Data modyfikacji:

Astro Bot – cena, wymagania, platformy. Dlaczego warto zagrać?

Marka Astro Bot zadebiutowała już w 2018 roku, lecz początkowo była dostępna wyłącznie na goglach wirtualnej rzeczywistości PlayStation VR. Po dwóch latach otrzymaliśmy kolejną odsłonę o nazwie Astro’s Playroom, będącą w rzeczywistości darmową pokazówką możliwości technologicznych konsoli nowej generacji PS5. Tymczasem do sprzedaży trafiła nowa pełnoprawna odsłona, która przypomniała graczom, jak powinny wyglądać dobrze zrealizowane platformówki. Sprawdźcie, o co chodzi w Astro Bocie oraz ile kosztuje ten tytuł, a także na jakich platformach w niego zagramy.
astro bot

Premiera Astro Bot. Na czym zagramy?

Jeżeli zaliczyliście poprzednie gry z udziałem uroczego robocika, to z pewnością z niecierpliwością wyczekujecie premiery kolejnej produkcji studia Team Asobi. Na szczęście czas oczekiwania dobiegł już końca, ponieważ Astro Bot trafił do sprzedaży 6 września 2024 roku. Na ten moment produkcja dostępna jest wyłącznie na konsoli PlayStation 5 i ze względu na charakter gameplayu prawdopodobnie nigdy nie zostanie przeportowana na PC. Chyba że twórcy zdecydują się na wprowadzenie wielu modyfikacji w sterowaniu lub wymuszą na graczach konieczność podłączenia do komputera kontrolera DualSense, którego funkcje stanowią integralną część zabawy.

O czym opowiada fabuła w Astro Bot?

Historia Astro Bota nie jest w żaden sposób skomplikowana i na dobrą sprawę nie ma większego znaczenia dla rozgrywki. Produkcja rozpoczyna się w momencie, gdy tytułowy bohater razem z innymi robotami podróżuje po galaktyce w statku kosmicznym zbudowanym na wzór PlayStation 5. Pewnego razu na ich drodze staje wielki zielony stwór, który niszczy pojazd, a towarzyszy protagonisty rozrzuca po najróżniejszych planetach. „Plejka” rozbija się na jednym z ciał niebieskich, które od teraz będzie stanowić bazę wypadową do kolejnych misji.
Fabuła sprowadza się więc do odwiedzania kolejnych planet i ratowania zagubionych botów. Warto jednak zaznaczyć, że z ponad trzystu enpeców duża część z nich posiada wygląd inspirowany postaciami wywodzącymi się z licznych marek, jakie kiedykolwiek zadebiutowały na konsolach Sony. W ten sposób na swojej drodze natrafimy na robotyczną wersją Kratosa z God of Wara, tytułowego szopa z serii Sly Cooper, Ellie z The Last of Us, Kat z Gravity Rush, Yordę z Ico, PaRappa Rappę i wielu, wielu innych. Momentami aż się łezka w oku kręci.

