Data publikacji:

Najdroższa karta graficzna do komputera

Przeciętny pecet składa się w sumie jedynie z kilku kluczowych komponentów, bez których go nie uruchomimy. Poza procesorem, pamięcią RAM, dyskiem, zasilaczem, płytą główną mowa tu oczywiście także o układzie graficznym. Wydajna i szybka „grafika” w naszym PC pozwoli bez problemu zagrać w najnowsze gry oraz skorzystać z kompleksowych programów do projektowania. Jaka jest zatem najlepsza i najdroższa karta graficzna do komputera?

Najdroższa karta graficzna na świecie, czyli jaka?

Karty graficzne to najbardziej zaawansowane technologicznie podzespoły komputerów PC, dlatego też najczęściej są też ich najdroższym komponentem. W 2020 roku na rynku GPU z wielu przyczyn doszło do ogromnych i nieodwracalnych w najbliższej przyszłości zmian, których skutkiem był drastyczny wzrost cen tych urządzeń. Kupno najdroższych modeli kart graficznych wiąże się więc obecnie nawet z kilkakrotnie większymi wydatkami. O jakich jednak urządzeniach jest mowa?
Określając to, jaki model jest najdroższą kartą graficzną na świecie, odrzucamy specjalistyczne modele GPU przeznaczone do zaawansowanych zadań, np. w stacjach roboczych, których używa się w przemyśle oraz w badaniach naukowych. Urządzeń tego typu nie kupimy bowiem w zwykłych sklepach. Skupmy się zatem na najbardziej kosztownych kartach od dwóch czołowych producentów GPU dla PC na świecie, a więc firm Nvidia oraz AMD.

Dla kogo najdroższa karta graficzna?

Najdroższe karty graficzne przeznaczone są przede wszystkim dla entuzjastów nowych technologii, którzy koniecznie muszą posiadać najnowszy i najbardziej wydajny sprzęt na rynku. Wśród nich dominującą grupą są zapaleni gracze komputerowi, którzy nie mają nic przeciwko temu, że często dopłacają kilka tysięcy złotych, by móc cieszyć się kilkuprocentowym skokiem wydajności w ulubionych tytułach. Po najdroższe karty sięgają też profesjonaliści, tacy jak edytorzy wideo oraz twórcy grafiki 3D i 2D.

GeForce RTX 3090 – najdroższa karta graficzna firmy Nvidia

GeForce RTX 3090 to najdroższa i najlepsza karta graficzna na rynku przeznaczona dla indywidualnego konsumenta, której nie są w stanie dorównać żadne inne produkty konkurencji. Układ pojawił się w sprzedaży we wrześniu 2020 roku, wyznaczając początek kolejnej generacji kart graficznych Nvidii z serii RTX 3000, które korzystają z architektury Ampere oraz procesu produkcyjnego 8 nm.
Sugerowana przez Nvidię cena RTX 3090 wynosi około 6000 złotych. Kupienie karty za taką sumę jest jednak niemożliwe. Nawet w największych sklepach dostaniemy ją za około 11-12000 złotych. Jeszcze w 2019 roku za taką cenę można było złożyć praktycznie cały komputer z najlepszymi na rynku podzespołami. Do tego dochodzą również wciąż nierozwiązane problemy z dostępnością GPU. Osoby, które chcą dostać je od ręki, często decydują się więc na zakup karty w serwisach aukcyjnych, gdzie muszą dopłacić nawet kilka tysięcy złotych.
Producent wyposażył model w aż 24 GB niezwykle szybkiej pamięci RAM oraz 10496 jednostek CUDA. Wszystkie te atrakcje sprawiają jednak, że maksymalnie potrzebują one bardzo mocnego zasilacza komputerowego. RTX 3090 pozwala na bezproblemową zabawę w najwyższych detalach z wszystkim współczesnymi grami. Karta prawdziwe skrzydła rozwija jednak wówczas, gdy bawimy się w rozdzielczości 4K. Model jest też najlepszym rozwiązaniem, gdy mamy zamiar skorzystać z imponujących możliwości technologii ray-tracing.
Specyfikacja:
  • Technologia – 8 nm
  • Zegar rdzenia – 1400-1700 MHz.
  • Typ pamięci – GDDR6X
  • Obsługiwany interfejs – PCI-Express 4.0
  • Maksymalna ilość pamięci – 24 GB (taktowanie 19 500 MHz)
  • Jednostki cieniujące – 10496
  • Jednostki teksturujące – 328
  • Jednostki rasteryzujące – 112
  • Jednostki ray-tracing – 82

Radeon RX 6900 XT – najdroższa karta graficzna firmy AMD

Radeon RX 6900 XT zadebiutował w sprzedaży niedługo po oficjalnym debiucie najdroższej karty konkurencji opisanej powyżej. Karta znajduje się oficjalnie w sprzedaży od grudnia 2020 roku i od tamtego czasu zajmuje nieprzerwanie najwyższe miejsce pod względem wydajności oraz mocy wśród GPU z rodziny Radeon RX 6000.
Choć sugerowana przez producenta cena układu nie powinna przekraczać 4000 złotych, w rzeczywistości w katalogach sklepów figuruje on za ponad dwukrotnie wyższą cenę. Nawet przy takiej przebitce możemy mieć problem z kupnem karty, głównie z powodu niewielkiej ilości egzemplarzy, które trafiają na rynek. Ze względu na popularność jeszcze więcej zapłacimy za układ od ręki w serwisach aukcyjnych. Wynika to oczywiście z globalnych problemów z dostępnością komponentów do produkcji zaawansowanych układów elektronicznych, wysokiej popularności kryptowalut oraz zaburzeń logistycznych wywołanych pandemią.
Najdroższa karta graficzna AMD wyposażona została w 16 GB szybkiej pamięci RAM, wydajny system chłodzenia, a także chipset wykonany w technologii 7 nm. Model przeznaczony jest przede wszystkim do zabawy z najnowszymi grami w rozdzielczości 1080p i 1440p, przy wysokich lub maksymalnych ustawieniach jakości grafiki.
Oczywistą słabością Radeon 6900 XT jest brak wsparcia dla technologii RTX, która jest w tej chwili dominującym standardem ray-tracingu. Karta nie może też skorzystać z dobrodziejstw technologii DLSS, zarezerwowanej wyłącznie dla produktów Nvidii.
Specyfikacja:
  • Technologia – 7 nm
  • Zegar rdzenia – 1825-2250 MHz.
  • Typ pamięci – GDDR6X
  • Obsługiwany interfejs – PCI-Express 4.0
  • Maksymalna ilość pamięci – 16 GB (taktowanie 16 000 MHz)
  • Jednostki cieniujące – 5120
  • Jednostki teksturujące – 320
  • Jednostki rasteryzujące – 128
  • Jednostki ray-tracing – 80
Zdjęcie: Ha4ipuri/Envato Elements