Data modyfikacji:

Komputer stacjonarny – opinie. Czym kierować się przy wyborze PC?

Komputer to w obecnych czasach urządzenie niezastąpione, które pozwala na codzienne funkcjonowanie w coraz bardziej scyfryzowanym świecie. Dobry, wydajny komputer ułatwia pracę, zapewnia rozrywkę oraz przyśpiesza wiele codziennych procesów. Komputer stacjonarny to urządzenie, które nie ma sobie równych, dlatego posiada szerokie grono zwolenników. Rynek urządzeń elektronicznych jest przepełniony różnymi modelami komputerów stacjonarnych, dlatego wybór najlepszego dla siebie modelu jest znacznie trudniejszy, niż początkowo mogłoby się wydawać. Podczas wyboru komputera należy zwrócić uwagę na szereg ważnych parametrów i właściwości peceta, które mogą bezpośrednio przekładać się na funkcjonalność i wydajność zestawu.
Komputer stacjonarny – opinie

Czym się wyróżnia dobry komputer stacjonarny?

Pierwszym krokiem podczas wyboru komputera stacjonarnego powinno być określenie jego podstawowej funkcji. W sklepach z urządzeniami tego typu znaleźć można wiele modeli komputerów i gotowych zestawów komputerowych, które różnią się od siebie przeznaczeniem, posiadanymi podzespołami, ceną oraz wydajnością. Dobry komputer stacjonarny wcale nie musi być drogi. Obecnie znaleźć można atrakcyjne zestawy komputerowe w dobrej cenie, która nie obciąży domowego budżetu. Na rynku urządzeń elektronicznych znaleźć można komputery przystosowane do codziennego użytku, komputery gamingowe, biurowe, a także bardzo wydajne urządzenia, które pozwalają na korzystanie z wymagających programów do obróbki zdjęć lub innych grafik.
Komputery stacjonarne w znacznej większości osiągają lepsze wyniki wydajności i płynności pracy w porównaniu z komputerami przenośnymi, czyli laptopami. Z tego powodu zestawy komputerowe są najczęstszym wyborem wymagających użytkowników, którzy oczekują od swojego sprzętu doskonałego działania. Wybierając gotowy zestaw komputerowy, można liczyć na doskonały sprzęt, który składa się z dobrze dopasowanych podzespołów.

Na co zwrócić uwagę, wybierając komputer stacjonarny?

