Data modyfikacji:

Jaki komputer do gier za 6000 złotych?

Dobry gamingowy pecet to marzenie wielu fanów elektronicznej rozrywki i wirtualnych światów. Niestety rosnące ceny komponentów sprawiają, że zakup odpowiednio mocnej maszyny staje się coraz większym wyzwaniem, nawet jeżeli jesteśmy skłonni wydać naprawdę dużą sumę. Na co możemy zatem liczyć, kupując lub składając samodzielnie stacjonarny komputer do gier za 6000 złotych?
komputer do gier za 6000 zł
Gry w dużej mierze kształtują rynek najbardziej wydajnych podzespołów komputerowych. Ich fani są bowiem skłonni wydać naprawdę duże pieniądze, by móc cieszyć się niezwykle płynną rozgrywką, w najwyższej możliwej rozdzielczości oraz przy najlepszym poziomie grafiki. O tych niezwykle wymagających konsumentów walczą ze sobą zażarcie producenci między innymi kart graficznych, płyt głównych oraz pamięci RAM, a także licznych urządzeń peryferyjnych.
Jeszcze do niedawna kupno komputera do gier za 6000 złotych gwarantowało, że otrzymamy sprzęt z wyższej półki, który pozwoli bez najmniejszego problemu cieszyć się najnowszymi produkcjami. Sytuacja ta uległa jednak zmianom z powodu kryzysu w branży, wywoływanego globalnym wzrostem popytu na mikrochipy, przerwami w produkcji i handlu wywołanymi pandemią, a także globalną inflacją oraz wieloma innymi czynnikami. Na co więc możemy liczyć w tej chwili po wysupłaniu z portfela wspomnianej sumy?

Dla kogo komputer do gier za 6000 złotych? Czego oczekiwać po sprzęcie?

Komputer do gier za 6000 złotych był do czasu załamania się cen przeznaczony dla bardziej wymagających graczy i za tę cenę mogliśmy kupić zestaw z niezwykle wydajnymi kartami graficznymi, takimi jak Nvidia RTX 2070 Super lub lepsze. Dziś wydając tę sumę, stać nas będzie jednak tylko na porównywalnie słabsze układy w obrębie kolejnej generacji kart RTX 3000. Co więcej, za 6000 złotych nie kupimy nawet najmocniejszych układów RTX (a więc kart Nvidia GeForce RTX 3080 i GeForce RTX 3090).
Koszt zakupu pozostałych komponentów poszedł również w górę, choć nie w tak dużym stopniu, jak nastąpiło to, gdy mowa o GPU. Pamiętajmy jednak, że komputer do gier za 6000 złotych nadal sprawdzi się bardzo dobrze w najnowszych tytułach. Co prawda, nie pozwoli na zabawę w wysokich detalach w rozdzielczości 4K, ale gwarantuje płynną rozgrywkę w najlepszych ustawieniach graficznych, w rozdzielczości 1080p. Odznaczać będzie się też solidnymi wynikami w wymagających produkcjach w 1440p.
Komputer gamingowy do 6000 złotych pokaże swój pazur podczas pracy z profesjonalnym oprogramowaniem graficznym, a także służącym do edycji filmów. Oczywiście nie sprawi też najmniejszych problemów w codziennej pracy z aplikacjami użytkowymi.

Komponenty komputera do gier za 6000 złotych

Najważniejszym i zarazem najdroższym elementem komputera do gier za 6000 złotych jest niewątpliwie karta graficzna. Może ona stanowić nawet ponad 60 procent ceny urządzenia. Obecnie najlepszym modelem GPU w tym segmencie cenowym będzie GeForce RTX 3060 Ti, który oferuje najlepszy wskaźnik wydajności w porównaniu do kosztu zakupu. Jeżeli zaciśniemy pasa i przekroczymy nieco budżet, może nam się udać również kupić wydajniejsze karty GeForce RTX 3070 lub GeForce RTX 3070 Ti, w cenie około 4000-4500 złotych.
Przejdźmy teraz do procesora. Choć nie wpływa on aż tak mocno na wydajność w większości gier, do względnie mocnej kart graficznej wybieramy odpowiedni wielordzeniowy układ. Dysponując budżetem w wysokości 6000 złotych, w naturalny sposób nasza uwaga powinna skupić się na najnowszych układach firmy AMD i Intela, które wchodzą w skład linii Intel Core i5 oraz AMD Ryzen 5. Są to uniwersalne procesory ze średniej półki, idealne również dla zapalonych graczy. Zapłacimy za nie od około 800 do 1200 złotych.
W gamingowym komputerze za 6000 złotych znajdziemy zazwyczaj solidne płyty główne ze średniej półki, w cenie do około 300-350 złotych. Jeżeli zależy nam na dodatkowych funkcjach, takich jak wbudowany odbiornik Wi-Fi oraz dodatkowe wbudowane radiatory, trzeba liczyć się z wydatkami nawet powyżej 600 złotych, co może uszczuplić budżet na kartę graficzną.
Myśląc o przyszłej wymianie podzespołów, warto postawić na płyty wspierające technologię PCIe 4.0, z której korzystają najnowsze karty graficzne. W przypadku procesorów Intela wybieramy produkty z chipsetem Z590 i B560, będąc posiadaczami CPU od AMD stawiamy na płyty z chipsetem X570.
Standardem w komputerach do gier jest 16 GB szybkiej pamięci RAM, za którą zapłacimy około 400-600 złotych. Dla osób edytujących również filmy oraz pracujących z grafiką dobrym pomysłem jest zakup 32 GB kości, za które trzeba jednak dopłacić kilkaset złotych.
Jeżeli chodzi o nośnik danych, w chwili obecnej gracze preferują korzystać głównie z dysków SSD, które pracują bezgłośnie, są niezwykle szybki oraz niezawodne. Zaleca się korzystanie z modeli w formacie karty M.2 montowanej bezpośrednio do gniazda na płycie głównej. W komputer do 6000 złotych decydujemy się na modele o pojemności 1 TB.
Na koniec warto też wspomnieć o zasilaniu. Dla podanej już przybliżonej konfiguracji inwestujemy w zasilacz 600-650 W, który ma bezpieczny zapas mocy dla wszystkich podzespołów. Obudowa ma spory wpływ na wydajność systemów chłodzenia, nie warto więc zanadto na niej oszczędzać. W sklepach znajdziemy solidne skrzynki w cenach rozpoczynających się od 300 otych. Za najlepiej wyglądające modele trzeba jednak zapłacić często trzy razy tyle.
Zdjęcie: Unsplash