Ustawienie monitora – jakie najlepsze dla oczu?
Gdy wiemy już, czym jest jasność i kontrast monitora, warto pomyśleć, jak te i inne ustawienia mogą wpływać na stan naszego wzroku. Oczy są cennym organem i chyba nikt z nas nie chciałby ich uszkodzić podczas pracy czy rozrywki przy ekranie komputera. Przede wszystkim: dostosuj jasność monitora do swoich potrzeb. Jeśli pracujesz w półmroku, monitor nie musi być szczególnie jasny. Przy dobrze oświetlonych pomieszczeniach zadbaj jednak o nieco większa intensywność emitowanego przez ekran światła, w przeciwnym wypadku będziesz przeciążał wzrok, aby cokolwiek dostrzec.
Jeśli często zmieniasz miejsce i czas korzystania z komputera (na przykład okna pomieszczenia wychodzą na wschód czy zachód, co wpływa na natężenie światła o danej porze dnia), może przydać się monitor ze wspomnianą wcześniej opcją automatycznego dostosowania jasności. Unikniesz wtedy potrzeby ręcznego regulowania odpowiednich ustawień monitora w zależności od otaczającego cię światła, które co chwilę się zmienia.
Jeśli chodzi o kontrast, to generalnie trzeba wiedzieć jedno – im większy, tym lepiej dla naszego wzroku. Wpływ ten jednak, w porównaniu z jasnością i innymi czynnikami, jest niewielki. Nie warto się też przejmować podanymi w specyfikacjach sprzętu ogromnymi wartości kontrastu dynamicznego. Producenci zawyżają tę statystykę, bowiem w warunkach testowych, za pomocą odpowiednich algorytmów i oprogramowania, jest możliwe osiągnięcie takich wyników. Zwykły użytkownik jednak nigdy nie wyciśnie ze swojego sprzętu tak dużego kontrastu dynamicznego. Najważniejszym parametrem jest kontrast statyczny i to na niego powinniśmy zwracać szczególną uwagę, jeśli chcemy cieszyć się komfortem użytkowania.
Oprócz oczu warto też chronić nasz kręgosłup i nie umieszczać monitora za wysoko ani za nisko względem głowy. Na linii wzroku albo nieco poniżej niej to najbardziej uniwersalne ustawienie, które ochroni nas przed bólem karku i innymi nieprzyjemnościami. Warto też ustawić monitor w odpowiedniej odległości od naszych oczu. Niezależnie od jasności i kontrastu, zbyt bliskie umiejscowienie i tak uszkodzi nasze oczy. Podobnie jak zbyt dalekie, bowiem doprowadzi do potrzeby intensywniejszego wytężania wzroku. Optymalną odległością jest około 30-40 centymetrów.