Data publikacji:

NVIDIA GeForce GTX 1660 – recenzje i testy

Wszyscy, którzy choć trochę interesują się rynkiem PC wiedzą dobrze, że gdy mowa o układach graficznych, od ponad dwudziestu lat niezaprzeczalnym liderem pozostaje firma NVIDIA. Karty zaprojektowane przez utalentowanych inżynierów spółki są dystrybuowane przez wszystkich liczących się producentów podzespołów komputerowych. Swoją niezwykle mocną pozycję NVIDIA zawdzięcza ciągłym innowacjom, jak również niezwykle szerokiej ofercie produktów. Odpowiadają one na potrzeby zarówno najbardziej zapalonych entuzjastów, jak również osób starających się oszczędzać każdy grosz podczas składania PC. Nieodmiennie największym powodzeniem cieszą się karty z niższej i średniej półki cenowej. Od kilku lat jednym z liczących się modeli w tej kategorii jest GeForce GTX 1660, przekonajmy się zatem, co potrafi i czy rzeczywiście warto się nim zainteresować.
geforce 1660

Karta graficzna GeForce GTX 1660 – najważniejsze informacje

GeForce GTX 1660 jest częścią układów graficznych z serii GTX 1600, która zadebiutowała w sprzedaży detalicznej na początku 2019 roku. Wszystkie karty zostały zbudowane w oparciu o architekturę Turing, w procesie technologicznym 12 nm. Korzystają więc z identycznych komponentów, co GPU z linii RTX 2000.
Serie GTX 1600 oraz RTX 2000 trafiły do konsumentów prawie w tym samym czasie. GTX-y zostały zaprojektowane jednak przede wszystkim z myślą o budżetowym segmencie rynku, przeznaczonym przede wszystkim dla przeciętnych użytkowników pecetów oraz oszczędnych graczy. RTX-y 2000 celują natomiast w klientów wybierających urządzenia ze średniej i wyższej półki cenowej.
Wszystkie karty GTX 1600 pozbawione zostały dwóch kluczowych komponentów, które stanowiły jedną z największych atrakcji RTX-ów. Chodzi tutaj o rdzenie Tensor, odpowiadające z obsługę zaawansowanych algorytmów sztucznej inteligencji, wykorzystywanych przez technologię DLSS. Jest ona używana przez wiele najnowszych gier do praktycznie bezstratnego zwiększania rozdzielczości ekranu, bez znaczącego wpływu na wydajność.
GTX-y 1600 nie mają również rdzeni odpowiadających za obsługę ray tracingu, a więc coraz popularniejszej techniki pozwalającej na realistyczne symulowanie zachowania się promieni światła w wirtualnym środowisku, której efekty są niezwykle imponujące, ale równocześnie wpływają na wydajność. Jeżeli zależy nam na tych dwóch opcjach, musimy rozejrzeć się za tanim kartami z serii RTX 2000, 3000 lub 4000.
GeForce GTX 1660 oficjalnie pojawił się na półkach sklepowych w marcu 2019 roku. Oryginalna cena układu, w edycji referencyjnej, wynosiła 219 dolarów. Karta doczekała się też alternatywnej i ulepszonej wersji GeForce GTX 1660 Super, której premiera miała miejsce pół roku później.
W obrębie swojej rodziny GTX 1660 plasuje się w połowie rankingu wydajności i szybkości działania, słabsze od niego są karty GTX 1650, GTX 1650 Super oraz GTX 1630. Najlepiej w bezpośrednim porównaniu wypada natomiast GTX 1660 Ti, której osiągi są przeciętnie wyższe o kilka lub kilkanaście procent od standardowego modelu 1660.
