Data modyfikacji:

Jakie ustawienia monitora są najlepsze?

Monitor jest jednym z podstawowych urządzeń składających się na każdy sprzęt komputerowy. Oczywiste jest to, że bez niego korzystanie z naszego „peceta” byłoby niemożliwe. Odpowiednie używanie monitora jest jednak bardziej skomplikowane, niż mogłoby się wydawać. Komputerowe ekrany posiadają szereg ustawień, które można w różny sposób konfigurować zgodnie z naszymi indywidualnymi potrzebami. Jakie ustawienia monitora są najlepsze? To zagadnienie zgłębimy w niniejszym artykule.

Czytaj również: Jaki monitor? LED czy LCD?
monitor

Jasność monitora – czym jest i jak ją zmienić?

Jasność jest bodajże najważniejszym parametrem, o którym można mówić przy jakimkolwiek zmienianiu ustawień monitora. Stanowi podstawę dobrego funkcjonowania ekranu i naszego komfortu korzystania z niego. Określenie to dosyć łatwo zrozumieć nawet technologicznym amatorom – jasność monitora kojarzy nam się intuicyjnie z poziomem emitowanego przez nasz monitor światła. Tak też jest. Warto dopasować jasność do naszych indywidualnych potrzeb, szczególnie jeśli lubimy korzystać z naszego komputera po zmroku, w ciemnym pomieszczeniu. W takim przypadku dobrze, żeby jasność była utrzymana na niskim poziomie, gdyż zbyt wysoka może popsuć nasze oczy. Warto też znać teorię już przy wyborze sprzętu. Jasność monitora cd/m2 oznacza kandele na metr kwadratowy, gdzie kandela jest jednostką emitowanego światła.

Jak ustawić jasność monitora? Większość sprzętów z systemem Windows umożliwia to w bardzo prosty sposób. Wystarczy wejść w ustawienia naszego systemu za pośrednictwem menu Start w lewym dolnym rogu ekranu. W okienku ustawień wybieramy opcję System, a następnie z listy po lewej stronie wybieramy pozycję Ekran. Jedną z opcji w ustawieniach monitora będzie suwak, pozwalający nam regulować jasność. Przesuwając go, możemy zmniejszać i zwiększać jasność monitora zgodnie z naszymi preferencjami.

Niektóre ekrany posiadają opcję automatycznej jasności monitora, która polega na dostosowywaniu tego parametru do poziomu światła panującego w pomieszczeniu. Tego typu ustawienie może być tyleż pomocne, co irytujące, bowiem nie każdy użytkownik lubi, gdy w zależności od pory dnia, jego monitor zmienia jasność. Dla innych jednak tego typu działanie jest wręcz niezauważalne i znajdują komfort w automatycznym dopasowywaniu intensywności emitowanego przez ich sprzęt światła. Jeśli twój monitor posiada taką funkcję, łatwo znajdziesz ją w opisanych powyżej ustawieniach ekranu, gdzie możesz ją włączyć lub wyłączyć zgodnie z własnymi preferencjami użytkowania. Jednym z najlepszych monitorów na rynku z funkcją automatycznej jasności jest Monitor Eizo EV2430-BK.

Kontrast monitora – jak wpływa na użytkowanie i jak go regulować?

Kontrast i jasność stanowią dwa najważniejsze parametry każdego monitora. Wiemy już, jak zwiększyć jasność monitora, teraz czas na kontrast. Zrozumienie tego terminu jest już nieco mniej intuicyjne, niż jasności, jednak wcale nie tak skomplikowane, jak może się wydawać komputerowemu laikowi. Tak jak jasnością mierzyliśmy sam poziom światła ogólnie emitowanego przez ekran, tak kontrastem określamy różnicę między najjaśniejszym i najciemniejszym punktem monitora. W zależności bowiem od barwy emitowanej przez nasz ekran, różne jego miejsca mogą mieć różną jasność.

