Data publikacji:

Jaka klawiatura mechaniczna do 500 zł?

Klawiatura to jeden z podstawowych gadżetów, które posiada każdy użytkownik komputera stacjonarnego. W dobie szybko rozwijającej się technologii powstało kilka rodzajów klawiatur, które różnią się budową i przeznaczeniem. Jedną z najpopularniejszych jest klawiatura mechaniczna, która znalazła swoich zwolenników głównie wśród graczy, ale nie tylko. Osoby, które często korzystają z klawiatury do innych celów, także będą zadowolone z działania klawiatury mechanicznej.

Klawiatura mechaniczna do 500 zł

Klawiatura mechaniczna a klawiatura membranowa

Wśród graczy panuje przeświadczenie, że sukces zdobywa się dzięki odpowiedniej szybkości i sprawnemu refleksowi. Zaawansowane gry często wymagają od gracza szybkiej reakcji i kliknięcia jednocześnie kilku klawiszy. Gracze najczęściej sięgają po klawiaturę mechaniczną gamingową. Takie urządzenie znacząco różni się od biurowej klawiatury membranowej, która sprawdzi się na początku przygody z grami, jednak z czasem niezbędny będzie bardziej rozbudowany egzemplarz. Dobra klawiatura mechaniczna wyposażona jest w szereg funkcji i udogodnień dla graczy. Posiada klawisze makr, podświetlenie, klawisze multimedialne oraz przełączniki o zwiększonej żywotności. Jej budowa pozwala na szybką i zdecydowaną reakcję.

Budowa klawiatury mechanicznej

Niepodważalną zaletą klawiatury mechanicznej jest jej specyficzna budowa. To właśnie ta cecha sprawia, że ten model zyskuje coraz większe grono zadowolonych użytkowników. Klawiatura mechaniczna jest bardzo wygodna w użyciu. Dzieje się tak za sprawą jej wyjątkowej konstrukcji. W takim urządzeniu każdy klawisz ma swój własny przycisk mechaniczny, co znacznie zwiększa komfort jej użytkowania. Mechanizm ten sprawia, że taki sprzęt dla graczy jest mniej awaryjny, a czas reakcji i czułość przycisków jest zdecydowanie lepsza niż w klawiaturach opartych na innym mechanizmie. Ta budowa znacznie ułatwia czyszczenie, a także zwiększa szansę na naprawę w przypadku awarii. Uszkodzenie w klawiaturze mechanicznej zazwyczaj dotyczy jednego przycisku, dlatego zdecydowanie łatwiej jest naprawić jeden element niż całą klawiaturę. Te mechanizmy znane są także ze swojej trwałości, dlatego wybierając klawiaturę do swojego komputera, warto zdecydować się na jeden z modeli klawiatury mechanicznej.

Różne wersje klawiatury mechanicznej

Stojąc przed wyborem urządzenia, należy wiedzieć, że klawiatury mechaniczne mogą różnić się między sobą ze względu na rodzaj posiadanych przycisków. Na rynku dostępne są egzemplarze z przyciskami linearnymi lub z przyciskami z wyczuwalnym momentem nacisku. W klawiaturach z przyciskami z wyczuwalnym momentem nacisku można wyczuć moment naciśnięcia na klawisz. Zazwyczaj towarzyszy mu charakterystyczny dźwięk lub inny sygnał. Dzieje się tak, ponieważ pod każdym klawiszem znajduje się czujnik rejestrujący nacisk. Z kolei klawiatury z przyciskami linearnymi nie dają żadnych wyczuwalnych sygnałów w momencie naciśnięcia.

Klawiatura mechaniczna – z przewodem czy bezprzewodowa?

To, czy klawiatura będzie łączyła się z komputerem przez przewód, czy będzie bezprzewodowa, nie ma większego znaczenia, chociaż wieloletni gracze uważają, że klawiatura do grania musi posiadać przewód. Z obawy o opóźnienie przesyłania sygnału, gracze zazwyczaj decydują się na korzystanie z egzemplarza z przewodem. Obecnie na rynku gadżetów komputerowych znaleźć można takie modele bezprzewodowej klawiatury, które pozbawione są ryzyka opóźnienia w przesyłaniu sygnału.

Klawiatura mechaniczna – jak działa?

Klawiatura mechaniczna charakteryzuje się tym, że każdy jej przycisk położony jest na osobnym przełączniku. Wśród przełączników można odnotować znaczne różnice dotyczące siły reakcji, dźwięku wydawanego podczas naciskania klawiszy, skoku, czyli odległości aktywacji, oraz łącznego zakresu ruchu.

