Data publikacji:

Najlepsze gry pierwszej połowy 2017 roku na PC

Czyli polskie gry w natarciu.

Chociaż w ciągu ostatniego półrocza rynek gier PC obrodził w dziesiątki produkcji, to zaledwie niewielki procent wyróżnia się na tle konkurencji świeżością i pomysłowością. Przed wami dziesięć - naszym zdaniem - najlepszych gier, które debiutowały na pecetach na przestrzeni ostatnich sześciu miesięcy. Celowo pominąłem duże, wieloplatformowe produkcje, ponieważ znajdziecie je w zestawieniach poświęconych grom na konsole PlayStation 4 i Xbox One. Życzymy przyjemnej lektury!

GET EVEN

Psychologiczny thriller od gliwickiego studia The Farm 51 to, w zgodzie z duchem czasów, misz masz kilku gatunków. Znajdziecie tutaj elementy strzelanki, horroru i skradanki, a nawet przygodówki. Get Even jest jednocześnie jedną z pierwszych na świecie gier, która na tak dużą skalę wykorzystuje technologię skanowania 3D rzeczywistych lokacji i postaci, rozwijaną w ramach działu Reality 51. Warstwa fabularna jest zakręcona, ale z czasem wszystkie elementy układanki wchodzą na swoje miejsce. Dopełnieniem całości jest przepiękna ścieżka dźwiękowa skomponowana przez Oliviera Deriviere, która niepowtarzalne brzmienie zawdzięcza mieszance elektronicznej orkiestry z instrumentami brukselskiej filharmonii.

RECENZJA EKSPERTA CENEO: TAK

DODATKOWE INFORMACJE

Producent: The Farm 51

Gatunek: Akcja

Premiera: 23.06.2017

REGALIA: OF MAN AND MONARCHS

Parafrazując Mikołaja Reja: A niechaj narodowie wżdy postronni znają, iż Polacy nie gęsi, iż swoje jRPG mają! Regalia: of Men And Monarchs nowo powstałego warszawskiego studia Pixelated Milk to kolejna zwariowana mieszanka gatunkowa. Rozwiązania rodem z gier cRPG łączą się tutaj z taktycznymi potyczkami czy rozbudową bazy à la strategia. Całość została okraszona przepiękną,  ręcznie rysowaną, bajkową grafiką i doskonałym, prześmiewczym poczuciem humoru, które nie zostawia suchej nitki na innych przedstawicielach gatunku cRPG. Chyba trudno o bardziej udany debiut.

RECENZJA EKSPERTA CENEO: TAK

DODATKOWE INFORMACJE

Producent: Pixelated Milk

Gatunek: jRPG

Premiera: 18.05.2017

 

ENDLESS SPACE 2

Dla wielu graczy wysoki próg wejścia będzie przeszkodą nie do przeskoczenia, ale jeżeli zaczerpniecie solidny haust z głęboko ukrytych pokładów cierpliwości, tak jak ja, bez reszty zakochacie się w Endless Space 2. Weteranom oryginału na pewno przypadnie do gustu złożona, a przede wszystkim wciągająca, mechanika rozgrywki oraz przepiękna warstwa wizualna i ścieżka dźwiękowa. Endless Space 2 posiada tryb wieloosobowy i oferuje wsparcie dla modów, dzięki czemu zapewni wam rozrywkę na długi czas.

RECENZJA EKSPERTA CENEO: TAK

DODATKOWE INFORMACJE

Producent: Amplitude Studios

Gatunek: 4X

Premiera: 19.05.2017

EXPEDITIONS: VIKING

Viking to pierwsza gra z serii Expeditions, z którą miałem do czynienia. To, co urzekło mnie w niej chyba najbardziej, to historyczna otoczka oraz zgrabne połączenie elementów cRPG z taktyczną strategią turową i wątkami dyplomatycznymi. Jeżeli, tak jak ja, z zapartym tchem śledzicie losy bohaterów serialu History Channel Wikingowie, zrozumie dlaczego Expeditions: Viking tak wciąga. Wielu graczy przerazi pewnie duża liczba okienek i jeszcze większa współczynników, ale uwierzcie mi, warto dać produkcji studia Logic Artists szansę, ponieważ przynajmniej na krótką chwilę pozwoli wam poczuć się jak Ragnar Lodbrok.

RECENZJA EKSPERTA CENEO: TAK

DODATKOWE INFORMACJE

Producent: Logic Artists

Gatunek: cRPG

Premiera: 27.04.2017

 

SYBERIA 3

Po ponad dwunastu latach światło dzienne w końcu ujrzała Syberia 3, trzecia część kultowej przygodówki point-and-click od studia Microids. Zarówno "jedynka", jak i "dwójka" zawdzięczały swoją magiczną atmosferę rysunkom Benoita Sokala, belgijskiego rysownika i autora komiksów. Przeniesienie "trójki" w trzeci wymiar na szczęście nie pozbawiło przygód Kate Walker tej magii, to nadal klimatyczny clockpunk w onirycznej otoczce. Syberia 3 boryka się z uciążliwymi ujęciami kamery, niewidzialnymi przeszkodami i średnio wygodnym sterowaniem, ale to nadal naprawdę udany powrót po latach.

