Data publikacji:

Logitech G Cloud – data premiery, cena i specyfikacja

W ostatnich latach przechodzimy prawdziwy renesans przenośnych konsol do grania. A co najważniejsze, takie urządzenia jak Nintendo Switch, Steam Deck czy ASUS ROG Ally różnią się pod wieloma względami i nie mogą stanowić dla siebie bezpośredniej konkurencji. Teraz do tego grona dołączyło Logitech G Cloud, które celuje do jeszcze innej grupy odbiorców. Sprawdźcie, o co chodzi z tym urządzeniem, jaka jest jego cena oraz – co najważniejsze – w jakie produkcje zagramy na tym sprzęcie.
Logitech G Cloud

Oficjalna cena Logitech G Cloud i data premiery

Pierwsza przenośna konsola do grania od firmy Logitech zadebiutowała 17 października 2022 roku, lecz przez prawie rok dostępna była w sprzedaży wyłącznie w wybranych krajach. Polscy gracze musieli się uzbroić w cierpliwość, ponieważ handheld trafił do naszego kraju dopiero 6 października 2023 roku. Urządzenia raczej nie znajdziecie na półkach sklepowych, dlatego musicie ograniczyć się do zakupów online – na szczęście sprzęt znajdziecie na Ceneo.pl. Oficjalna cena Logitech G Cloud została ustalona na 1599 złotych i w najbliższym czasie nie ma co spodziewać się obniżki. Jeżeli wydaje wam się, że – w porównaniu z konkurencją – jest zbyt tanio, to za chwilę wszystko się wyjaśni.

Specyfikacja techniczna Logitech G Cloud

Urządzenie firmy Logitech posiada zwartą konstrukcję, bez odpinanych kontrolerów czy wbudowanej podpórki, jak Nintendo Switch. G Cloud jest stosunkowo niewielką przenośną konsolą, gdyż jej wymiary wynoszą zaledwie 256,84 mm × 117,21 mm × 32,95 mm (długość × szerokość × wysokość), natomiast wagę obliczono na niecałe 463 gramy. Urządzenie posiada wbudowaną pamięć wewnętrzną o maksymalnej pojemności 64 GB, z możliwością rozszerzenia miejsca na dane przy pomocy karty pamięci micro-SD. Handheld bazuje ponadto na 4 GB pamięci RAM, GPU Adreno 618 i ośmiordzeniowym mobilnym procesorze Qualcomm Snapdragon 720G o taktowaniu 2,3 GHz.
Czytaj również: Steam deck - co to jest?
W przypadku Logitech G Cloud nie mamy do czynienia ze standardową konsolą do grania, na której możemy instalować gry z peceta bądź produkcje stworzone z myślą o tej platformie. Jest to tak naprawdę przenośne urządzenie służące do grania w gry z chmury przy pomocy specjalnych usług oferujących takie możliwości. Na obudowie nie znalazło się miejsce dla gniazda Ethernet (co byłoby nieco kuriozalnym rozwiązaniem), dlatego też akcesorium bazuje na komunikacji poprzez Wi-Fi o częstotliwościach 2,4 GHz oraz 5 GHz w standardzie IEEE 802.11a/b/g/n/ac. Żeby więc bezproblemowo korzystać z tego sprzętu, koniecznie jest posiadania bardzo dobrego łącza internetowego.

Wyświetlacz i dźwięk w Logitech G Cloud

Szwajcarsko-amerykańska firma Logitech zdecydowała się na wyświetlacz o przekątnej 7 cali, który został wykonany w technologii LCD IPS. Jego maksymalna jasność wynosi 450 nitów, najwyższa częstotliwość odświeżania to 60 Hz, natomiast gry możemy uruchamiać w rozdzielczości 1920 × 1080 pikseli w standardowym formacie 16:9. Warto również dodać, że ekran posiada funkcje dotykowe, więc można korzystać z niego niczym z tabletu lub smartfona.
Producentowi zależało także na jak najlepszym dźwięku, dlatego też pod obudową znalazło się miejsce dla głośnika stereo, napędzanego inteligentnym wzmacniaczem wysokiego napięcia. Ponadto sprzęt Logitecha posiada wbudowane podwójne mikrofony z redukcją szumów i echa, za co odpowiadają procesor DSP oraz wysokiej jakości kodek. Oprócz tego w handheldzie znajdziemy standardowe gniazdo słuchawkowe 3,5 mm, ale nic nie stoi na przeszkodzie, aby podłączyć bezprzewodowy headset poprzez adapter USB-C bądź przy pomocy Bluetooth 5.1 z obsługą Qualcomm aptXTM Adaptive.

