Data publikacji:

Najlepsze klawiatury z oprogramowaniem

Współczesne klawiatury mają to do siebie, że ich pełen potencjał można dopiero wykorzystać wtedy, gdy zaczniemy korzystać z oficjalnego oprogramowania producenta. Nie wszystkie jednak urządzenia posiadają wsparcie dedykowanych aplikacji. Dlatego też w tym zestawieniu przyjrzymy się najciekawszym klawiaturom z oprogramowaniem, dzięki którym będziecie mogli dostosować urządzenia do swoich potrzeb.
klawiatury z oprogramowaniem

Klawiatury z oprogramowaniem – polecane modele

SteelSeries Apex 3

Na początek mam dla was propozycję bardzo ciekawej klawiatury membranowej, która została przygotowana z myślą o graczach. Urządzenie zostało wyposażone w przełączniki Whisper Quiet Gaming o niskim współczynniku tarcia, co przekłada się na bardzo ciche działanie. Jest to więc doskonały sprzęt dla graczy spędzających czas przy ulubionych tytułach głównie w nocy. Model Apex 3 może liczyć ponadto na wsparcie oprogramowania SteelSeries Engine 3 umożliwiającego m.in. przypisanie konkretnych makr lub zmianę działania podświetlenia RGB.

Logitech G Pro

Propozycja firmy Logitech to bardzo kompaktowa klawiatura mechaniczna, która nie posiada sekcji numerycznej, a do tego ma odpinany kabel. Dzięki temu sprzęt nie powinien sprawiać zbyt dużych problemów podczas transportu i spokojnie można go zmieścić w niewielkim plecaku. Model G Pro wykorzystuje niebieskie przełączniki GX z wyraźnym kliknięciem i szybkim czasem reakcji. W tym przypadku możemy liczyć na wsparcie oprogramowania Logitech G HUB, dającego szereg możliwości, dzięki czemu klawiaturę dostosują do swoich potrzeb zarówno niedzielni gracze, jak i profesjonalni gamerzy.

ASUS ROG Strix Scope RX

Jeżeli szukacie high-endowej klawiatury bezprzewodowej, to ASUS ROG Strix Scope RX będzie doskonałym wyborem. Urządzenie może połączyć się z komputerem (lub innym sprzętem) zarówno poprzez Bluetooth, jak i odbiornik radiowy 2,4 GHz, dzięki któremu skorzystamy także z rozbudowanych funkcji oprogramowania Armoury Crate. Do zestawu z klawiaturą dołączana jest miękka magnetyczna podpórka pod nadgarstki, natomiast pod obudową znajdziemy mechaniczne przełączniki ROG RX.

Razer Huntsman V2 TKL

Kolejna klawiatura TKL w tym zestawieniu, w której ograniczono liczbę przycisków do tych, które są najczęściej użytkowane podczas grania. Dlatego też w Razer Huntsman V2 nie znajdziecie sekcji numerycznej. Znajdziecie natomiast wysokiej jakości liniowe optyczno-mechaniczne przełączniki z niesamowicie krótkim czasem reakcji na poziomie 0,2 ms. Tutaj także do zestawu dorzucono praktyczną podpórkę pod nadgarstki, natomiast przeznaczenie poszczególnych klawiszy ustalamy za pomocą autorskiego software’u Razer Synapse.

Logitech G915

Bezprzewodowość modelu G915 nie jest jedynym atutem tej klawiatury, choć to bez wątpienia bardzo ważna funkcja dla wielu graczy. To, co jednak najbardziej rzuca się w oczy w tym sprzęcie, to nietypowe niskoprofilowe przełączniki, które przypominają trochę klawisze wykorzystywane w laptopach. Małe nasadki mogą zapewnić większy komfort użytkowania, ponieważ mniej obciążają palce podczas wciskania. Klawiatura Logitecha dopakowana została również wieloma dodatkowymi przyciskam funkcyjnymi, klawiszami do makr oraz praktyczną rolką do kontrolowania poziomu dźwięku. Każdy z elementów występujących na obudowie można skonfigurować przy użyciu aplikacji G HUB.

Genesis Thor 401

Jeżeli pozostałe klawiatury z tego zestawienia wydają się być dla was za drogie, to zapoznajcie się z Genesis Thor 401. Nie dosyć, że urządzenie sprzedawane jest w atrakcyjnej cenie, to na dodatek posiada mechaniczne przełączniki Kailh Brow, które charakteryzują się szybkim czasem reakcji oraz stosunkowo cichym działaniem. W tym przypadku także nie zabrakło wsparcia dla oprogramowania, w którym można w pełni spersonalizować poszczególne ustawienia klawiatury.

Corsair K70

Firma Corsair również opracowała własne oprogramowanie, które daje bardzo szerokie opcje konfiguracyjne. Aplikacja iCUE współpracuje oczywiście z Corsairem K70 posiadającym liniowe przełączniki mechaniczne Cherry MX Red – ich żywotność została obliczona na sto milionów kliknięć. Oprócz tego do klawiatury doczepiana jest bardzo długa podpórka pod nadgarstki, co z pewnością pozytywnie wpływa na komfort grania.

Razer BlackWidow V4

Jeżeli szukacie klawiatury z oprogramowaniem, która będzie wam służyła przez lata, to nie zastanawiajcie się dłużej, tylko już dzisiaj zamawiajcie model BlackWidow V4. Cena jest dosyć wysoka, ale producent zrobił wszystko, żeby była jak najbardziej uzasadniona. Świadczą o tym chociażby profesjonalne mechaniczne przełączniki w kolorze żółtym, których punkt aktywacji wynosi 1,2 mm, natomiast do zaraportowania wciśnięć wymagane jest zaledwie 45 g siły. Klawisze posiadają tłumiki dźwięku, więc działają bardzo cicho. Producent pokusił się o jeszcze bardziej dopracowaną podpórkę pod nadgarstki, całą masę dodatkowych przycisków (wliczając w to rolkę) oraz pełne wsparcie dla oprogramowania Razer Synapse.

SteelSeries Apex PRO

Na koniec zostawiłem jeszcze jedną klawiaturę gamingową wykorzystującą innowacyjne przełączniki mechaniczne OmniPoint. Ich żywotność została obliczona na sto milionów kliknięć, czas odpowiedzi wynosi zaledwie 0,7 mm, natomiast punkt aktywacji następuje już na poziomie 0,4 mm. Urządzenie może się także pochwalić niewielkim wyświetlaczem OLED, który został zintegrowany z oprogramowaniem SteelSeries Engine.
Zdjęcie: materiały prasowe ASUS
Łukasz Morawski
Łukasz Morawski

Prawdopodobnie urodził się z padem w ręku i kawałkiem pizzy w ustach. Miłośnik wszystkiego, co związane z kulturą popularną i nowymi technologiami. Od najmłodszych lat gra w gry, ogląda filmy i seriale, czyta książki oraz komiksy. Jedno jest pewne - nie ma czasu na nudę.