RECENZJA EKSPERTA CENEO: TAK

DODATKOWE INFORMACJE

Producent: Microids

Gatunek: Przygodówka point and click

Premiera: 20.04.2017

PLANESCAPE TORMENT: ENHANCED EDITION

Historia Bezimiennego, który przebudził się w kostnicy Miasta Drzwi, to chyba najwspanialsza wirtualna przygoda, jaką kiedykolwiek przeżyłem. Chociaż mechanika rozgrywki zdążyła się już zestarzeć, doskonała fabuła, świetne kreacje postaci i oryginalny świat to cechy ponadczasowe. Dzięki wytężonej pracy studia Beamdog, Planescape Torment powróciło w odświeżonej wersji, która nie gryzie się ze współczesnymi komputerami. Co więcej, wzbogacona została o przeprojektowany interfejs w wysokiej rozdzielczości oraz dodatkowe funkcje, takie jak przybliżenie, automatyczne podnoszenie przedmiotów z ziemi, podświetlenie interaktywnych elementów, czy okno walki. Szkoda tylko, że zespół nie wzbogacił Edycji Rozszerzonej o elementy wycięte przez twórców z oryginału, ale zachowane w plikach gry i dostępne w modyfikacjach. Więcej na temat Planescape Torment przeczytacie w moim artykule z cyklu RetrON.

RECENZJA EKSPERTA CENEO: TAK

DODATKOWE INFORMACJE

Producent: Beamdog

Gatunek: cRPG

Premiera: 11.04.2017

 

BEATCOP

BeatCop od warszawskiego studia Pixel Crow to oryginalna przygodówka point-and-click z elementami gatunku time management. Bohaterem gry jest nowojorski policjant wrobiony w kradzież i morderstwo, który ma równe trzy tygodnie na oczyszczenie się z zarzutów. Nieodłącznym elementem śledztwa jest policyjna rutyna. Odprawa na komisariacie, wypisywanie mandatów, łapanie przestępców i kupowanie pączków w pobliskiej cukierni to nasza codzienność. Nasz detektyw musi balansować też nieustannie pomiędzy włoską mafią i czarnymi gangami. Całość okraszona jest niewybrednym poczuciem humoru.

RECENZJA EKSPERTA CENEO: TAK

DODATKOWE INFORMACJE

Producent: Pixel Crow

Gatunek: Przygodówka point and click

Premiera: 30.03.2017

TORMENT: TIDES OF NUMENERA

Chociaż Torment: Tides of Numenera nie zachwycił mnie tak bardzo, jak Planescape Torment, którego jest duchowym spadkobiercą, to nadal kawał porządnego komputerowego erpega. Gra studia inXile Entertainment, wzorem swojego wielkiego poprzednika, na tle konkurencji wyróżnia się bardzo dobrą fabułą, świetnymi kreacjami postaci i oryginalnym światem. Tak jak Planescape Torment bazował na papierowym Planescape, tak Tides of Numenera opiera się na licencji stołowej gry fabularnej Numenera. Nowy Torment to tysiące linii dialogowych, setki trudnych wyborów i dziesiątki godzin gry. Tides of Numenera to także jeden z niewielu tytułów, które można przejść bez zabijania kogokolwiek.

RECENZJA EKSPERTA CENEO: TAK

DODATKOWE INFORMACJE

Producent: inXile Entertainment

Gatunek: cRPG

Premiera: 28.02.2017

 

REALPOLITIKS

Kolejna, ale już ostatnia, polska gra w naszym zestawieniu. Realpolitiks od katowickiego studia Jujubee to strategia czasu rzeczywistego, w której mamy możliwość wcielenia się w przywódcę dowolnego współczesnego państwa (może za wyjątkiem krajów, takich jak San Marino, czy Watykan) oraz zmierzenia się z różnymi wyzwaniami wynikającymi z jego geopolitycznego położenia. Podczas rozgrywki stawimy czoła różnym problemom, zarówno realnym, jak i fikcyjnym. W jednej z ostatnich aktualizacji do Realpolitiks pojawiły się nawet dodatkowe polskie scenariusze i wydarzenia związane z Grupą Wyszehradzką, Międzymorzem, czy przepięknym i egzotycznym krajem San Escobar. Największym atutem Realpolitiks jest to, że jak na strategię z gatunku 4X, produkcja katowickiego studia posiada stosunkowo niski próg wejścia, nie oznacza to jednak wcale, że jest grą łatwą.

RECENZJA EKSPERTA CENEO: TAK

DODATKOWE INFORMACJE

Producent: Jujubee

Gatunek: 4X

Premiera: 16.02.2017

CAYNE

Darmowe rozszerzenie do utrzymanej w klimacie horroru sci-fi przygodówki point-and-click Stasis. Bohaterką Cayne jest Hadley, która budzi się na oddziale położniczym w nieznanym ośrodku badawczym w dziewiątym miesiącu ciąży. Opiekunowie placówki z nieznanego powodu chcą zabrać jej nienarodzone dziecko. Zadaniem bohaterki jest oczywiście ucieczka. Na drodze kobiety staną nie tylko pracownicy złowieszczego ośrodka, ale także potwory rodem z sennych koszmarów. Fabuła Cayne jest równie mroczna i przejmująca, jak w podstawce, jeżeli chodzi natomiast o zagadki, to amatorzy klasycznych przygodówek powinni być zadowoleni. Całość okraszona jest sugestywną i klimatyczną grafiką.

RECENZJA EKSPERTA CENEO: TAK

DODATKOWE INFORMACJE

Producent: The Brotherhood

Gatunek: Przygodówka point and click

Premiera: 24.01.2017

 

Autor: Dawid Sych