Data modyfikacji:

Park Beyond – recenzja. Pokręcony park rozrywki

Gracze, którzy wychowali się na kultowym RollerCoaster Tycon, doskonale zdają sobie sprawę z tego, jak dużo frajdy dostarczają produkcje traktujące o budowie wesołego miasteczka. Żadne studio nie podeszło jednak do tego tematu w tak kreatywny i szalony sposób, co Limbic Entertainment. Sprawdźcie, czym produkcja niemieckiego zespołu wyróżnia się na tle konkurencyjnych tytułów. Zapraszam do recenzji Park Beyond.
park beyond recenzja

Czy warto zagrać w Park Beyond? Recenzja gry

Mam wielki sentyment do gier pokroju RollerCoaster Tycon. Może symulatory budowania wesołego miasteczka nie są moimi ulubionymi grami, ale z zainteresowaniem śledzę, jak rozwija się ten gatunek – a właściwie rozwijał, ponieważ przez jakiś czas panował w nim spory zastój. Na szczęście są jeszcze twórcy, którzy nie boją się podejmować ryzyko i tworzyć produkcje, które potencjalnie mają szansę zainteresować wyłącznie niewielkie grono odbiorców. Park Beyond zasługuje natomiast na uwagę, gdyż podczas zabawy czuć, że jest to produkt, który powstał z miłości do tego nietypowego gatunku.
Dzieło niemieckiego studia Limbic Entertainment pozytywnie zaskakuje już w niesamowicie kreatywnym prologu. Zamiast nudnego tłumaczenia poszczególnych mechanik (choć tego później też nie brakuje, ale chyba inaczej się nie da…), twórcy doszli do wniosku, że lepiej będzie umożliwić graczowi zbudowanie pierwszego rollercoastera w samym środku miasta – oczywiście biorąc pod uwagę wskazówki przygotowane przez producenta. Dopiero po zaliczeniu tego zadania możemy rozpocząć główną kampanię, na którą składa się na osiem zróżnicowanych misji stawiających przed nami rozmaite cele.
W pierwszym zadaniu trafiamy już na stosunkowo puste połacie terenu, gdzie musimy praktycznie od podstaw stworzyć swój park rozrywki. Co prawda w tym przypadku rozgrywka jest jeszcze niezbyt rozbudowana, jednak już na tym etapie zabawy można dostrzec, jak bardzo deweloper przywiązywał uwagę do detali i jak dużo swobody zaoferował użytkownikom. Przede wszystkim spodobało mi się to, że już na początku kariery mogłem zaprojektować park według własnego pomysłu i z myślą o konkretnych klientach. Zupełnie inne konstrukcje stawiamy dla nastolatków, a inne dla rodzin z dziećmi, które cenią o wiele spokojniejsze i bezpieczniejsze atrakcje.
A kiedy już postawimy jakieś obiekty, wtedy mamy dowolną swobodę w ustaleniu drogi do nich oraz ich wyglądu. Co prawda modyfikacja sprowadza się głównie do zmiany kolorów poszczególnych elementów, ale to i tak niesamowicie interesująca mechanika, która doskonale pasuje do charakteru zabawy. Dzięki temu gracze mogą stworzyć park rozrywki, o jakim marzyli – nie tylko pod kątem dostępnych atrakcji, ale także tego, jak się prezentują. A z każdą kolejną misją otrzymujemy dostęp do coraz to bardziej zwariowanych konstrukcji, wiec możemy bawić się nimi dowoli.
Naturalnie największą przyjemność sprawia przygotowywanie własnych kolejek górskich, nad którymi także mamy pełną kontrolę, począwszy od designu, poprzez konkretne rodzaje torów, a na nachyleniach i wzniesieniach kończąc. Taka wolność w projektowaniu tego typu atrakcji jest fantastycznie wykorzystywana w różnych zadaniach – przykładowo, na jednej z map park osadzony jest na kilku wysepkach, które śmiało możemy wykorzystać na potrzeby spektakularnego rollercoastera. Warto jednak pamiętać o tym, że kampania to tak naprawdę przeprawka dla nowicjuszy i zaledwie wstęp do prawdziwej zabawy…
Park Beyond w pełni odsłania swój potencjał, kiedy przejdziemy do Trybu Piaskownicy, gdzie nie blokują nas żadne ramy fabularne, a przed rozpoczęciem rozgrywki sami możemy ustawić parę parametrów, jak np. poziom trudności, budżet, trudność w utrzymaniu itp. Nic nie stoi też na przeszkodzie, aby dorzucić do zabawy jakiś konkretny cel, żeby narzucić sobie konkretne wyzwanie. A jeśli to dla was nadal za mało, to w tym trybie macie do wyboru prawie trzydzieści map osadzonych w różnych rejonach świata, co przekłada się na pewne trudności (bądź ułatwienia) pokroju wielkiej tamy, gęstego lasu, piaszczystego terenu itp.
Ogromną zaletę dzieła Limbic Entertainment jest również warstwa audiowizualna. Produkcja nie tylko oferuje przyjemną dla ucha, relaksującą ścieżkę dźwiękową, ale również zapewnia grafikę na najwyższym poziomie. Twórcy doskonale zadbali o wszelkie detale i byli tak bardzo pewni efektu końcowego, że umożliwili graczom dokonywanie maksymalnego zbliżenia na dowolne obiekty, dzięki czemu możemy przyjrzeć się dokładnie, jak wyglądają i funkcjonują. Jeśli natomiast mielibyście ochotę na przejażdżkę kolejką górską lub przetestowanie jednej z karuzel, to gra umożliwia wcielenie się w klienta i obserwowanie akcji z perspektywy pierwszej osoby.
Park Beyond to fantastyczna strategia ekonomiczna, w którą obowiązkowo powinni zagrać wszyscy wielbiciele gier traktujących o budowaniu wesołych miasteczek. Podczas testowania tego dzieła bawiłem się doskonale, zarówno zaliczając kolejne misje w kampanii fabularnej, jak i dłubiąc przy własnych parkach rozrywki. Gdybyście planowali grać na konsoli, to nie obawiajcie się – sterowanie zostało bardzo dobrze dostosowane do układu pada. Polecam, na pewno się nie zawiedziecie!

