Data modyfikacji:

Jak skonfigurować router Wi-Fi krok po kroku?

Poprawnie skonfigurowany router WiFi umożliwi nie tylko połączenie z internetem, ale również zagwarantuje pełne wykorzystanie potencjału łącza. W tym artykule podpowiadamy, jak krok po kroku skonfigurować domowy router WiFi. 

Jak skonfigurować router Wi-Fi krok po kroku?

Czym dokładnie jest router WiFi? 

Wielu użytkowników myli działanie routera WiFi z modemem. Warto w takim razie już na początku wyjaśnić, jakie są różnice pomiędzy tymi urządzeniami. Zadaniem modemu jest odbieranie sygnału internetowego od operatora. Router po połączeniu z modemem udostępnia ten sygnał bezprzewodowo za pośrednictwem sieci WiFi. Jeśli chcesz mieć dostęp do internetu na więcej niż jednym urządzeniu, to konieczne będzie wyposażenie się w router WiFi. Warto dodać, że na rynku istnieją urządzenia z wbudowanym modemem i routerem. Bardzo często znajdziemy je w zestawie po podpisaniu umowy z operatorem. Niestety, ale nie zawsze otrzymany sprzęt spełnia oczekiwania i nie pozwala wykorzystać pełnego potencjału. 

Konfiguracja routera Wi-Fi krok po kroku 

Router WiFi otrzymany od operatora zwykle jest konfigurowany przez montera. Ale w przypadku zakupu urządzenia na własną rękę sami musimy poradzić sobie z ustawieniem poszczególnych parametrów. W pierwszej kolejności podłączamy router do gniazdka elektrycznego. Aby cieszyć się internetem wystarczy podłączyć przewód RJ-45 do routera oraz złącza w komputerze. Przy połączeniu przewodowym dodatkowa konfiguracja nie jest potrzebna. 

Jeśli chcesz korzystać z sieci bezprzewodowej, to konfiguracja Wi-Fi będzie wymagała wykonania kilku kroków. 
  1. Otwórz przeglądarkę na komputerze i wpisz adres 192.168.1.1 lub 192.168.0.1. Są to dwa najpopularniejsze adresy IP routerów. Na odwrocie każdego routera znajdziesz dokładne informacje o urządzeniu, a także dane niezbędne do zalogowania. 
  2. W polach wyboru należy wpisać dane dostarczone przez dostawcę internetu. Konfiguracja sieci WiFi odbywa się poprzez przejście do odpowiedniej zakładki. Obok nazwy SSID ustalamy nazwę naszej sieci bezprzewodowej. Następnie ustalamy hasło, które powinno mieć zabezpieczenia typu WPA2-PSK. Warto ustalić hasło, które będzie trudne do złamania. Zastosuj cyfry, a także znaki specjalne. 
  3. Zapisz ustawienia i poczekaj aż router się zrestartuje. 
  4. Spróbuj połączyć się z routerem za pośrednictwem telefonu, tabletu lub innego urządzenia dysponującego modułem WiFi. Jeżeli konfiguracja routera przebiegła pomyślnie, to po chwili będziesz mógł cieszyć się internetem. 
Podane wskazówki sprawdzą się w większości routerów WiFi. Warto pamiętać o tym, że niektórzy producenci mają swoje unikalne rozwiązania związane z konfiguracją. Jeśli masz problemy z poprawnym ustawieniem sieci bezprzewodowej, to koniecznie zajrzyj do instrukcji lub skontaktuj się z dostawcą usług internetowych.  

Z poziomu routera możesz również wybrać z jakiego pasma WiFi chcesz korzystać. Sieć 2.4 GHz oferuje częstotliwość od 2400 do 2483 MHz i jest uznawana za najpopularniejszą. Warto z niej korzystać przede wszystkim ze względu na współpracę z szeroką gamą urządzeń. Sprzęty starszego typu bez problemu połączą się z tą siecią bezprzewodową. 

Z pasma 2,4 GHz warto korzystać również ze względu na lepsze przenikanie fal przez przeszkody. Jeżeli sygnał WiFi ma być dostępny w innych pomieszczeniach, to częstotliwość 2.4 GHz powinna sobie z tym poradzić. To pasmo działa w sumie na 13 kanałach. Router wybiera je automatycznie, choć można samodzielnie wybrać odpowiedni przechodząc do ustawień. Wybór kanału jest niezwykle istotny, ponieważ mieszkając w bloku, wiele routerów działa na tych samych pasmach, co powoduje zakłócenia i wolniejsze działanie sieci. Jak sprawdzić, który kanał jest mniej zatłoczony? Wystarczy pobrać odpowiednią aplikację, która będzie monitorowała stan sieci WiFi w najbliższej okolicy. W ten sposób dowiesz się, z którego kanału warto skorzystać. 

Oprócz sieci 2,4 GHz dostępne jest pasmo 5 GHz. Najnowsze telefony, tablety oraz komputery bez problemu połączą się z routerem 5 GHz, jednak należy zdawać sobie sprawę, że urządzenia starszego typu mogą mieć problemy z połączeniem.  Sieć 5 GHz charakteryzuje się wyższą prędkością pobierania, ale trudniej pokonuje przeszkody, dlatego zasięg w innych pomieszczeniach może być ograniczony. 

Zdecydowana większość routerów WiFi obsługuje zarówno częstotliwość 2,4 GHz oraz 5 GHz. To oznacza, że możesz zdecydować, z którego pasma chcesz korzystać. To bardzo wygodne rozwiązanie, ponieważ pozwala dopasować się do danych warunków. 

Co jeszcze warto wiedzieć o konfiguracji routera WiFi? 

Z poziomu routera możemy również zarządzać zaporą sieciową inaczej nazywaną firewallem. Ma on za zadanie chronić komputer przed zewnętrznymi atakami. Zdarza się, że zapora sieciowa blokuje niektóre aplikacje i uniemożliwia ich poprawne działanie. Wyłączając lub ograniczając działanie firewalla zapewnimy dostęp do wszystkich funkcji danego programu. Należy zdawać sobie sprawę, że wyłączenie takiej blokady zmniejszy bezpieczeństwo. Pamiętaj, aby na bieżąco sprawdzać aktualizacje oprogramowania w routerze. W ten sposób Twoje urządzenie będzie zawsze działało tak, jak należy. 

Polecane routery WiFi do użytku domowego 

Szukasz routera do użytku domowego? Przygotowaliśmy dla Ciebie kilka propozycji! 
  • TP-Link Archer C6 AC1200 
  • Xiaomi Mi AIOT AC2350 
  • ASUS RT-AX56U 
  • Huawei AX3 Quad-Core WS7200-20 
Autor: Bartłomiej Mazurek