Data modyfikacji:

NVIDIA GeForce GTX 1050 Ti – recenzje i testy

Firma NVIDIA od dwóch dekad pozostaje niezaprzeczalnym liderem na rynku układów graficznych, który ma w nim około 70 procent udziałów. Konstrukcje spółki są oferowane przez wszystkich liczących się producentów podzespołów komputerowych. GPU spółki są tradycyjnie oferowane we wszystkich segmentach cenowych. Tradycyjnie największym zainteresowaniem konsumentów cieszą się budżetowe karty, zapewniające solidną wydajność przy niskich kosztach. Do tej grupy należy niewątpliwie popularny model GeForce GTX 1050 Ti, przekonajmy się więc, co oferuje on swoim właścicielom i czy warto w ogóle się nim zainteresować.
geforce gtx 1050ti

Karta graficzna GeForce GTX 1050 Ti – najważniejsze informacje

GeForce GTX 1050 Ti to karta graficzna wchodząca w skład rodziny układów z serii GTX 1000, która została zapowiedziana w 2014 roku, a jej pierwsze układy pojawiły się w sklepach w 2016 roku. Urządzenia korzystają z architektury Pascal, a ich tranzystory zostały zbudowane w technologii 16 nm. W ramach serii GTX 1000 NVIDIA wypuściła w sumie kilkanaście modeli (SKU) kart do komputerów stacjonarnych oraz drugie tyle przeznaczonych dla laptopów.
Największą uwagę graczy oraz mediów branżowych przykuła karta NVIDIA Titan X, która była przeznaczona dla profesjonalistów i największych entuzjastów. Model był przez długi czas najmocniejszym GPU na rynku. Pierwsze egzemplarze GeForce’a GTX 1050 Ti trafiły do sklepów 25 października 2016 roku. Podobnie jak inne układy NVIDII z „50” w nazwie, urządzenie było okrojoną i budżetową wersją silniejszego GTX-a 1060 i 1070, przeznaczoną dla osób preferujących z różnych powodów tańsze i mniej prądożerne GPU. Oryginalna sugerowana cena 1050 Ti wynosiła 139 dolarów.
Warto podkreślić, że układ nie jest jednak najmniej wydajnym urządzeniem w swojej rodzinie, w tym samym czasie co on do sprzedaży trafiła również jego słabsza wersja o nazwie GTX 1050, w dwóch wariantach – z 2 GB i 3 GB pamięci VRAM. W kolejnych latach NVIDIA wydała też tańsze GPU o nazwie GeForce GT 1030 i GT 1010, przeznaczone dla komputerów biurowych i odbiorców biznesowych, które odznaczają się jeszcze bardziej ograniczoną wydajnością.
Rozwój technologii w przypadku układów graficznych postępuje w bardzo szybkim tempie, NVIDIA oraz konkurencyjny AMD, wypuszczają regularnie nowe serie kart w przedziale dwóch lat. W 2023 roku GeForce GTX 1050 Ti jest więc bardzo przestarzałym układem, pozostającym kilka generacji w tyle za tym, co obecnie dostępne jest na rynku. Dodajmy do tego, że karta już w dniu premiery była pozycjonowana jako rozwiązanie dla mało wymagających odbiorców, wykorzystujących komputer głównie do podstawowych zadań. Dziś pomiędzy 1050 Ti a jego nowszymi odpowiednikami w tym samym przedziale cenowym istnieje więc ogromna przepaść pod względem wydajności oraz oferowanych możliwości technicznych. Podkreślmy również to, że sprzęt nie jest wspierany od wielu lat żadnymi nowymi aktualizacjami sterowników, które poprawiały jego wydajność w konkretnych grach.
Nie oznacza to jednak, że karta jest kompletnie bezużyteczna, mimo swojego wieku wciąż stanowi dość solidną propozycję do komputera dla bardzo oszczędnych graczy. Atutem modelu jest 4 GB pamięci RAM GDDR5, a także bardzo niskie zużycie prądu (wskaźnik TDP to 75 W), co przekłada się też na cichą pracę. Karty nie wymagają podłączania do nich dodatkowego kabla zasilającego, w przeciwieństwie do wielu nowych budżetowych modeli, i sprawdzają się w obudowach małych pecetów stacjonarnych, które są wyposażone tylko w podstawowe chłodzenie. Pomocny będzie tu też kompaktowy rozmiar karty. Dodajmy, że układ jest w pełni zgodny z bibliotekami DirectX 12 i OpenGL 4.5, uruchomimy więc na nim teoretycznie większość współczesnych gier i programów.
Na GeForce GTX 1050 Ti odpalimy bez problemu wszystkie najpopularniejsze gry sieciowa, takie jak Fortnite, CS: GO czy Apex Legends, w średnich lub wysokich detalach. Karta radzi sobie też z dużą częścią największych hitów z ostatnich kilku lat, oczywiście musimy w takim wypadku pogodzić się z zabawą w maksymalnej rozdzielczości 1080p i niskich lub średnich detalach graficznych, jeżeli zależy nam na stabilnych 30 klatkach na sekundę. Sporej liczbie graczy tego typu wydajność w zupełności wystarcza, zwłaszcza jeżeli są oni amatorami produkcji indie lub starszych klasyków.

