Data publikacji:

Matryca TN czy IPS: która lepsza?

Kupując nowy monitor lub laptop, często nie zwracamy uwagi na rodzaj zainstalowanej w nich matrycy ekranu. To spore przeoczenie, bowiem jest ona niezwykle ważna, wpływając na komfort pracy lub zabawy. Podpowiadamy, którą z najpopularniejszych matryc wybrać, TN czy IPS?


matryca ips
Technologia pozwalająca na produkcję ekranów LCD narodziła się kilkadziesiąt lat temu. Od tamtego czasu jest ona stale udoskonalana, czego efekt wykorzystują niezliczone urządzenia elektroniczne, bez których nie możemy obejść się w codziennym życiu. Obecnie na rynku znajduje się kilka konkurujących ze sobą metod konstrukcji matryc paneli LCD, które różnią się pomiędzy sobą możliwościami odwzorowania obrazu. Kupując nowy monitor lub laptop, najczęściej sięgniemy po urządzenia z matrycami TN i IPS.

Matryce TN

Matryce TN korzystają z najstarszej, ale wciąż szeroko stosowanej technologii kolorowych ekranów ciekłokrystalicznych. Ich podstawową zaletą jest niska cena, a także niezawodność. Dzięki udoskonalanemu przez dekady procesowi produkcji istnieje niewielkie prawdopodobieństwo wystąpienia martwych lub zablokowanych pikseli na korzystających z nich ekranach. Matryce TN znajdziemy najczęściej w najtańszych modelach monitorów (do około 1400 złotych), a także w wielu laptopach.
Matryce TN wciąż doceniane są w dużej mierze przez zapalonych graczy, głównie ze względu na ich szybki czas reakcji. Wiele gamingowych paneli oferuje też znakomite częstotliwości odświeżania ekranu na poziomie 144 Hz lub 165 Hz, pozwalając na zabawę w ponad 60 klatkach na sekundę.

Ekrany TN zawodzą jednak na całej linii jeżeli chodzi o pozostałe możliwości techniczne. Ustępują one panelom IPS między innymi pod względem maksymalnego osiąganego kontrastu i jasności obrazu, a przede wszystkim poprawnie odwzorowanych barw. Osoby lubiące oglądać filmy lub ceniące sobie jakość kolorów, która jest istotna zwłaszcza przy obróbce fotografii i grafiki, powinny omijać urządzenia korzystające z matryc TN.

Warto jednak zaznaczyć, że producenci wciąż starają się zniwelować różnice względem droższej technologii. Flagowe model monitorów TN w swoich osiągach zbliżają się więc już np. do wielu paneli IPS.

Matryce IPS

Matryce IPS montowane są w najnowszych monitorach w laptopach, a także telewizorach. Ich wybór będzie jednak wiązał się z dodatkowymi wydatkami. Znajdziemy je bowiem głównie w modelach ze średniej lub wyższej półki.
Podstawowa zaleta technologii IPS to idealne odwzorowanie kolorów. Wynika to wprost z faktu, że została ona opracowana w pierwszej kolejności z myślą o zastosowaniach profesjonalnych. Mowa tu o edycji zdjęć, grafiki oraz klipów wideo. Tę cechę docenią jednak także kinomani, a także przeciętni użytkownicy przeglądający portale społecznościowe oraz surfujący po internecie. Po doświadczeniu zauważalnej różnicy w jakości obrazu trudno wrócić później do paneli TN.

Matryce IPS ustępują jednak panelom TN pod względem czasu reakcji oraz częstotliwości jego odświeżania ekranu, która nadal oscyluje w maksymalnych graniach około 60 Hz. Jest to z pewnością wada, którą wezmą pod uwagę fani intensywnej rozgrywki w wirtualnych światach. Ze względu na swoją jasność, urządzenia z matrycami IPS nie pozwalają również w pełni cieszyć się głęboką czernią lub mocnymi szarościami obrazu.
Autor: Michał Kułakowski