Rozgrywka Astro Bot – doskonała gra dla dzieci i nie tylko

Astro Bot – podobnie jak poprzednie odsłony – jest klasyczną trójwymiarową platformówką z kampanią podzieloną na kilkadziesiąt stosunkowo krótkich misji. Nasze zadanie polega przede wszystkim na odnajdywaniu kolejnych robocików, a także monet, puzzli odblokowujących budynki w hubie (zmieniamy w nich skórki bohatera, kolor pojazdu itp.) i specjalnych wymiarów dających dostęp do ukrytych poziomów. Zadania nie są szczególnie skomplikowane i zawsze polegają na dotarciu z jednego punktu do drugiego. Niemniej na każdym levelu czekają na nas zupełnie różne wyzwania, które skutecznie testują naszą zręczność i refleks. Na swojej drodze trafimy również na potężnych i świetnie zaprojektowanych bossów.
Przede wszystkim należy pamiętać, że jest to tytuł skierowany bardziej w stronę młodszych użytkowników, dlatego poziom trudności jest tu względnie niski (z wyjątkiem kilku bonusowych wyzwań). Niby protagonista umiera po jednym trafieniu przez przeciwnika, ale szybko restartuje się w najbliższym punkcie kontrolnych, a tych jest na tyle dużo, że nigdy nie zostaniemy cofnięci zbyt daleko. Astro Bot oprócz tego, że doskonale radzi sobie w skakaniu pomiędzy platformami, jest także skuteczny w bezpośredniej walce – możemy atakować pięściami, obrotowym atakiem bądź laserem z butów. A żeby tego było mało, w trakcie zabawy dostajemy dostęp do tymczasowych ulepszeń o najróżniejszych właściwościach. Dzięki nim wspinamy się jak małpa, aktywujemy plecak rakietowy, podświetlamy ukryte obiekty czy robimy masę innych szalonych czynności.
Developer zadbał o to, aby sterowanie było jak najbardziej responsywne i cel zdecydowanie został osiągnięty. Kontrolowanie poczynań robota jest bardzo satysfakcjonujące, a do tego łatwe w opanowaniu. Postać dokładnie wykonuje nasze polecenia i nigdy nie robi nic wbrew graczowi. Oznacza to, że za wszystkie popełnione błędy odpowiadamy my, a nie źle zaprojektowane mechaniki przez twórców. To wszystko sprawia, że Astro Bot jest produkcją, w którą po prostu trzeba zagrać – zwłaszcza jeśli jesteście miłośnikami platformówek i ubolewacie nad tym, że tak mało ich współcześnie powstaje.

Ile kosztuje Astro Bot?

Choć Astro Bot może nie sprawiać wrażenia gry AAA, to jednak Sony Interactive Entertainment zdecydowanie do tego segmentu zakwalifikowali dzieło studia Team Asobi. Dlatego też produkcja standardowo kosztuje 309 złotych w przypadku wersji pudełkowej, która zawiera jedynie płytę z pełną wersją gry bez żadnych cyfrowych i fizycznych dodatków. Aczkolwiek już teraz w sklepach internetowych znajdziecie o wiele tańsze oferty – dokładne informacje znajdziecie w karcie produktu na Ceneo.pl. Przy okazji warto zaznaczyć, że już teraz twórcy zapowiedzieli, że jeszcze w tym roku tytuł doczeka się darmowego rozszerzenia rozbudowującego grę o nowe misje i wyzwania.

Ile godzin zajmuje ukończenie Astro Bota?

Studio odpowiedzialne za ten tytuł trzymało się gatunkowych standardów, co oznacza, że do finału opowieści można dotrzeć w około dziesięć godzin. Niemniej w tym czasie prawdopodobnie nie zdążycie zebrać wszystkich znajdziek, a także zaliczyć dodatkowych, ukrytych poziomów. Śmiało więc na zaliczenie całości trzeba liczyć te piętnaście, szesnaście godzin.

Czy Astro Bot posiada polską wersję językową?

Większość produkcji wydawanych przez Sony Interactive Entertainment dostępnych jest w polskiej wersji językowej i Astro Bot nie stanowi tu wyjątku. Twórcy ograniczyli się wyłącznie do napisów, ponieważ… w grze nie ma żadnych dialogów głosowych. Na dobrą sprawę nie występuje tu także zbyt wiele tekstu – większość informacji dotyczących rozgrywki i sterowania przekazywana jest poprzez wizualne poradniki. Dzięki temu w dzieło Team Asobi mogą zagrać nawet dzieci, które nie potrafią jeszcze dobrze czytać.

Jak wygląda i działa Astro Bot?

Gra może pochwalić się bardzo dobrą – choć nie rewelacyjną – oprawą wizualną. Jeżeli graliście w poprzednie tytuły z udziałem tytułowego bohatera, to doskonale wiecie, czego się spodziewać – uroczej, kolorowej grafiki utrzymanej w kreskówkowej stylistyce. Astro Bot nadrabia natomiast bardzo ładnie zrealizowanymi odbiciami światła od powierzchni, a także świetnie oddaną fizyką, odpowiadającą za to, że przedmioty, płyny i inne rzeczy, na jakie natrafimy na swojej drodze, w realistyczny sposób reagują na interakcje z nimi. Ponadto tytuł działa w stabilnych sześćdziesięciu klatkach na sekundę.
Zdjęcie: materiały prasowe Sony Interactive Entertainment
Autor: Orkisz