Wybór dobrego komputera stacjonarnego nie jest łatwy, dlatego przed zakupem warto zapoznać się z parametrami i cechami technicznymi danego modelu. Każdy komputer składa się z kilku podstawowych podzespołów, które umożliwiają mu dobrą pracę. Umieszczane w komputerach podzespoły mogą się od siebie diametralnie różnić, dlatego przed zakupem warto szczegółowo zapoznać się ze specyfikacją komputera. Najważniejsze podzespoły i parametry komputera, na które należy zwrócić uwagę to:
  • Procesor – to najważniejszy podzespół umieszczany wewnątrz komputera. Jego jakość ma ogromny wpływ na działanie całego urządzenia, dlatego wybierając dla siebie komputer stacjonarny, warto postawić na sprzęt z dobrym i wydajnym procesorem. Procesor odpowiada za wszystkie operacje wykonywane przez urządzenie i od jego wydajności zależy szybkość poszczególnych operacji. Odpowiednio wydajny procesor pozwala na wykonywanie kilku czynności jednocześnie, bez obawy o możliwe problemy z płynnością działania urządzenia. Wybierając procesor, należy zwrócić uwagę na ilość rdzeni oraz wątków. Popularna teoria mówi, że im więcej rdzeni posiada procesor, tym lepiej. Chociaż to stwierdzenie jest uzasadnione, to osobom, które nie planują grać w najnowsze i wymagające gry, poleca się komputery z procesorem o mniejszej ilości rdzeni, co przekłada się na niższą cenę sprzętu. Dobry komputer stacjonarny powinien być wyposażony w procesor posiadający co najmniej cztery rdzenie. Najpopularniejsze obecnie modele procesorów, które znaleźć można w komputerach stacjonarnych, to procesory Intel Core oraz AMD Ryzen.
  • Karta graficzna – ten podzespół odpowiada za jakość wyświetlanego na monitorze obrazu, dlatego jej wybór powinien być ważny szczególnie dla osób, którym zależy na doskonałej grafice. Dostępne na rynku komputery mogą być wyposażone w zintegrowany układ graficzny lub kartę graficzną dedykowaną. Pierwszy rodzaj przeznaczony jest do komputerów do podstawowego użytku domowego. Komputery z takim układem graficznym świetnie się sprawdzą podczas prac biurowych, korzystania z internetu, a także podczas oglądania filmów i grafik. Dedykowana karta graficzna to podzespół, który znaleźć można w bardziej zaawansowanych komputerach, które są przystosowane do obsługi wymagających programów. Po komputery z kartą graficzną dedykowaną często sięgają graficy, architekci oraz gracze, szczególnie ci, którzy wybierają gry z rozbudowaną grafiką. Najczęściej wybierane karty graficzne to te z oferty Nvidii, szczególnie egzemplarze z serii GeForce GTX oraz RTX. Graczom szczególnie polecane są karty AMD Radeon.
  • Pamięć RAM i dysk twardy – pamięć RAM odpowiada za szybkość wykonywanych operacji, dlatego jej odpowiednia ilość jest ważna dla płynnego działania komputera. Aby wykonywać na komputerze wiele skomplikowanych czynności jednocześnie bez zawieszania urządzenia, niezbędna jest odpowiednia ilość RAM-u. Wybierając komputer do gier lub pracy z zaawansowanymi programami, należy zdecydować się na modele z pamięcią RAM w ilości nie mniejszej niż 8 GB. W sklepach znaleźć można komputery stacjonarne z większą ilością RAM-u, np. w ilości 16 GB, ale są to wersje komputerów przeznaczone do najbardziej wymagających operacji. Równie ważny w komputerze jest dysk twardy, który wpływa na realizację różnych procesów wykonywanych za pośrednictwem komputera, np. na szybkość zapisu i odczytu danych oraz ich wykorzystania. Wybierając komputer stacjonarny, warto zdecydować się na model z szybkim dyskiem półprzewodnikowym (SSD). Taki rodzaj dysku jest godnym zamiennikiem popularnych niegdyś dysków HDD, jednak wykazuje on znacznie szybsze działanie oraz krótsze procesy ładowania w porównaniu do swojego poprzednika. Pojemność dysku twardego należy dobrać zgodnie ze swoimi osobistymi preferencjami. Odpowiednio pojemny dysk twardy pozwoli na swobodne zapisywanie niezbędnych danych na komputerze.
  • Płyta główna – płyta główna to ważne miejsce wewnątrz komputera, które staje się łącznikiem do wszystkich innych podzespołów. W gotowych zestawach komputerowych umieszczona jest płyta główna, która jest całkowicie kompatybilna z innymi elementami urządzenia.
  • Obudowa – wybór obudowy komputera jest zależny od wizualnych upodobań przyszłego użytkownika. Producenci komputerów stacjonarnych oferują obudowy w wielu różnych odsłonach: całkowicie przeszklone, całkowicie zabudowane, podświetlane oraz wiele innych.

Dobry komputer w dobrej cenie – popularne modele

Komputery stacjonarne od wielu lat cieszą się dużą popularnością wśród użytkowników, dlatego producenci takich urządzeń niezmiennie wprowadzają na rynek coraz nowsze i ulepszone wersje komputerów. Wybór gotowego komputera stacjonarnego to dobra decyzja dla osób, które chcą wejść w posiadanie gotowego, wydajnego i dopracowanego sprzętu, który sprawdzi się w wielu sytuacjach.
Dobry komputer stacjonarny, wbrew powszechnym opiniom, wcale nie musi wiązać się z dużymi kosztami. Wydajne urządzenia można kupić w rozsądnej cenie, która nie obciąży posiadanego budżetu. Najchętniej wybierane komputery stacjonarne to:
Autor: Redakcja Ceneo