Data publikacji:

PlayStation 5 Pro. Kiedy będzie premiera? Jaka specyfikacja?

Podstawowy model PlayStation 5 cieszy się ogromną popularnością wśród graczy, lecz już teraz można dostrzec, że urządzenie ma zbyt słabe parametry, aby w pełni wykorzystać potencjał wszystkich współczesnych tytułów z segmentu AAA. Dlatego też Sony Interactive Entertainment powoli przymierza się do wypuszczenia usprawnionego modelu konsoli, by zaoferować jeszcze lepszą grafiką i bardziej płynną rozgrywkę. Sprawdźcie, co na ten moment wiadomo o PlayStation 5 Pro i kiedy możemy spodziewać się premiery tego sprzętu.
playstation 5 pro

Czy trwają już prace nad PlayStation 5 Pro?

Co prawda Sony Interactive Entertainment nie podzieliło się jeszcze oficjalnymi informacjami odnośnie do PS5 Pro, lecz z plotek wynika, że prace nad nową wersją konsoli obecnej generacji trwają już od jakiegoś czasu. Jak podaje serwis Wccftech, projekt funkcjonuje pod nazwą roboczą Trinity i jest rozwijany już od początku 2022 roku. Takie informacje potwierdza też Tom Henderson, branżowy specjalista, który wielokrotnie podzielił się z graczami rewelacjami, zanim zostały one oficjalnie ogłoszone przez producentów i wydawców.

Kiedy możemy spodziewać się premiery PlayStation 5 Pro?

Z artykułu Toma Hednersona przygotowanego dla serwisu Insider Gaming można się dowiedzieć, że oficjalna premiera PlayStation 5 Pro planowana jest na końcówkę 2024 roku. Oczywiście nie są to potwierdzone przez Sony Interactive Entertainment informacje, dlatego nie należy zbyt mocno przywiązywać się do tej daty. Taki termin pasowałby jednak do polityki firmy, która po trzech latach od premiery PlayStation 4 wypuściła do sprzedaży wersję Pro. Od jakiegoś czasu mówi się, że „piątka” powoli wchodzi w końcową fazę swojego życia, dlatego udostępnienie graczom PS5 Pro jeszcze w tym roku byłoby jak najbardziej sensowne. Wtedy twórcy mogliby pracować już w spokoju nad PlayStation 6, które pewnie zadebiutuje za trzy-cztery lata.

Jaka będzie oficjalna cena PlayStation 5 Pro?

Z racji tego, że konsola nie została jeszcze ujawniona przez producenta, nie znamy oficjalnej ceny PlayStation 5 Pro. Możemy jedynie się domyślać, ile zapłacimy za nową maszynkę do grania od Sony Interactive Entertainment. Podstawowy model w dniu premiery został wyceniony na 499 euro (2299 zł) natomiast za PS5 Slim musieliśmy zapłacić 549 euro (ok. 2500 zł), istnieje więc duże prawdopodobieństwo, że ulepszona wersja będzie kosztowała jeszcze więcej. Bardzo prawdopodobne jest to, że twórcy wycenią swój produkt na 599–649 euro, co przełożyłoby się na około 2600–2800 zł. Trzeba jednak brać pod uwagę fakt, że współcześnie wszystko jest nieco droższe, a ceny konsol poszły w górę, dlatego niewykluczone, że będzie ona jeszcze droższa. Nie wiadomo także, czy doczekamy się PlayStation 5 Pro w wersji bez napędu optycznego, co z pewnością choć trochę zminimalizowałoby cenę.

Czym PlayStation 5 Pro będzie różniło się od standardowego modelu PS5?

Należy pamiętać o tym, że PlayStation 5 Pro nie będzie konsolą następnej generacji, tylko po prostu ulepszonym modelem obowiązującego urządzenia Sony. Dlatego też całość zostanie na pewno oparta na tej samej architekturze, lecz odpowiednio zmodyfikowanej, aby uzyskać lepsze efekty w grach wideo. Czy to będzie ten moment, gdy producent zaoferuje wsparcie dla rozdzielczości 8K? Niewykluczone, choć raczej tego typu technologia zostanie zarezerwowana dla potencjalnego PlayStation 6. Na razie tak duża rozdzielczość wydaje się być niepotrzebne, ale oczywiście twórcy sprzętu mogą nas zaskoczyć – na pewno dobrze wyglądałoby to w kampanii reklamowej.
Bardziej prawdopodobne są natomiast plotki, że w modelu Pro umieszczone zostanie więcej jednostek obliczeniowych – liczba ma zostać zwiększona z trzydziestu sześciu do sześćdziesięciu. Dzięki temu każda z gier będzie w stanie generować jeszcze lepszą oprawę wizualną, przy zachowaniu stabilnego klatkażu. W efekcie może to przełożyć się na możliwość zabawy w rozdzielczości 4K przy sześćdziesięciu klatkach na sekundę, co aktualnie w większości produkcji z segmentu AAA jest niemożliwe. Według serwisu Wccftech pamięć PS5 Pro ma działać z prędkością 18000 MT/s (standardowy model oferuje 14000 MT/s), co przyczyni się do szybszego wczytywania gier, jeszcze bardziej skróconych ekranów ładowania oraz sprawniejszej pracy systemu operacyjnego.
Oczywiście jednym z celów PlayStation 5 Pro jest zapewnienie dostępu do ray tracing. Technologia śledzenia promieni nie tylko poprawia efekty świetlne w grach, ale także diametralnie wpływa na pracę cieni, sprawiając, że te nabierają bardziej realistycznego charakteru. Ponadto mówi się o tym, że nowy model konsoli Sony otrzyma wsparcie dla funkcji AMD FidelityFX Super Resolution 3, która odpowiada za poprawę jakości obrazu oraz zwiększenie płynności gier poprzez zastosowanie kilku sprytnych sztuczek, niedostrzegalnych dla użytkowników.

W jakie produkcje zagramy na PlayStation 5 Pro?

Jeżeli PlayStation 5 Pro trafi do sprzedaży, to nie musicie się obawiać o przesiadkę na nową konsolę. Wszystkie produkcje, jakie kupiliście z myślą o PS5, będą bez problemu działały na lepszym modelu. To samo na pewno będzie dotyczyło wstecznej kompatybilności, dlatego też na PS5 Pro na pewno zagramy we wszystkie tytuły dostępne na PlayStation 4.
Zdjęcie: materiały prasowe PlayStation
Łukasz Morawski
Łukasz Morawski

Prawdopodobnie urodził się z padem w ręku i kawałkiem pizzy w ustach. Miłośnik wszystkiego, co związane z kulturą popularną i nowymi technologiami. Od najmłodszych lat gra w gry, ogląda filmy i seriale, czyta książki oraz komiksy. Jedno jest pewne - nie ma czasu na nudę.