Data publikacji:

Moss: Book II. Kiedy premiera? Jakie wymagania? Zapowiedzi i przecieki

Pierwsza część serii Moss była jednym z największych zaskoczeń 2018 roku. Gra w szybkim czasie okrzyknięta została jedną z najciekawszych produkcji na okulary rzeczywistości wirtualnej i najlepszym tytułem na gogle PlayStation VR. Sequel gry trafił do fanów w 2022 roku, czy jednak sprostał on ich wysokim oczekiwaniom i czy jest w stanie przekonać nowe osoby do technologii VR?
playstation vr
Za produkcję Moss: Book II odpowiada amerykańskie studio Polyarc, które założone zostało w 2015 roku. Niewielki kilkuosobowy zespół ma na koncie jedynie dwie odsłony Moss i na razie pragnie skupić się przede wszystkim na tworzeniu interesujących i wciągających tytułów na VR.
Moss: Book II miało swoją oficjalną premierę 31 marca 2022 roku na konsoli PlayStation 4. Tytuł współpracuje wyłącznie z goglami rzeczywistości wirtualnej PlayStation VR. 21 lipca gra ukazała się również w cyfrowym sklepie przeznaczonym dla właścicieli popularnych okularów VR Meta Quest 2 (dawniej Oculus Quest).

Moss: Book II – fabuła

Historia przedstawiona w Moss: Book II ponownie rozgrywa się w kolorowej krainie fantasy. Po raz kolejny też śledzimy losy niewielkiej, acz walecznej myszki o imieniu Quill, która pragnie powstrzymać siły zła przed zapanowaniem nad światem. Reprezentuje je skrzydlaty tyran, który porwał i uwięził jej wujka. Quill planuje więc włamać się do twierdzy swojego nemezis i uwolnić członka rodziny.
Co ciekawe, gracze nie wcielają się bezpośrednio w bohaterkę, ale aktywnego obserwatora, który za pomocą magii pomaga jej w trakcie przygody. Podczas podróży Quill spotka się z wieloma postaciami niezależnymi, które również wesprą ją w misji.

Moss: Book II – rozgrywka

Moss: Book II można zakwalifikować jako grę akcji z elementami przygodówki i platformówki z elementami logicznymi. Oznacza to, że model zabawy oraz jej założenia nie zmieniły się w stosunku do pierwszej części cyklu. Gracze obserwują trójwymiarowe lokacje gry ze statycznego miejsca, choć mogą się rozglądać, by przyjrzeć się szczegółom na planszy. Za pomocą kontrolerów mogą jednak wchodzić w interakcję z wieloma elementami otoczenia.
Podczas przygody pomagamy Quill w rozwiązywaniu wielu różnych zagadek logicznych poprzez wskazywanie konkretnych miejsc lub przedmiotów. Ułatwiamy jej również eksplorację, tworząc mosty z kłączy, niszcząc stojące na jej drodze przeszkody lub ustawiając na sobie kilka obiektów, tworzących drabinę.
Quill potrafi też wspinać się w wyznaczonych do tego miejscach, a także walczyć z przecinkami. W pojedynkach pomogą jej zróżnicowane typy broni, nowością jest np. młot, który jako gracze musimy przytrzymać w powietrzu, aby uderzyć nim w oponentów.
Podczas produkcji Moss: Book II twórcy wzięli do serca sugestie graczy i zwiększyli różnorodność oraz wielkość lokacji. Świat jest teraz także znacznie bardziej otwarty i posiada więcej niespodzianek. Quill nieraz zmuszona zostanie wrócić do już odwiedzonych przez siebie lokacji, by odkryć ukryty w nich nowy sekret. Jeżeli chodzi o zagadki, autorzy nie chcieli w sequelu ich dodatkowo komplikować, by nie frustrować graczy i nie zachęcać ich tym samym do przełamania imersji w fikcyjnym świecie i wyszukania rozwiązania w sieci.
Jeżeli chodzi o oprawę graficzną, w porównaniu do oryginału, deweloperzy wprowadzili sporo drobnych poprawek na PlayStation 4, ale ze względu na wiek systemu oraz jego możliwość nie są one zbyt wielkie. Priorytetem było bowiem zachowanie płynnej i komfortowej rozgrywki. Niewątpliwie lepiej gra wygląda na okularach Meta Quest 2, co zawdzięcza głównie wyższej rozdzielczości wbudowanych w nie wyświetlaczy. Zauważalnie lepsze są też tekstury, oświetlenie i shadery opowiadające za symulację wygląd wielu rodzajów materiałów.
Ukończenie całej kampanii w Moss II zajmuje od kilku do około siedmiu godzin. Wielu recenzentka i graczy nie było specjalnie zadowolonych z tak krótkiego czasu zabawy, podkreślając, że gra nie ma przez to szans na zrealizowanie w pełni całego swojego potencjału i zostawia graczy z dużym poczuciem niedosytu.

Moss: Book II. Kiedy premiera na PSVR 2?

Obecnie wielu fanów spodziewa się, że w niedalekiej przyszłości gra zadebiutuje również na konsoli PlayStation 5 i nadchodzących goglach PSVR 2. Nowa wersja okularów jest jednak kompletnie niekompatybilna z oryginalnym PSVR, co zmusiłoby twórców do przygotowania zupełnie nowej wersji tytułu. Pod względem technicznym nowy produkt Sony jest jednak dość mocno zbliżony do Questa 2, podobne są nie tylko kontrolery z budowanymi żyroskopami, ale również technologia pozwalającą na lokalizację pozycji gracza, które korzystająca z wielu kamer wbudowanych w oprawę urządzenia.
Jeżeli autorzy przygotowują port gry, należy spodziewać się go najwcześniej w drugim kwartale 2023 roku. Niewykluczone, że zdecydują się oni przenieść na PSVR 2 także pierwszą odsłonę serii, poprawiając przy tym jej oprawę graficzną oraz elementy rozgrywki. Niewykluczone też, że seria Moss może trafić również na komputery PC, dzięki czemu będą mogli z niej cieszyć się właściciele pozostałych headsetów.
Zdjęcie: Envato Elements