Data publikacji:

Czy warto kupić kamerę do PS5?

PlayStation 5 to kolejny etap w rozwoju konsoli do gier firmy Sony. Urządzenie, które oferuje ogromny skok w wydajności w porównaniu do PlayStation 4, pojawiło się w sklepach wraz z całym zestawem oficjalnych akcesoriów. Wśród nich znalazła się także dedykowana kamera do PS5. Podpowiadamy, do czego może nam ona posłużyć.

Sprawdź także: Jaki telewizor do PS5?
kamera PS5
Mimo tego, że premiera PlayStation 5 przypadła na sam środek globalnej pandemii, system został błyskawicznie wyprzedany w sklepach na całym świecie. Konsola stanowi ogromny skok jakościowy w porównaniu do poprzedniej generacji PlayStation, oferując możliwości i funkcje do tej pory nieobecne w konsolach. Już w dniu debiutu system pojawił się w sprzedaży wraz z całym zestawem oficjalnych akcesoriów. Podobnie jak w przypadku PlayStation 4, wśród nich znalazła się również zupełnie nowa, dedykowana kamera. Odpowiadamy więc na dwa podstawowe pytania, co daje nam kamera do PS5, a także czy warto w nią zainwestować?

Do czego używamy kamery na PlayStation 5?

Kamera PlayStation 5 została stworzona głównie z myślą o osobach planujących streamingować rozgrywkę z gier, w serwisach takich jak Twitch i YouTube. Dzięki wbudowanym aplikacjom najpopularniejszych witryn tego typu, konsola posiada podstawowe oprogramowanie umożliwiające dzielenie się naszą zabawą z innymi osobami. Poza ustawieniami okna z widokiem z kamery, system potrafi również wyodrębnić naszą sylwetkę i zastąpić tło dowolną grafiką. Kamera do PS5 może służyć również do komunikacji z innymi graczami i znajomymi korzystającymi z konsol PlayStation 5.

Kamerę do PS5 podłączamy przy pomocy portu USB. Jest ona zamknięta w niewielkiej plastikowej obudowie, która posiada zatrzaski pozwalające bezpiecznie przymocować urządzenie do telewizora. Kamerka posiada dwa obiektywy rejestrujące obraz w maksymalnej rozdzielczości 1080p. Wszelka regulacja jakości obrazu odbywa się tylko za pośrednictwem menu konsoli. Warto zaznaczyć, że sprzęt nie posiada wbudowanego mikrofonu. W trakcie rozmów lub streamowania musimy korzystać z mikrofonu gamepada PlayStation 5 DualSense albo z zestawu słuchawkowego. Polska cena kamery do PS5, która sugerowana jest przez producenta, to 259 złotych.

Czy PlayStation 5 może korzystać z innych kamer?

Odpowiedz na to pytanie brzmi – tak i nie. PlayStation 5, poza dedykowaną kamerą systemową, współpracuje jeszcze tylko z kamerą do PlayStation 4 (oba wyprodukowane modele). W tym drugim przypadku istnieje jednak pewien haczyk. Aby połączyć urządzenie z PS4 musimy posiadać specjalną przejściówkę, której oficjalnie nie kupimy w żadnym sklepie. Jest ona wysyłana za darmo wszystkim właścicielom gogli PlayStation VR, którzy zarejestrują je na specjalnej stronie producenta. Kamera PS4 jest bowiem niezbędna do poprawnego działania gogli na PlayStation 5 i nie może zostać zastąpiona przez nowszy model. Zaznaczmy, że PS5 nie obsłuży i nie będzie widział żadnych podłączonych do niego zewnętrznych internetowych kamerek USB.
Autor: Michał Kułakowski