Specyfikacja techniczna GeForce GTX 1050 Ti:

  • Technologia: Pascal 16 nm
  • Zegar rdzenia: 1290–1382 MHz
  • Typ pamięci: GDDR5 128-bit
  • Obsługiwany interfejs: PCI-Express 3.0
  • Maksymalna ilość pamięci: 4 GB
  • Taktowanie pamięci: 7008 MHz
  • Przepustowość pamięci: 112 GB/s
  • Jednostki cieniujące: 768
  • Jednostki teksturujące: 48
  • Jednostki rasteryzujące: 32
  • Moc obliczeniowa: 1,98 TFLOPS
  • Pobór mocy: TDP 75 W
  • GeForce GTX 1050 Ti a inne karty graficzne w podobnym przedziale cenowym/wydajnościowym

    Mimo tego, że GeForce GTX 1050 Ti jest wciąż solidną propozycją dla osób poszukujących budżetowej karty graficznej, składając nowy komputer lub wymieniając stare GPU, obecnie lepiej zainwestować w nowsze modele. Dopłacając zaledwie 200–500 złotych, otrzymamy urządzenia o nawet ponad dwukrotnie lepszej wydajności w grach, a także lepszym wsparciu. Produkty te posłużą nam przynajmniej kilka lat i pozwolą bawić się z nowszymi tytułami. Na rynku znajdziemy też sporo ofert używanych kart z tej kategorii, które dodatkowo mogą obniżyć koszt zakupu.

    GeForce GTX 1650

    Karta, która pojawiła się w sklepach w 2019 roku. W porównaniu do GTX 1050 Ti, urządzenie oferuje o około kilkanaście procent wyższą wydajność w popularnych grach sieciowych i tytułach dla pojedynczego gracza, przy zachowaniu podobnych rozmiarów oraz niskiego zużycia energii elektrycznej.

    GeForce GTX 1660 Ti

    Mocniejsza wersja 1650, która trafiła do sprzedaży w podobnym czasie. Model zapewnia znacznie większy kilkudziesięcioprocentowy skok wydajnościowy we wszystkich odpalanych grach. Urządzenie ma 6 GB pamięci RAM oraz znacznie szybsze podzespoły, które wymagają jednak lepszego zasilacza komputerowego i chłodzenia. Karta cieszy się bardzo dobrą opinią i jest wciąż poszukiwana przez wiele osób preferujących granie na budżecie.

    GeForce RTX 3050

    Karta, która zadebiutowała w sprzedaży na początku 2022 roku, jest to najtańszy model w dobrze przyjętej serii RTX 3000, który jednak jest o około 20 procent wolniejszy od starszego GTX 1660 Ti. Sprzęt odznacza się jednak niższą ceną, a także mniejszym zapotrzebowaniem na energię.