Data publikacji:

Czy podczas burzy można używać laptopa?

Choć w dzisiejszych czasach nasze domy są zabezpieczone przed burzą za pomocą piorunochronów, wcale nie oznacza to, że sprzęty elektroniczne podłączone do sieci są całkowicie bezpieczne. Warto więc podjąć odpowiednie kroki, aby je ochronić. Czy podczas burzy można używać laptopa? Sprawdź!

czy podczas burzy można używać laptopa

Czy podczas burzy można używać laptopa? Ważne zasady

Używanie laptopa lub komputera podczas burzy to temat, wokół którego narosło wiele mitów. Niektórzy uważają, że w trakcie burzowej pogody powinno się wyłączyć wszelkie urządzenia elektroniczne, inni zupełnie się tym nie przejmują, a tymczasem prawda leży pośrodku. W artykule przyjrzymy się bliżej temu zagadnieniu.

Burze występują w naszym kraju zwykle wiosną i latem. Czasem mają postać lekkich wyładowań, a kiedy indziej przypominają wręcz armagedon. Niektórzy boją się burz, inni zaś bagatelizują potencjalne skutki, które mogą one spowodować. Dotyczy to nie tylko naszego bezpieczeństwa, lecz także sprzętów elektronicznych. 

Choć piorunochrony chronią domowników przed uderzeniem pioruna, nie są one wystarczającym zabezpieczeniem dla sprzętów elektronicznych. Zabezpieczają one dom przed pożarem, który mógłby zostać spowodowany przez wyładowania. Jednak prąd przechodzący przez piorunochrony jak najbardziej może spowodować przepięcie w elektryczności i zniszczyć urządzenia podłączone do sieci.

Czy podczas burzy można używać laptopa? Odpowiedź brzmi – to zależy. Na niebezpieczeństwo narażone są głównie urządzenia podłączone do prądu, a więc jeżeli twój laptop się ładuje lub ma tak słabą baterię, że musi być non stop podłączony do zasilania, może ulec zniszczeniu w trakcie burzy z piorunami. Dlatego też zaleca się, aby podczas burzy odłączyć od prądu wszelkie ważne urządzenia elektroniczne – nie tylko komputery, lecz także pralkę czy też suszarkę. Jeżeli natomiast burza jest niezwykle silna i groźna, dobrym pomysłem może się okazać odłączenie prądu w całym mieszkaniu.

Czy podczas burzy można korzystać z laptopa? Listwy antyprzepięciowe

Aby ochronić laptop przed burzą, możesz zainwestować w listwy antyprzepięciowe. Są one wyposażone w zabezpieczenia, dzięki którym sprzęt jest wyłączany w sytuacji, gdy nastąpi przepięcie spowodowane wyładowaniem. Niestety listwy takie mogą być niewystarczające w przypadku silnej i gwałtownej burzy. Dobrą opcją jest zakup listwy antyprzepięciowej z warystorem, który pochłania energię w przypadku silnego przepięcia i odłącza urządzenie od zasilania.


Przeczytaj także: Przegląd laptopów do gier MSI


Nic jednak nie zabezpieczy urządzeń w takim stopniu jak po prostu odłączenie ich od prądu. W przypadku silnej burzy zalecamy więc całkowite odcięcie laptopa czy też komputera od zasilania z sieci.

Czy podczas burzy można używać laptopa? Chroń swoje dane

Największym zagrożeniem w przypadku zniszczenia komputera czy laptopa w czasie burzy jest utrata danych. Dlatego też najlepszą opcją jest regularne tworzenie kopii zapasowych, które przydadzą się również w przypadku uszkodzenia urządzenia z jakiegokolwiek innego powodu.

Zapasową kopię możesz stworzyć na zapasowym, zewnętrznym dysku lub w chmurze. Wybierz opcję, która jest dla ciebie wygodniejsza. Synchronizuj dane regularnie, nawet po każdym użyciu komputera, jeśli przechowujesz na nim bardzo ważne informacje!

Czy podczas burzy można korzystać z komputera stacjonarnego?

Czy podczas burzy można używać laptopa? Jeżeli nie jest on podłączony do prądu, jest to raczej bezpieczne. Z tego samego powodu jednak nie powinno się korzystać w trakcie wyładowań z komputera stacjonarnego. Na czas burzy wyłącz więc komputer, a laptopa odłącz od zasilania. Choć warto mieć w domu listwy antyprzepięciowe, które będą zabezpieczać np. lodówkę oraz router, nie gwarantują one pełnego zabezpieczenia. Dlatego też warto dmuchać na zimne i zawczasu odłączać wszelkie ważne urządzenia!
Autor: Olga Wacholc