Data publikacji:

Monitor dla gracza do 500 zł. Jaki tani monitor kupić?

Gracze, którzy poświęcają kilka godzin dziennie na prowadzenie rozgrywki w dynamiczne gry komputerowe, często korzystają ze specjalistycznego sprzętu. Niemal w każdej kategorii urządzeń i akcesoriów komputerowych znaleźć można modele określone jako gamingowe. Sprzęt, który ma służyć do prowadzenia rozgrywek w wymagające gry, powinien cechować się dobrymi parametrami oraz świetną wydajnością. Często koszt takich urządzeń opiewa na kwoty rzędu kilkunastu tysięcy złotych. Dla osób, które nie chcą wydawać dużej sumy na sprzęt, powstały tańsze wersje urządzeń gamingowych. Wśród nich znaleźć można tanie monitory dla graczy, których cena często nie przekracza 500 zł.
monitor dla gracza do 500 zł

Co powinien posiadać monitor dla gracza?

Nie jest tajemnicą, że sprzęt gamingowy może kosztować nawet kilkanaście tysięcy złotych. To, jaki sprzęt wybrać dla siebie, powinno być podyktowane osobistymi upodobaniami, parametrami sprzętu oraz kwotą, jaką można przeznaczyć na zakup wymaganych urządzeń. Monitory gamingowe to rozbudowana kategoria sprzętów, na którą składa się niezliczona ilość egzemplarzy w różnych przedziałach cenowych.
Na rynku znaleźć można bardzo drogie, profesjonalne modele, których cena może sięgać nawet kilkunastu tysięcy złotych. Dobre modele ze średniej półki to koszt rzędu kilku tysięcy złotych, a budżetowe wersje dla graczy, którym nie zależy na jak najlepszej jakości, znaleźć można już od około 500 zł. Monitory gamingowe powinny posiadać określone parametry i właściwości, które umożliwiają i ułatwiają prowadzenie rozgrywki. Na liście kluczowych cech znalazły się:
  • odpowiednia matryca – najlepsze tanie monitory dla graczy powinny być wyposażone w matrycę TN lub IPS. Matryca TN zapewnia krótki czas reakcji, co jest kluczowe w przypadku wielu gier FPP. Decydując się na taką matrycę, należy zwrócić uwagę na kąt widzenia, który powinien być możliwie jak najszerszy oraz na poziom nasycenia barw. Monitory z matrycą IPS cechują się lepszym odwzorowaniem kolorów niż matryce TN oraz szerokim kątem widzenia,
  • czas reakcji – tę właściwość określa się w milisekundach. Najlepszy czas reakcji monitora gamingowego nie powinien wynosić więcej niż 5 ms. Dłuższy czas reakcji sprawia, że obraz w grze może być rozmyty, a to z pewnością wpłynie na jakość prowadzonej rozgrywki,
  • przekątna ekranu – wielkość monitora to ważny aspekt, na który należy zwrócić szczególną uwagę, wybierając dla siebie odpowiedni sprzęt. Klasyczne modele posiadają ekran o przekątnej 15 lub 17 cali, ale najnowsze egzemplarze, które znaleźć można także w budżetowej wersji, posiadają ekrany 20-calowe. Odpowiednio duży monitor gwarantuje lepsze warunki dla oczu, co jest szczególnie ważne dla osób, które poświęcają na grę nawet kilka godzin dziennie,
  • rozdzielczość – najtańsze wersje monitorów wykorzystują technologię Full HD, chociaż na rynku pojawiają się już budżetowe wersje monitorów gamingowych z rozdzielczością 4K. Full HD to dobry wybór, który zapewnia świetną jakość wyświetlanego obrazu. Taki monitor z pewnością sprawdzi się podczas grania w gry komputerowe, a także w przypadku oglądania zdjęć lub filmów.

