Data publikacji:

Porównanie kart graficznych. Od czego zacząć?

Poszukując dobrej karty graficznej, musimy zwracać uwagę na wiele rożnych czynników. Najlepszym sposobem na wybranie optymalnego modelu i podjęcie ostatecznej decyzji będzie jego bezpośrednie porównanie z innymi układami dostępnymi na rynku. Podpowiadamy, jak się do tego zabrać.

Czytaj również: Karty graficzne - ranking

porównanie kart graficznych

Ceny kart graficzny poszybowały w ostatnich latach w górę i zakup dobrego modelu, który wystarczy na lata, wiąże się z naprawdę wysokimi wydatkami. Kupno idealnego układu jest więc dużym wyzwaniem, zwłaszcza jeżeli dysponujemy ograniczonym budżetem.

Dobrym punktem wyjścia przy porównywaniu kart graficznych dostępnych w sklepach będzie skorzystanie z porównywarki produktów Ceneo.pl. Za jej pomocą, zarówno na telefonie, jak i w przeglądarce internetowej na komputerze, w szybki sposób utworzymy listy bezpośrednio zestawiające ze sobą kilka różnych kart. 

Aby wygenerować porównanie, wystarczy, że klikniemy ikonkę serduszka na stronach interesujących nas modeli w Ceneo.pl, dodając je tym samym do naszych ulubionych produktów. Dostęp do porównania otrzymamy po rozwinięciu listy naszych ulubionych przedmiotów i wybraniu opcji „porównaj produkty”. Zostajemy wówczas automatycznie przeniesieni do zestawienia wyszczególniającego w przejrzysty sposób najważniejsze parametry upatrzonych kart.

Na co zwracamy uwagę przy porównaniu kart graficznych?

Przedstawimy krótki przegląd parametrów, na które powinniśmy zwracać uwagę przy bezpośrednim porównywaniu kart graficznych.

Cena

Dla wielu najważniejsza cecha kupowanego produktu. Karty graficzne dostępne są zazwyczaj w kilku przedziałach cenowych. Najsłabsze modele kupimy już w cenie do około 1000 złotych. Silniejsze karty, z których z powodzeniem skorzystamy w grach, to wydatek do 2000 złotych. W przedziale do około 5000 złotych znajdziemy najsilniejsze modele na rynku. Droższe produkty przeznaczone są dla profesjonalistów i największych entuzjastów.

AMD lub Nvidia

Chociaż karty graficzne produkowane są przez wielu wytwórców, wszystkie pozostają oparte na chipsetach dostarczonych przez firmy Nvidia (seria GeForce) lub AMD (seria Radeon). Postawienie na rozwiązania jednej albo drugiej spółki zdeterminuje w dużym stopniu obsługiwane przez GPU technologie graficzne, tak jak np. Ray Tracing, a także wydajność w wielu grach (niektóre tytuły stworzono od podstaw z myślą o produktach AMD lub Nvidii).

Pamięć VRAM

Obecnie absolutne minimum do zabawy ze starszymi i nieco nowszymi grami to 4 GB. Standardem od jakiegoś czasu jest jednak 6 lub 8 GB pamięci. Niektórzy producenci gier zaczynają jednak wymagać jeszcze większych wartości, zwłaszcza jeżeli bawimy się przy najwyższych detalach w rozdzielczościach powyżej 1440p. W wielu wypadkach na wydajność pamięci wpływa również taktowanie jej zegara pamięci, zazwyczaj im będzie ono wyższe, tym lepiej.

Wydajność

Jeśli szukamy karty graficznej przystosowanej do gier, jest to jeden z kluczowych parametrów. Od tego, ile klatek na sekundę jest w stanie wyrenderować karta w grze, zależy bowiem płynność i komfort rozgrywki. Jeśli szukamy odpowiedniej karty, warto zwrócić uwagę na to, jak radzi ona sobie w testach z wymagającymi grami, a także poczytać opinie na jej temat (w porównywarce Ceneo.pl znajdziemy je na samym dole). W sieci znajdziemy również wiele stron posiadających dokładne testy wydajności danego modelu.

Kultura pracy

Jest to często pomijany przez kupujących aspekt, zwłaszcza jeśli ktoś szuka mocnej i taniej kart graficznej. W porównaniu poszczególnych modeli najlepiej odzwierciedlać będzie nią pobór mocy. Najnowsze układy potrzebują naprawdę mocnych zasilaczy komputerowych, bowiem przy obciążeniu potrafią pobierać nawet ponad 240 W energii, co przekłada się na wydzielane przez nie ciepło. Może ono zaszkodzić pozostałym podzespołom komputera, zwłaszcza w niewielkich i ciasnych obudowach. Wydajne chłodzenie karty jest więc niezwykle istotne.

Autor: Michał Kułakowski