Najlepsza klawiatura mechaniczna do 500 zł – co powinna zawierać?

W ofertach producentów znaleźć można szereg klawiatur mechanicznych, których cena nie przekracza 500 zł. Klawiatury z takiego przedziału cenowego cechują się dobrą jakością oraz są wyposażone w liczne funkcje dodatkowe:
  • przyciski funkcyjne,
  • przełączniki o żywotności ponad 50 mln kliknięć,
  • rozbudowane oprogramowanie,
  • w klawiaturach bezprzewodowych: nieprzerwana łączność dobrej jakości,
  • opcja zapisywania w chmurze stworzonych profili,
  • podświetlenie RGB.

Przedział cenowy do 500 zł pozwala na zakup dobrej jakości klawiatury, która zwiększy komfort korzystania z komputera. Urządzenia z tej półki cenowej często wyposażone są w dodatkowe udogodnienia, takie jak: wygodne podpórki odciążające nadgarstki, przyjemne w dotyku wykończenie, atrakcyjny wygląd oraz dobra jakość i dopracowanie szczegółów.

Na co zwrócić uwagę, kupując klawiaturę mechaniczną?

Decydując się na klawiaturę mechaniczną, warto mieć na uwadze, że droższe egzemplarze często wyposażone są w szereg funkcji ułatwiających codzienne korzystanie z komputera. Droższe modele cechują się także dużo wyższym komfortem użytkowania w porównaniu z tańszymi modelami. Wybierając klawiaturę mechaniczną, należy oszacować możliwy czas jej użytkowania w ciągu dnia. Dla osób, które korzystają z tego urządzenia przez kilka godzin w ciągu dnia, zaleca się wybranie takiego modelu, który będzie wyposażony w specjalnie dopasowane poduszki odciążające nadgarstki. Klawiatury dla graczy muszą być stworzone tak, aby zapobiec możliwości przesuwania się sprzętu po blacie biurka lub stołu. Wśród bardziej zaawansowanych parametrów należy zwrócić uwagę na oprogramowanie. Klawisze w klawiaturach mechanicznych mogą się różnić wydawanym dźwiękiem oraz stopniem czułości na dotyk. W bardziej zaawansowanych modelach dostępne są funkcje tworzenia spersonalizowanych makr, co znacznie ułatwia grę. Taka opcja pozwala na przypisanie do jednego klawisza określonej czynności. Ważne z punktu widzenia graczy jest także podświetlenie RGB klawiatury, które można zsynchronizować zgodnie z własnym upodobaniami.

Klawiatura mechaniczna – nie tylko dla graczy

Chociaż zdecydowana większość użytkowników klawiatury mechanicznej to gracze, nie oznacza to, że żadna inna grupa użytkowników nie będzie zadowolona z działania takiego sprzętu. Taki typ urządzenia świetnie sprawdzi się u osób, które każdego dnia dużo korzystają z komputera, pisząc lub uzupełniając tekst. Wśród zadowolonych użytkowników klawiatury mechanicznej znaleźć można (oprócz graczy) dziennikarzy, copywriterów, pisarzy oraz studentów. Dzięki swojej konstrukcji klawiatura mechaniczna ułatwia szybsze pisanie, co jest niezwykle istotne dla osób, które każdego dnia tworzą teksty.

Klawiatura mechaniczna do 500 zł – najpopularniejsze modele

Półka cenowa zawierająca klawiatury do 500 zł pełna jest egzemplarzy o wysokiej jakości, które przypadną do gustu nie tylko graczom, ale także innym osobom często korzystającym z klawiatury. Wśród najpopularniejszych modeli klawiatur mechanicznych można wyróżnić:

  • Keychron - K4 Bezprzewodowa klawiatura mechaniczna Gateron Rgb Red – bezprzewodowa klawiatura, która posiada możliwość łączenia się z trzema urządzeniami, w tym ze smartfonem, laptopem lub iPadem. Jako jeden z nielicznych modeli posiada układ klawiszy multimedialnych dopasowany do użytkowników systemu mcOS.
  • Motospeed Klawiatura mechaniczna gamingowa K87S – stworzona dla graczy klawiatura przewodowa posiada ergonomiczną konstrukcję i oryginalny design. Żywotność jej klawiszy szacuje się na około 50 milionów kliknięć.

Zdjęcia: monkeybusiness/Envato Elements

Autor: Redakcja Ceneo