Data modyfikacji:

Łóżko gamingowe: co to jest? Jak zrobić samemu?

Dyskusję na temat łóżek gamingowych wywołał produkt Bauhutte BGB-100FA, czyli sterowane automatycznie łóżko wraz z materacem i całym oprzyrządowaniem potrzebnym do stworzenia wymarzonego stanowiska do gier, z którego praktycznie nie trzeba wychodzić. Ponieważ te nie są dostępne na terenie Polski, niektórzy decydują się na stworzenie własnej gamingowej sypialni lub stanowiska, na którym można grać w pozycji leżącej. Dowiedz się, czym jest łóżko gamingowe i jak zrobić je samemu.
łóżko gamingowe

Czym jest łóżko gamingowe?

Obecnie stanowisko gamingowe jest już standardem, dlatego gracze rozpoczęli rozwijanie koncepcji sypialni i łóżek gamingowych. Prawdopodobnie trend ten zapoczątkowała japońska firma Bauhutte, która stworzyła pierwsze łóżko gamingowe z elektrycznym sterowaniem. Umożliwia ono zmienianie pozycji z leżącej w siedzącą w szybki i prosty sposób. Dzięki niemu nie musimy przenosić się z fotela przy biurku do łóżka, gdy zmęczymy się rozgrywką.
Wystarczy tylko przestawić oparcie lub podnóżek przy pomocy kontrolera. Oryginalne łóżko ma dodatkową szafeczkę na napoje i inne potrzebne akcesoria. Do niego można dokupić pojemnik na napoje energetyczne, wieszak na ubrania, biurko i szafkę. Baza do stworzenia gamingowego centrum nie jest sprzedawana w Europie, ale w przeliczeniu na złotówki kosztuje około 2 tysięcy złotych. Kompatybilny z łóżkiem materac, który może poruszać się razem z nim, to koszt w okolicach 3 tysięcy złotych.

Jak stworzyć własne łóżko gamingowe?

Jeżeli nie kupujemy gotowego łóżka gamingowego, a samodzielnie komponujemy stanowisko do grania w łóżku, warto zadbać o:
  • oświetlenie pasujące do RGB w posiadanym sprzęcie – można przymocować je do ścian, a także podkleić taśmą ramę łóżka;
  • ustawienie ścianki RTV lub biurka z potrzebnym sprzętem przed łóżkiem – można przymocować ekran też do ściany, jednak trzeba wziąć pod uwagę optymalne ułożenie głowy podczas gier;
  • dużą liczbę poduszek, w tym dysków sensomotorycznych i jaśków z twardszym wypełnieniem, które umożliwią przyjęcie nie tylko pozycji leżącej, ale również siedzącej i półsiedzącej.
  • Chociaż aktualnie wszyscy mówią o łóżku Bauhutte BGB-100FA, nic nie stoi na przeszkodzie, by skomponować wcale nie gorszą własną gamingową sypialnię znacznie niższym kosztem. Oprócz zastosowania wskazówek opisanych powyżej można zdecydować się na zakup dodatkowych akcesoriów, które upodobnią nasze stanowisko do tego oferowanego przez japońską firmę.

    Jakie akcesoria mogą przydać się podczas tworzenia stanowiska gamingowego z łóżkiem?

    O tym, jak ważne jest oświetlenie, wie każdy. Jak wiadomo, taśmy LED i punkty świetlne na ścianach, pasujące do RGB klawiatury, myszki i komputera, nie wystarczą. Dobrym pomysłem będzie również niewielka lampka na regulowanym, wyginanym drucie, która umożliwia dowolne ustawienie źródła światła.
    Przy łóżku z jednej strony może znaleźć się praktyczny regał lub witrynka, na których może znaleźć się minilodówka na napoje – obecnie łatwo kupić zarówno te dedykowane graczom, jak i kosmetyczne, również stacjonarnie. Świetnym wyborem będzie także plastikowy lub drewniany stolik na klawiaturę. Można kupić go w dowolnym sklepie meblowym albo stworzyć samodzielnie. Podobnie będzie z szafką nocną na kółkach. Jeżeli zdecydujemy się na zakup wszystkich dodatków np. metalowych, lakierowanych na czarny mat, uzyskamy niepowtarzalny design. Żeby zapewnić sobie niezbędny poziom ergonomii, oprócz poduszek i dysków warto zainwestować w puf pod plecy.
    Zdjęcie: Envato Elements
    Patrycja Wojas
    Patrycja Wojas

    Medycyna, lotnictwo, motoryzacja – to moje największe pasje. W wolnych chwilach maluję obrazy i wypoczywam z najbliższymi osobami w różnych krajach. Kocham podróże!