Jak więc dobrać ustawienia monitora, aby jego kontrast i jasność były dobrze do siebie dopasowane? I jak w ogóle zmienić kontrast monitora? Każdy monitor posiada kontrast statyczny i dynamiczny. Ten pierwszy zależy od specyfikacji danego sprzętu i generalnie jest raczej niemożliwy do zmiany bez wymiany całej matrycy monitora. Ten drugi zależy już jednak od odpowiedniego oprogramowania i jest możliwy do zmiany, jednak wpływa w niewielkim stopniu na komfort użytkowania.

O ile więc jasność monitora jest ustawieniem możliwym do zmiany w dosyć łatwy sposób, o tyle na kontrast warto zwracać uwagę już przy zakupie monitora, bowiem zależy on o wiele bardziej od używanego przez nas sprzętu niż ustawień monitora, jakie wybierzemy. Kontrast współczesnych monitorów mieści się zwykle w przedziale od 1000:1 do 5000:1. Im wyższa ta pierwsza liczba, tym większą pełnię kolorów uzyskamy. Kontrast monitora ma wpływ, chociażby na głębię czerni czy nasycenie barw. Jeśli lubimy na naszym komputerze oglądać filmy, warto zainwestować w monitor z dużym kontrastem, na przykład Samsung 570DXN.

Ustawienie monitora – jakie najlepsze dla oczu?

Gdy wiemy już, czym jest jasność i kontrast monitora, warto pomyśleć, jak te i inne ustawienia mogą wpływać na stan naszego wzroku. Oczy są cennym organem i chyba nikt z nas nie chciałby ich uszkodzić podczas pracy czy rozrywki przy ekranie komputera. Przede wszystkim: dostosuj jasność monitora do swoich potrzeb. Jeśli pracujesz w półmroku, monitor nie musi być szczególnie jasny. Przy dobrze oświetlonych pomieszczeniach zadbaj jednak o nieco większa intensywność emitowanego przez ekran światła, w przeciwnym wypadku będziesz przeciążał wzrok, aby cokolwiek dostrzec.

Jeśli często zmieniasz miejsce i czas korzystania z komputera (na przykład okna pomieszczenia wychodzą na wschód czy zachód, co wpływa na natężenie światła o danej porze dnia), może przydać się monitor ze wspomnianą wcześniej opcją automatycznego dostosowania jasności. Unikniesz wtedy potrzeby ręcznego regulowania odpowiednich ustawień monitora w zależności od otaczającego cię światła, które co chwilę się zmienia.

Jeśli chodzi o kontrast, to generalnie trzeba wiedzieć jedno – im większy, tym lepiej dla naszego wzroku. Wpływ ten jednak, w porównaniu z jasnością i innymi czynnikami, jest niewielki. Nie warto się też przejmować podanymi w specyfikacjach sprzętu ogromnymi wartości kontrastu dynamicznego. Producenci zawyżają tę statystykę, bowiem w warunkach testowych, za pomocą odpowiednich algorytmów i oprogramowania, jest możliwe osiągnięcie takich wyników. Zwykły użytkownik jednak nigdy nie wyciśnie ze swojego sprzętu tak dużego kontrastu dynamicznego. Najważniejszym parametrem jest kontrast statyczny i to na niego powinniśmy zwracać szczególną uwagę, jeśli chcemy cieszyć się komfortem użytkowania.

Oprócz oczu warto też chronić nasz kręgosłup i nie umieszczać monitora za wysoko ani za nisko względem głowy. Na linii wzroku albo nieco poniżej niej to najbardziej uniwersalne ustawienie, które ochroni nas przed bólem karku i innymi nieprzyjemnościami. Warto też ustawić monitor w odpowiedniej odległości od naszych oczu. Niezależnie od jasności i kontrastu, zbyt bliskie umiejscowienie i tak uszkodzi nasze oczy. Podobnie jak zbyt dalekie, bowiem doprowadzi do potrzeby intensywniejszego wytężania wzroku. Optymalną odległością jest około 30-40 centymetrów.
Autor: Marcin Krawczyk