zakupione dzieła na „trójce” – do tego gry mogą oferować płynniejszą rozgrywkę i lepszą oprawę wizualną. A gdybyście nie zamierzali kupować pojedynczych produkcji, to możecie zasubskrybować usługę Meta Quest+, w ramach której co miesiąc będziecie otrzymywać dostęp do dwóch starannie wyselekcjonowanych gier. Cena za miesiąc wynosi 8,99 euro, natomiast za roczny abonament zapłacicie 69,99 euro.
Zdjęcie: materiały prasowe Meta
Łukasz Morawski
Łukasz Morawski

Prawdopodobnie urodził się z padem w ręku i kawałkiem pizzy w ustach. Miłośnik wszystkiego, co związane z kulturą popularną i nowymi technologiami. Od najmłodszych lat gra w gry, ogląda filmy i seriale, czyta książki oraz komiksy. Jedno jest pewne - nie ma czasu na nudę.