Na czym zagrać w Park Beyond?

Firmie Limbic Entertainment zależało na tym, aby ich dzieło osiągnęło jak najlepszą oprawę wizualną i płynną rozgrywkę, dlatego też gra nie jest dostępne na konsolach poprzedniej generacji. W Park Beyond zagramy wyłącznie na komputerach osobistych oraz platformach PlayStation 5 i Xbox Series X|S.

Premiera Park Beyond – kiedy?

Produkcja trafiła do sprzedaży 16 czerwca 2023 roku na wszystkich planowanych platformach. Twórcy zadbali o to, aby ich dzieło można było kupić zarówno w wersji cyfrowej, jak i pudełkowej. Cena edycji premierowej Park Beyond na PC została ustalona na 229 złotych, natomiast wydanie konsolowe kosztuje 239 złotych.

Czy Park Beyond posiada polską wersję językową?

Rozgrywka momentami bywa skomplikowana, dlatego osoby mające problem z językiem angielskim, mogłyby utknąć na pewnym etapie zabawy. Na szczęście w Park Beyond dostępne są polskie napisy. Z kolei dubbing pozostał w oryginalnej angielskiej wersji językowej.

Ile godzin zajmuje ukończenie Park Beyond?

Gra oferuje osiem misji w kampanii fabularnej, które można ukończyć w około dziesięć godzin. Na tym jednak zabawa się nie kończy, ponieważ na graczy czeka jeszcze prawie trzydzieści map w trybie Sandbox, co może wydłużyć rozgrywkę nawet o kilkadziesiąt godzin.
Grę do testów dostarczyła firma Cenega. Opinia należy do autora recenzji.

Park Beyond na PC: minimalne wymagania sprzętowe

  • Procesor: Intel Core i5-6600 3.3 GHz / AMD Ryzen 5 2500X 3.6 GHz
  • Pamięć RAM: 8 GB
  • Karta graficzna: 6 GB GeForce GTX 1060 / 8 GB Radeon RX 580 lub lepsza
  • Miejsce na dysku: 30 GB
  • System operacyjny: Windows 10 (64-bit)
  • Park Beyond na PC: rekomendowane wymagania sprzętowe

  • Procesor: Intel Core i5-9600 3.1 GHz / AMD Ryzen 7 3700X 3.6 GHz
  • Pamięć RAM: 16 GB
  • Karta graficzna: 6 GB GeForce GTX 1660 Ti / 8 GB Radeon RX Vega 56 lub lepsza
  • Miejsca na dysku: 30 GB
  • System operacyjny: Windows 10 (64-bit)
  • Zdjęcie: Materiały prasowe Limbic Entertainment
    Łukasz Morawski
    Łukasz Morawski

    Prawdopodobnie urodził się z padem w ręku i kawałkiem pizzy w ustach. Miłośnik wszystkiego, co związane z kulturą popularną i nowymi technologiami. Od najmłodszych lat gra w gry, ogląda filmy i seriale, czyta książki oraz komiksy. Jedno jest pewne - nie ma czasu na nudę.