Data modyfikacji:

Książki na podstawie gier. Polecane tytuły nie tylko dla graczy

Skończyliście ulubioną grę, ale nie chcecie rozstawać się z przestawionym w niej uniwersum? Istnieje duże prawdopodobieństwo, że znajdziecie książkę, która albo kontynuuje wątki bohaterów pierwowzoru, albo opowiada zupełnie inną historię z tego samego świta. Sprawdźcie, jakie książki na podstawie gier warto mieć na uwadze.
książki na podstawie gier

Polecane książki na podstawie gier

„Cyberpunk 2077. Bez przypadku” – Rafał Kosik

Na listę najciekawszych książek na podstawie gier musiała trafić książka polskiego pisarza Rafała Kosika, czyli autora kultowej serii dla dzieci „Felix, Net i Nika”. Tym razem autor napisał o wiele bardziej dojrzałą powieść, która zabiera nas do świata przedstawionego w grze Cyberpunk 2077. „Bez przypadku” nie traktuje jednak o znanych nam bohaterach, tylko wprowadza zupełnie nowe postacie, które próbują przetrwać w mieście Night City. Dzieło Kosika to solidny thriller science fiction, czerpiący garściami z dobrodziejstw cyberpunku, więc jeśli jesteście fanami tego nurtu w popkulturze, to z pewnością będziecie dobrze się bawić podczas lektury.
Czytaj również: Książki o cyberpunku

„Star Wars Jedi. Wojenne blizny” – Sam Maggs

W 2019 roku do sprzedaży trafiło Star Wars Jedi: Upadły zakon, która była jedną z lepszych gier z tego uniwersum, jaka zadebiutowała w ostatnich latach. Dzieło Respawn Entertainment zostało bardzo dobrze przyjęte przez graczy, co zaowocowało kontynuacją o podtytule Ocalały. Zanim jednak sequel trafił do sprzedaży, wcześniej na półkach sklepowych pojawiła się książka „Wojenne blizny” traktująca o wydarzeniach rozegranych pomiędzy grami. Głównym bohaterem w dalszym ciągu był Cal Kestis, który podróżował po galaktyce na pokładzie statku „Modliszka”. Pewnego razu protagonista dowiaduje się o tajemniczym artefakcie, którego postanawia zdobyć. Razem ze swoją dzielną załogą wyrusza w niebezpieczną podróż, lecz prowadzi to ich tylko w kłopoty i wywołuje konflikt z inkwizytorem znanym jako Piąty Brat.

„Five Nights At Freddy's. W pułapce” – Scott Cawthon, Elley Cooper

Marka Five Night At Freddy’s rozrosła się do niesamowitych rozmiarów. Najpierw otrzymaliśmy kilka gier z udziałem morderczych animatronicznych maskotek, a potem seria zadebiutowała na ekranach kin, gdzie rozbiła bank. W międzyczasie do sprzedaży trafiały kolejne książki osadzone w tym uniwersum. „W pułapce” mamy do czynienia z trzema opowiadaniami skupionymi na różnych bohaterach – Oswaldzie, Sarah i Millie. Czy każdej z tej postaci uda się przetrwać w świecie terroryzowanym przez monstra, które wydają się być nie do pokonania?

„Assassin's Creed: Herezja” – Christie Golden

Książek z uniwersum Assassin’s Creed jest tak wiele, że właściwie wystarczyłoby wam lektury na dobre kilka miesięcy, a może i jeszcze dłużej. Gdybyście natomiast dopiero zaczynali przygodę z powieściami bazującymi na tym popularnym cyklu, to na początek warto dać szansę „Herezji” Christie Golden. Ta książka jest w pełni oderwana od jakichkolwiek gier Ubisoftu i stanowi samodzielny produkt, niewymagający znajomość poprzednich tomów. Znajdziecie tutaj historię Simona Hathawaya, członka Wewnętrznego Sanktuarium Zakonu Templariuszy, którego przodkiem był niejaki Gabriel Laxart, walczący u boku legendarnej Joanny d’Arc.

„Far Cry. Odkupienie” – Urban Waite

„Odkupienie” to stosunkowo krótka powieść (raptem 294 strony), której akcja rozgrywa się przed wydarzeniami znanymi z piątej odsłony Far Cry’a. Urban Waite poprzez ten prequel wyjaśnił kilka kwestii dotyczących Kościoła Bram Edenu oraz rzucił nowe światło na przywódcę sekty religijnej, Josepha Seeda. Książka wprowadza do uniwersum nową bohaterkę, lokalną barmankę Mary May Fairgrave, która próbuje przetrwać w miejscowości kontrolowanej przez niebezpiecznych fanatyków.

„Minecraft. Próba sił” – Suyi Davies

Jeżeli wy lub wasze dziecko uwielbiacie grać w Minecrafta, to co powiecie na książkę poświęconą temu uniwersum? „Próba sił” nie jest kolejnym podręcznikiem opowiadającym o tym, jak radzić sobie w grze, tylko to pełnoprawna opowieść skierowana przede wszystkim do młodszych czytelników. Dzieło Suyi Davies traktuje o dziesięcioletniej Cece, która uwielbia grać w Minecrafta. Dziewczynka musiała wyprowadzić się z rodzicami do nowego kraju, ale dzięki produkcji Mojang Studios jest w stanie kontaktować się ze swoją dawną przyjaciółką.

„World of Warcraft. Dzień smoka” – Richard A. Knaak

Miłośnicy World of Warcraft także nie mają powodów do narzekań, ponieważ na przestrzeni lat powstało bardzo dużo powieści osadzonych w tym unikatowym uniwersum fantasy. „Dzień smoka” przedstawia natomiast losy buntowniczego maga Rhonina, który wyrusza w podróż do Khaz Modan, czyli na ziemie kontrolowane przez orków. A to wszystko po to, aby powstrzymać demoniczną armię znaną jako Płonący Legion.
Zdjęcie: materiały prasowe Wydawnictwo Powergraph i CD Projekt RED
Autor: Orkisz