GeForce GTX 1660 wyposażony został w 6 GB pamięci RAM, a jego układ obliczeniowy może pochwalić się aż 1408 rdzeniami CUDA, odpowiadającymi w dużej mierze za generowanie grafiki. Urządzenie ma przeciętne zapotrzebowanie na energię elektryczną (TDP 120 W), większość kart dostępnych na rynku wyposażonych jest w co najmniej dwa wentylatory oraz duże radiatory. Przy dużym obciążeniu karta może być więc dość głośna, warto więc uprzednio zapoznać się recenzjami konkretnych modeli różnych producentów. GTX 1660 zmieści się w wielu mniejszych obudowach komputerowych, ale jeżeli planujemy korzystać intensywnie z mocy układu, warto zastanowić się nad zmianą skrzynki.
W 2023 roku GTX 1660 jest nadal solidną propozycją dla graczy poszukujących dobrej i taniej karty graficznej. Chodź osiągi układu nie oszałamiają, zwłaszcza na tle urządzeń z serii RTX 3000 i 4000, dzięki obsłudze najnowszych bibliotek DirectX i OpenGL z urządzeniem bez problemu odpalimy każdą współczesną produkcję. Oczywiście musimy zapomnieć tutaj o zabawie przy wysokim poziomie detali.
GeForce GTX 1660 przeznaczony jest dla osób grających w rozdzielczości 1080p, w takich warunkach GPU radzi sobie bowiem najlepiej. Sprzęt pozwala na bezproblemową zabawę w 60 klatkach na sekundę w kilkuletnich tytułach, przy średnich, a czasami też wysokich ustawieniach graficznych.
Osoby grające dużo w popularne produkcje sieciowe, takie jak Tom Clancy’s Rainbow Six Siege, CS:GO, Fortnite lub Apex Legends, będą mogły z powodzeniem odpalić je na wysokim poziomie detali i cieszyć się bardzo płynną rozgrywką.
W najnowszych i wymagających tytułach, zwłaszcza tych z otwartym światem, karta będzie radziła sobie gorzej, choć wiele zależy tutaj od optymalizacji deweloperów. Aby utrzymać stabilny framerate nieraz będziemy musieli zrezygnować z dodatkowych graficznych wodotrysków. Warto jednak podkreślić, że jeszcze przez długi czas na komputerze wyposażonym w GTX 1660 uruchomimy większość nowych tytułów. Oczywiście wiele zależy tutaj również od konfiguracji sprzętowej naszego peceta i tego, czy spełniają one minimalne wymagania.
Specyfikacja techniczna GeForce GTX 1660:
  • Technologia: Turing 12 nm
  • Zegar rdzenia: 1530–1785 MHz
  • Typ pamięci: GDDR5
  • Obsługiwany interfejs: PCI-Express 3.0
  • Maksymalna ilość pamięci: 6 GB
  • Jednostki cieniujące (CUDA): 1408
  • Jednostki teksturujące: 88
  • Jednostki rasteryzujące: 48
  • TDP: 120 W
  • GeForce GTX 1660 Ti – nieco droższa alternatywa dla GTX 1660

    Chociaż GeForce GTX 1660 jest solidną konstrukcją, dopłacając niewiele więcej, możemy zaopatrzyć się w GeForce'a 1660 Ti. Jest to bardzo lubiana i ceniona karta, zwłaszcza wśród graczy starających się uniknąć dużych wydatków. W porównaniu do standardowej wersji oferuje ona wydajność wyższą o wspomniane już kilkanaście procent. Na jej pokładzie znajdziemy 6 GB szybszej pamięci RAM typu GDDR6, a także 1526 rdzeni CUDA. Plusem układu jest również to, że jego fizyczne wymiary nie są specjalnie większe od standardowego modelu, podobnie jak jego zapotrzebowanie na energię elektryczną. Powodzenie, jakim się cieszy, sprawia też, że mamy duży wybór modeli różnych producentów. Jeżeli chcemy jeszcze bardziej zaoszczędzić, możemy rozejrzeć się też za używanymi modelami. W takim wypadku musimy jednak pogodzić się z brakiem ochrony gwarancyjnej, a także tym, że karta potencjalnie okaże się mocno wyeksploatowana, co wpłynie na jej dalszą żywotność i niezawodność.