Rodzaje matryc w dobrych i tanich monitorach

Fani gier komputerowych wiedzą, że o jakości monitora nie decyduje wyłącznie częstotliwość odświeżania, ale także szereg innych właściwości, m.in.: czas reakcji oraz odwzorowanie kolorów. Za większość z pozostałych cech monitora odpowiada rodzaj wykorzystanej matrycy, a ta obecnie dostępna jest w kilku różnych wersjach. Najczęściej na rynku znaleźć można monitory z matrycami TN, IPS lub VA.
  • Matryca TN (Twisted Nematic) – to jeden z najstarszych typów matrycy wykorzystywany w monitorach. Kryształy, które zostały tu wykorzystane, ułożone są między szklanymi płytkami w pozycji prawie prostopadłej do ekranu. Takie rozwiązanie niweluje ryzyko pojawienia się efektu smużenia oraz w większości przypadków gwarantuje szybki czas reakcji. Wadą takiej matrycy jest przekłamanie wyświetlanych kolorów, szczególnie głębokiej czerni, dlatego niektórzy użytkownicy nie będą zadowoleni z takiego sprzętu. Gracze, którzy korzystają z takiego monitora, mogą mieć problem z dostrzeżeniem wielu istotnych elementów, a to znacząco obniża funkcjonalność sprzętu z taką matrycą. Kolejną wadą matrycy TN, która znacząco wpływa na rozgrywkę, jest wąski kąt widzenia, ale nie oznacza to, że taki typ matrycy zupełnie nie sprawdzi się u graczy. Aby zapewnić sobie jak najlepszą jakość obrazu i satysfakcjonujący kąt widzenia, warto zdecydować się na uchwyt do monitora, który daje możliwość dostosowania ekranu do własnych preferencji. Wśród budżetowych wersji monitorów gamingowych znaleźć można dobre modele 144 Hz z matrycą TN, które sprawdzą się podczas użytkowania przez graczy.
  • Matryca IPS (In Plane Switching) – chociaż pierwsza matryca tego typu pojawiła się już w 1996 roku, to obecnie wykorzystywane technologie znacznie odbiegają od tych wówczas stosowanych. Pierwsze modele matryc IPS charakteryzowały się znacznie wolniejszym odświeżaniem i czasem reakcji, ale po wielu udoskonaleniach, matryca ta jest obecnie uznawana za jedną z najlepszych. Gracze najchętniej sięgają właśnie po taki typ monitora 144 Hz. Kryształy w takiej matrycy zostały ułożone równolegle do ekranu, dzięki czemu użytkownicy monitorów IPS mogą cieszyć się idealnie odwzorowanymi kolorami oraz wysoką jakością wyświetlanych obrazów. Matryca IPS posiada także szeroki kąt widzenia, dlatego gracze z chęcią sięgają po ten typ monitorów. Wadą takiej matrycy jest nieidealne odwzorowanie czerni, chociaż w najnowszych modelach problem ten staje się coraz mniej uciążliwy. 
  • Matryca VA (Vertical Alignment) – ten typ matrycy przez wielu uważany jest za kompromis między matrycą TN a IPS. Ciekłe kryształy wykorzystane w tym rodzaju matrycy ułożone są wielokierunkowo, dzięki czemu zapewniają użytkownikowi niemal idealne odwzorowanie czerni i dobry kontrast. Monitory z taką matrycą zapewniają także szeroki kąt widzenia, który jest nieoceniony podczas wykonywania wielu różnych czynności. Budżetowa wersja monitora 144 Hz z taką matrycą może okazać się złym wyborem dla graczy, ponieważ częstym problemem w tym przypadku jest wydłużony czas reakcji.

Monitor 144 Hz – dla kogo?

Monitor 144 Hz dostępny w cenie do 500 zł to doskonały wybór dla fanów dynamicznych gier, którzy nie chcą przepłacać za swój sprzęt. Monitor o takich parametrach zachowuje płynność odtwarzanych gier, co jest niezwykle ważne w trakcie trwania rozgrywki, ponieważ nawet minimalne opóźnienie lub zacięcie może spowodować ogromne straty. Monitor 144 Hz to także świetny wybór do innych czynności wykonywanych z użyciem komputera.
Użytkownicy, którym zależy na szybkości ruchów kursora, z pewnością odczują różnicę między monitorem 144 Hz a modelem 120 Hz. Monitory 144 Hz to dobry sprzęt do pracy, szczególnie dla osób, które zajmują się tworzeniem grafik oraz animacji 3D, a także dla fotografów czy architektów. Monitor o takich parametrach z pewnością ułatwi pracę wszystkim, którzy tworzą lub korzystają z grafik i projektów animowanych. Dla tych użytkowników, którzy często oglądają filmy przy użyciu komputera, polecane są modele 144 Hz z rozdzielczością 4K. Takie rozwiązanie zapewni najwyższą jakość obrazu oraz wyjątkowy komfort oglądania.

Jaki tani monitor 144 Hz wybrać – najchętniej kupowane modele

Monitory, których cena nie obciąży budżetu, to popularne modele o poprawnych parametrach gwarantujących prowadzenie dobrych rozgrywek. Najpopularniejsze modele takich monitorów to:
Zdjęcie: Unsplash
Patrycja Wojas
Patrycja Wojas

Medycyna, lotnictwo, motoryzacja – to moje największe pasje. W wolnych chwilach maluję obrazy i wypoczywam z najbliższymi osobami w różnych krajach. Kocham podróże!