Logitech G Cloud – chłodzenie i system operacyjny

Sprzęt Logitecha jest bardziej urządzeniem mobilnym aniżeli klasyczną przenośną konsolą do gier, dlatego też producent nie musiał opracowywać skomplikowanego systemu chłodzenia. Komponenty nie nagrzewają się tak mocno, jak w konkurencyjnych handheldach, ponieważ nie odpowiadają bezpośrednio za generowanie grafiki, tylko ich zadaniem jest utrzymanie w ryzach obrazu pozyskanego poprzez streaming.
W Logitech G Cloud nie znajdziemy także autorskiego systemu operacyjnego, Linuksa ani Windowsa 11. Urządzenie jest bowiem napędzane przez odpowiednio zmodyfikowanego Androida 11 wspieranego przez usługę Google Mobile Service. Oznacza to, że oprogramowanie przeszło wszystkie najważniejsze weryfikacje, a dostępne na konsoli aplikacje zostały przystosowane do działania w tym handheldzie. Użytkownicy mogą liczyć też na aktualizacje, jeżeli takowe będą dostępne.

Kontroler i bateria w Logitech G Cloud

Jak już wcześniej pisałem, w Logitech G Cloud mamy do czynienia z kontrolerem wbudowanym na stałe w konstrukcję urządzenia. Producent zdecydował się na asymetryczne ustawienie analogów, tak jak w padach od Xbox Series X|S. Oprócz dwóch drążków nie zabrakło oczywiście klasycznego krzyżaka, przycisków A/B/X/Y, dwóch bumperów po lewej i prawej stronie oraz tyle samo triggerów. Na przednim panelu znalazło się też miejsce dla dwóch przycisków funkcyjnych oznaczonych trzema kropkami i trzema kreskami. Ponadto twórcy dorzucili klawisze Home oraz G umożliwiające aktywowanie specjalnych funkcji handhelda.
Producent postawił na akumulator litowo-polimerowy o pojemności 6000 mAh. Jeśli z urządzenia będziemy korzystać przy jasności ekranu ustawionej na pięćdziesiąt procent, to istnieje duże prawdopodobieństwo, że bateria w Logitech G Cloud wytrzyma nawet dwanaście godzin. Urządzenie może liczyć także na szybkie uzupełnienie energii za sprawą technologii Quick Charge 3.0 – pełne naładowanie może nastąpić już po dwóch godzinach od podłączenia do zasilacza, który znajduje się w zestawie razem z kablem USB-A/USB-C.

W co zagramy na Logitech G Cloud?

Jeżeli jesteście otwarci na granie w chmurze, to będziecie zachwyceni możliwościami Logitech G Cloud. Z racji tego, że urządzenie bazuje na Androidzie, otrzymało dostęp do wszystkich najważniejszych aplikacji streamingowych związanych z grami wideo. Oczywiście konieczne będzie opłacenie stosownych subskrypcji, ale dzięki temu można otrzymać dostęp do ogromnej biblioteki produkcji reprezentujących najróżniejsze gatunki. Sprzęt pozwala także na granie w tytuły mobilne, które zakupicie w cyfrowym Sklepie Play.
Jeżeli tylko będziecie mieć dobre połączenie z internetem, to Logitech G Cloud możecie bez problemu wykorzystać do korzystania z usługi Xbox Cloud Gaming wchodzącej w skład Xbox Game Pass Ultimate oraz NVIDIA GeForce. Każdy z abonamentów regularnie rozwijany jest o nowe tytuły, w tym gry, które dopiero mają premiery. Oprócz tego na urządzeniu można korzystać z funkcji Steam Link służącej do przenoszenia obrazu z komputera na handhelda. Nic też nie stoi na przeszkodzie, aby korzystać z funkcji zdalnego grania z konsoli Xbox Series X|S, jeżeli takową posiadacie. Aplikacja Remote Play jest też dostępna na PlayStation 5, lecz w tym przypadku pojawiają się problemy ze sterowaniem – te zostały jednak naprawione przez zewnętrzną nakładkę.
Zdjęcie: materiały prasowe Logitech
Łukasz Morawski
Łukasz Morawski

Prawdopodobnie urodził się z padem w ręku i kawałkiem pizzy w ustach. Miłośnik wszystkiego, co związane z kulturą popularną i nowymi technologiami. Od najmłodszych lat gra w gry, ogląda filmy i seriale, czyta książki oraz komiksy. Jedno jest pewne - nie ma czasu na nudę.