Data modyfikacji:

Nowy standard telewizji naziemnej: jak się przygotować na zmiany?

Marzec 2022 roku przyniósł znaczące zmiany dla użytkowników telewizorów, którzy korzystają z telewizji naziemnej. Chociaż znaczna część telewizorów, szczególnie nowszych modeli, które znaleźć można na rynku, jest dostosowana do tego nowego standardu nadawania telewizji naziemnej, warto sprawdzić, czy posiadany odbiornik pozwoli na swobodne oglądanie ulubionych programów. Ta zmiana standardu odbierania telewizji naziemnej jest niezwykle istotna dla tych użytkowników, którzy korzystają wyłącznie z naziemnej telewizji cyfrowej. Z przeprowadzonych badań wynika, że wciąż wiele gospodarstw domowych nie ma odpowiedniego sprzętu, który pozwoli na odbiór naziemnej telewizji cyfrowej po zapowiadanych zmianach.
Nowy standard telewizji naziemnej

Od kiedy obowiązuje nowy standard telewizji naziemnej?

Wprowadzenie nowego standardu emitowania telewizji naziemnej będzie przebiegać etapami, zależnie od regionu. Opracowany harmonogram przełączenia na DVB-T2/HEVC zakłada następujące etapy:
  • od 28.03.2022 — województwo lubuskie, rejon Dolnego Śląska oraz Sudetów,
  • od 25.04.2022 — zachodnia część Mazowsza, pas Pomorza od Szczecina do Trójmiasta, Kujawy, część Wielkopolski,
  • od 23.05.2022 — południowa część Wielkopolski, Kielecczyzna, Podkarpacie, Małopolska, Opolszczyzna, Górny Śląsk, Ziemia Łódzka,
  • od 27.06.2022 — Mazowsze, Suwalszczyzna, Podlasie, Zamojszczyzna, Lubelszczyzna, okolice Zalewu Wiślanego.

Co daje nowy standard telewizji naziemnej?

Wprowadzenie nowego standardu nadawania DVB-T2/HEVC ma zagwarantować użytkownikom telewizorów odbiór programów telewizji naziemnej w lepszej jakości niż dotychczas i jednocześnie w bardziej oszczędny pod względem wykorzystania zasobów sposób, co pozwala na pozyskanie większej ilości programów telewizyjnych. Nowy standard telewizji naziemnej niesie ze sobą także nowe rozwiązania. Jednym z nich jest wprowadzenie tzw. telewizji hybrydowej (HBBTV). Takie rozwiązanie wymaga jedynie stałego podłączenia do internetu, dzięki czemu użytkownik będzie mógł swobodnie korzystać z wielu rozwiązań, wśród których znaleźć można: mini gry, quizy i inne interakcje podczas oglądania program oraz VOD.

Jak sprawdzić, czy telewizor odbierze nowy sygnał?

Nowy standard nadawania telewizji naziemnej niesie ze sobą nowe wymogi techniczne, które musi spełniać odbiornik, aby w odpowiedni sposób odebrać transmisję. W najnowszym standardzie stosowane będzie kodowane obrazu HEVC (inne nazwy tego standardu to H.265 oraz MPEG-H).
Wiele telewizorów, które znaleźć można w milionach gospodarstw domowych, posiada jedynie dekoder, który może jedynie odczytać obraz zakodowany zgodnie ze starszym standardem nadawania telewizji, czyli AVC (inne nazwy starszego standardu to H.264 lub MPEG-4). Aby sprawdzić, czy posiadany telewizor sprawnie odbierze nowy sygnał, może wykorzystać kilka dobrych sposobów.
Pierwszym krokiem powinno być sprawdzenie specyfikacji w instrukcji, która zawiera podstawowe dane dotyczące danego modelu, w tym informacje o obsługiwanych kodekach. W przypadku braku papierowej instrukcji warto skorzystać z jej elektronicznej wersji dostępnej na stronie producenta telewizora.
Jednym z najprostszych sposób, aby sprawdzić, czy posiadany telewizor odbierze nowy sygnał, jest uruchomienie automatycznego strojenia kanałów. W przypadku, kiedy telewizor nie wyszuka kanałów, może to oznaczać, że posiadany model nie jest przystosowany do obsługi nowego standardu nadawania telewizji naziemnej.

Jak przygotować się do nowego standardu nadawania telewizji naziemnej?

Jeśli posiadany telewizor nie jest przystosowany do odbioru telewizji w nowym standardzie nadawania, jedynym wyborem jest zdecydowanie się na nowy model, który taką możliwość posiada. Wszystkie najnowsze telewizory dostępne na rynku powinny być przystosowane do nadchodzących zmian w odbiorze telewizji naziemnej, ale przed ostatecznym wyborem warto zapoznać się z instrukcją lub skonsultować wybór z wykwalifikowanym doradcą. Najpopularniejsze modele telewizorów, które są przystosowane do nowego standardu nadawania telewizji naziemnej, to:
Innym sposobem pozwalającym na odebranie nowego standardu nadawania telewizji naziemnej na posiadanym telewizorze, który nie jest przystosowany do nowej technologii, jest zakup specjalnego dekodera lub tunera zgodnego ze standardem DVBT-2 HEVC. Koszt takiego urządzenia jest znacznie niższy niż cena telewizora, ponieważ nie przekracza 100 zł. Przed wyborem odpowiedniego dekodera warto sprawdzić, czy posiadany telewizor jest przystosowany do obsługi tego typu urządzeń.
Dla wszystkich gospodarstw domowych, które nie posiadają wymaganego sprzętu do odebrania sygnału telewizyjnego w nowym standardzie, może zostać przydzielone wsparcie finansowe, które pokryje koszt zakupu nowego dekodera. Ustawa, która przewiduje taką pomoc, zakłada, że wsparcie może objąć tylko jedną osobę z gospodarstwa domowego. Aby ubiegać się o takie świadczenie, które ma na celu ukrócenie handlu urządzeniami niespełniającymi podstawowych wymagań do odbioru nowego sygnału, należy skorzystać z kilku dostępnych możliwości.
Wniosek o taką pomoc można złożyć elektronicznie, w tradycyjny sposób lub z pomocą pełnomocnika. Po złożeniu wniosku, zainteresowana osoba dostanie potwierdzenie o przyznanym świadczeniu. Otrzymaną sumę należy przeznaczyć na zakup dekodera w jednym ze zgłoszonych sklepów ze sprzętem RTV, przy czym warto pamiętać, że zakupu należy dokonać do końca 2022 roku. Polecane dekodery, które umożliwią odbiór telewizji naziemnej w nowym standardzie, to:
  • Kruger & Matz dekoder DVB-T2 H.265 HEVC KM0550B,
  • Dekoder DekoTV DVB-T2/HEVC H.265,
  • Cabletech DVB-T2 H.265 HEVC LAN,
  • Dekoder DVB-T2/C HEVC H.265 AB TereBox 2T.
Zdjęcie: vadymvdrobot/Envato Elements
Patrycja Wojas
Patrycja Wojas

Medycyna, lotnictwo, motoryzacja – to moje największe pasje. W wolnych chwilach maluję obrazy i wypoczywam z najbliższymi osobami w różnych krajach. Kocham podróże!