Data modyfikacji:

Zainstaluj AI na swoim PC i odblokuj pełny potencjał karty graficznej.

Korzystanie z dobrodziejstw sztucznej inteligencji jest zazwyczaj płatne. Subskrypcje wahają się od 5 do 20 dolarów za miesiąc. A co, jeśli z rozwiązań AI można korzystać bezpłatnie? Wystarczy PC z kartą graficzną i 8GB pamięci VRAM. To właśnie karta jest w dużej mierze odpowiedzialna za obliczenia związane ze sztuczną inteligencją.
Przedstawione tutaj rozwiązania zostały przetestowane na karcie graficznej Gainward GeForce RTX 4070 Ti Phantom GS 12GB. Karta gwarantuje poprawne i szybkie działanie sieci neuronowych w trakcie generowania obrazów i animacji.

Do czego wykorzystać AI na naszym komputerze?

Przedstawione oprogramowanie oparte jest na licencji open-source. Oznacza to, że kod sieci neuronowej i jej interfejsu jest dostępny publicznie. Na szczęście, aby bezpłatnie skorzystać z narzędzi AI nie musimy znać żadnego języka programistycznego. Wystarczy podążyć za tym poradnikiem.
Z pomocą AI będziemy mogli wygenerować różnego rodzaju obrazy i zdjęcia, a nawet animacje. Tutaj ogranicza nas tylko wyobraźnia i umiejętność stworzenia dobrej komendy. Korzystanie z AI na własnym PC wymaga od nas zainstalowania dwóch elementów. Po pierwsze, wybranej sieci neuronowej, a po drugie interfejsu do komunikacji z nią.

Model sieci neuronowej oraz interfejs

Na wybranych stronach internetowych jak CIVITAI znajdziemy wytrenowane modele, stworzone pod konkretny cel. Przed pobraniem możemy nawet przetestować ich działanie na stronie, lecz po wykorzystaniu kredytów staję się to opcją płatną.Sieci neuronowe są nieustannie trenowane i dostrajane, także na pewno każdy znajdzie zestaw, który odpowie jego potrzebom.
Drugi element to sam interfejs. W tym przypadku skorzystamy z bardziej przystępnego AUTOMATIC1111. Oprogramowanie korzysta także z akceleracji RTX, co przyspiesza generowanie obrazów na kartach graficznych NVIDIA.
  • Wchodzimy na stronę GitHub i pobieramy plik A1111.Web.UI.Autoinstaller.v1.7.0.exe
  • Uruchamiamy plik i przeprowadzamy instalacje zgodnie z instrukcjami.
  • Na naszym PC pojawi się folder z zainstalowanym interfejsem. Uruchamiamy go, a program automatycznie pobierze niezbędne pliki w tym biblioteki Pythona. Jeżeli proces zawiesi się, najczęściej pomaga zrestartowanie programu. [FOTO 3A]
  • Program zapyta nas także, czy zainstalować bazowy model do generowania obrazów. Jeżeli chcemy z niego skorzystać wybieramy TAK i czekamy na pobranie. Model zajmuje dużo miejsca, dlatego proces może potrwać dłuższą chwilę.
  • W kolejnym oknie dialogowym wybieramy opcję xformers i uruchamiamy program. Tutaj znowu może pojawić się okno dialogowe, które pobierze niezbędne pliki. Dostępna jest też opcja, która umożliwia generowania na kartach z mniejszą ilością pamięci VRAM.
  • Wybrany przez nas model, który najczęściej będzie w formacie .safetensors umieszczamy w folderze z zainstalowanym interfejsem w ścieżce \stable-diffusion-webui\models\Stable-diffusion
  • Uruchamiamy interfejs, który otworzy się przez domyślną przeglądarkę internetową. U góry w lewym rogu wybieramy nasz model sieci neuronowej. W zakładce prompt wpisujemy naszą komendę, klikamy generate i gotowe. Teraz ogranicza nas już tylko wyobraźnia i znajomość parametrów. Tutaj najlepiej eksperymentować i uczyć się na błędach. Pierwsze efekty zazwyczaj nie są zadowalające, to jednak odrobina praktyki uczyni z Ciebie mistrza!
  • Zdjęcie: Informacja prasowa
    Autor: Informacja prasowa