Data publikacji:

Stare gry wyścigowe na PC, czyli kultowe gry wyścigowe

Gry wyścigowe to gatunek, który prawdopodobnie nigdy nie straci na popularności. Co roku do sprzedaży trafia cała masa ścigałek i rajdówek, z czego jedne są bardziej arcade’owe, zaś drugie stawiają nacisk na jak najbardziej realistyczny system jazdy. W tym tekście nie skupię się jednak na nowych produkcjach, tylko zabiorę was w sentymentalną podróż do przeszłości. Sprawdźcie moje zestawienie starych gier wyścigowych na PC, którymi zachwycaliśmy się przed laty.
stare gry wyścigowe na pc

Gry wyścigowe na PC – stare przeboje

Need for Speed: Undeground 1 i 2

Marka Need for Speed cały czas jest rozwijana przez Electronic Arts, lecz nowe części zdecydowanie nie cieszą się tak dużą popularnością, jak obie odsłony Underground, które trafiły do sprzedaży w latach 2003–2004. Co więcej, „dwójka” do dzisiaj jest aktywnie wspierana przez modderów, dodających do niej poprawione tekstury oraz jeszcze lepsze oświetlenie. Nic dziwnego, że ludzie chcą wracać do tego dzieła, ponieważ cały czas oferuje bardzo dobry system jazdy, rewelacyjną ścieżkę dźwiękową oraz niepowtarzalny klimat nielegalnych wyścigów. Seria Need for Speed: Underground to prawdziwa klasyka, którą muszą znać miłośnicy gier wyścigowych.

Seria Colin McRae Rally

Pierwsza odsłona Colin McRae Rally zadebiutowała w 1998 roku na komputerach osobistych oraz konsoli PlayStation One. Choć na przestrzeni lat zagrałem w większość gier stworzonych przez Codemasters, to jednak właśnie ten tytuł ma specjalne miejsce w moim sercu. Kiedy produkcja trafiła do sprzedaży, zachwycała przepiękną oprawą graficzną oraz możliwością ustawienia kamery zza deski rozdzielczej. W kolejnych częściach twórcy jeszcze mocniej podkręcili warstwę wizualną, a także zadbali o bardziej realistyczny system zniszczeń pojazdów. Jeśli tęsknicie za tą serią, to po śmierci Colina McRae’a, marka jest rozwijana pod nazwą DiRT Rally.

Test Drive Unlimited

Dzieło studia Eden Games było prawdziwą rewolucją w branży gier wideo. Test Drive Unlimited to pierwsza tak rozbudowana produkcja skupiająca się na wyścigach samochodowych, w której mogliśmy swobodnie zwiedzać ogromną otwartą mapę. Co prawda gracze mieli wątpliwości co do specyficznego systemu jazdy, ale kompletnie nie przeszkadzało to w czerpaniu przyjemności ze ścigania się po słonecznej wyspie. Zwłaszcza że Test Drive Unlimited był swego rodzaju grą MMO, gdzie podczas eksploracji świata mogliśmy natknąć się na innych użytkowników i razem z nimi brać udział w zawodach.

FlatOut 1 i 2

Jeżeli graliście w stosunkowo nowe Wreckfest, to daję tylko znać, że poprzednie dzieła studia Bugbear Entertainment były jeszcze bardziej szalone. Dwie odsłony FlatOuta (lata 2004–2006) praktycznie całkowicie odrzuciły na bok jakikolwiek realizm, stawiając na pierwszym planie totalną rozwałkę. Podczas wyścigów nie liczyło się wyłącznie dojechanie do mety na pierwszej pozycji, ale także doprowadzenie do zniszczenia pojazdów swoich konkurentów. System destrukcji był oszałamiający i nawet dzisiaj potrafi zrobić wrażenie. FlatOuty oprócz wyścigów oferowały też zabawne minigierki, w których np. musieliśmy rozbić się w taki sposób, aby kierowca jak najdalej wyleciał przez szybę.

Trackmania Nations

Nie jestem nawet w stanie zliczyć czasu, jaki spędziłem przy Trackmania Nations. Jest to zdecydowanie jedna z moich ulubionych starych gier wyścigowych na PC, która wyróżniała się na tle konkurencji ciekawym podejściem do gameplayu. W produkcji studia Nadeo nie rywalizowaliśmy bezpośrednio z innymi graczami o miejsce na podium, tylko zaliczaliśmy krótkie trasy w swoim tempie (mogliśmy je wielokrotnie powtarzać), a pod uwagę był brany nasz najlepszy czas. Do tego Trackmania Nations słynęła z niesamowicie pokręconych tras, które nie tylko wymagały małpiej zręczności, ale także wielkiego skupienia. Map było trzeba uczyć się na pamięć i do dzisiaj pamiętam część z nich.

Maluch Racer

Jasne, Maluch Racer zdecydowanie nie był dobrą produkcją – zwłaszcza że w 2003 roku mieliśmy chociażby alternatywę w postaci fenomenalnego Need for Speed: Underground. Mimo wszystko dzieło polskiego zespołu Play-publishing cieszyło się ogromną popularnością w naszym kraju, co nawet zaowocowało dwoma sequelami. Rozgrywka w Maluch Racer była fatalnie zaprojektowana, a grafika raziła w oczy prostymi teksturami i nieciekawymi lokacjami. Gra zyskiwała natomiast bardzo niską ceną, a także możliwością ścigania się kultowym Fiatem 126p, którego określano mianem Malucha ze względu na niewielkie gabaryty.

Pure

Nie samymi samochodami człowiek żyje. W 2008 roku do sprzedaży trafiła bardzo ciekawa gra wyścigowa Pure, w której siadaliśmy za kierownicą quadów. Rozgrywka skupiała się przede wszystkim na ściganiu na piaszczystych torach, na których nie brakowało wielu wzniesień. Podczas wysokich wyskoków gracze mogli robić efektowne sztuczki, co pomagało w napełnieniu paska doładowania. Pure miało świetny klimat i bardzo dopracowany system jazdy, przez co ciężko było oderwać się od grania.

Carmageddon

Na koniec zostawiłem najdziwniejszą grę wyścigową na PC, która w 1997 roku wywołała wiele kontrowersji ze względu na karykaturalne przedstawienie brutalności. W Carmageddonie rywalizacja o pierwsze miejsce oczywiście miała duże znaczenie, jednakże twórców gry o wiele bardziej kręciło eliminowanie oponentów oraz rozjeżdżanie bezbronnych przechodniów. To naprawdę krwawa produkcja, w którą powinny grać wyłącznie dorosłe osoby. Cóż, w dzieciństwie nikt mi tego nie powiedział…
Zdjęcie: Materiały prasowe Electronic Arts
Łukasz Morawski
Łukasz Morawski

Prawdopodobnie urodził się z padem w ręku i kawałkiem pizzy w ustach. Miłośnik wszystkiego, co związane z kulturą popularną i nowymi technologiami. Od najmłodszych lat gra w gry, ogląda filmy i seriale, czyta książki oraz komiksy. Jedno jest pewne - nie ma czasu na nudę.