Intel jest wiodącym producentem komputerowych procesorów. Po produkty firmy co roku sięgają miliony osób na całym świecie. Niewielu jednak potrafi na pierwszy rzut oka zidentyfikować model CPU tylko po jego nazwie i rozpoznać stosowane przez spółkę literowo-cyfrowe skróty. Uczymy zatem, jak czytać oznaczenia procesorów Intel.
Polecamy: AMD vs Intel. Który procesor wybrać?
Przez ostatnie kilkadziesiąt lat amerykańska spółka Intel pozostaje niezmiennie globalnym liderem w projektowaniu, produkcji oraz sprzedaży procesorów komputerowych. Produkty giganta znajdziemy w stacjonarnych i przenośnych PC, profesjonalnych stacjach roboczych oraz wielu innych urządzeniach. Firma regularnie wyznacza również trendy i wprowadza nowe technologie decydujące o rozwoju całej branży. Przeciętny konsument, który wybiera laptopa lub samodzielnie składa komputer, może jednak łatwo zgubić się w gąszczu dziesiątek różnych modeli CPU dostępnych w sklepach. Dlatego też radzimy, jak poprawnie czytać literowo-cyfrowe oznaczenia procesorów Intel.
Nazwa każdego procesora Intela przyjmuje obecnie ten sam kształt składający się z kilku członów. Rozszyfrujmy zatem wszystkie z nich na poniższym przykładzie, w którym każdy segment oznaczony został innym kolorem.
Najszersza klasyfikacja procesora Intel, która obejmuje różne serie oraz generacje produktów. Obecnie w katalogu producenta dominują procesory Intel Core, ale w sklepach spotkamy się też np. z linią Intel Celeron, przeznaczoną dla najtańszych i najsłabszych zestawów komputerowych.
Seria procesora opisuje jego względną wydajność oraz szybkość pracy. Oznaczenie to pozwala błyskawicznie określić przeznaczenie CPU. Intel rozróżnia w tej chwili w sumie cztery serie produktów, które oznaczone są literowo-cyfrowym skrótem – i3, i5, i7 oraz i9. Układy i3 stworzone są dla mniej wydajnych komputerów biurowych i odznaczają się najniższą ceną. Procesory i5 zaprojektowano z myślą o bardziej wymagających zadaniach. Nadają się idealnie do gier oraz pracy z aplikacjami graficznymi. Intel i7 i i9 to z kolei najlepsze i najszybsze CPU na rynku. Kupują je entuzjaści nowych technologii, profesjonaliści, tacy jak projektanci graficzni czy edytorzy materiałów wideo, a także najbardziej zagorzali gracze.
Liczbowe oznaczenie wskazuje na tzw. generację procesora, a więc koncept stosowny przez Intel począwszy od 2010 roku, kiedy w sklepach pojawiły się pierwsze procesory Intel Core. W obrębie pojedynczej generacji znajdziemy układy każdego typu, od Core i3 do Core i9, które zbudowane zostały w oparciu o tę samą architekturę. Chodzi tutaj o specjalistyczne technologie produkcji oraz konstrukcji mikroprocesorów (np. wielkość pojedynczych tranzystorów), a także metody ich komunikacji z innymi podzespołami peceta. Kolejne generacje pojawiają się w odstępie od około półtora roku do dwóch lat. Każda kolejna otrzymuje wyższy numer widoczny na oznaczeniu, obecnie jest to np. liczba 11 (stan na 2021 rok).
W ten sposób Intel oznacza konkretny procesor w obrębie jednej generacji. Pozwala to zidentyfikować go sklepom i konsumentom, a także odróżnić model od innych wariantów w obrębie tej samej serii. Zazwyczaj im liczba będzie wyższa, tym z nowszym produktem mamy do czynienia.
Niektóre procesory Intela charakteryzują się dodatkowymi cechami lub są wariantami innych modeli, posiadającymi nieco inne cechy. W takim przypadku Intel stosuje dodatkowe oznaczenia literowe, których listę przedstawiliśmy poniżej.
autor: Michał Kułakowski