Data publikacji:

Jaki pad do PC kupić? Polecamy bezprzewodowe kontrolery do laptopa

Podczas wybierania dobrego pada, trzeba zwrócić uwagę na sposób jego wykonania, wytrzymałość, design oraz rodzaj zasilania. W dzisiejszym artykule omówimy parametry najlepszych padów, a także przytoczymy kilka polecanych padów bezprzewodowych, takich jak Sony PlayStation 5 DualSense, Nacon PS4 Compact czy Microsoft Xbox Elite Series 2. Dowiedz się, jaki pad do PC wybrać.
Jaki pad do pc

Jaki pad do PC wybrać? Parametry dobrego pada

Pady wybierają przede wszystkim fani gier dynamicznych, w których liczy się szybkość oraz celność reakcji. Jakie cechy mają najlepsze pady do PC? Są wygodne – pad powinien dobrze leżeć w dłoniach, a dodatkowo wyróżniamy różne rozmiary padów, które mogą dostarczać zupełnie odmiennych wrażeń z trzymania ich. Poza tym musi być lekki. Trzeba jednak pamiętać o tym, że to kwestia mocno subiektywna i trzeba dopasować ją do siebie. Także głębokość wcisku może mieć znaczenie – niektórzy wolą czuć, że coś wciskają, natomiast inni nie. Duża część graczy docenia także antypoślizgowe, gumowane elementy. Ułożenie przycisków na padzie nie powinno być nadmiernie udziwnione.
Dobre gamepady są wytrzymałe – urządzenie, które trzeszczy tuż po wyjęciu z pudełka, raczej nie wróży nic dobrego. Również rysy i drobne starcia nadruków widoczne po kilku dniach użytkowania nie dają zbyt dużej nadziei na to, że pad po miesiącach grania wciąż będzie wyglądał zadowalająco. Oprócz tego dobrze jeżeli wybieramy pady programowalne – możliwość mapowania przycisków jest zawsze w cenie. Dzięki temu łatwo dostosować urządzenie do swoich potrzeb.

Jak zasilany powinien być pad do laptopa?

Większość osób preferuje pad do PC bezprzewodowy, który wydaje się być najlepszym wyborem. Zdecydowanie przewyższa on wygodą pady przewodowe, które są cięższe i nierzadko mają plątający się kabel. Warto wiedzieć, że często bezprzewodowy kontroler do laptopa wcale nie musi bezprzewodowo łączyć się również z konsolą – jeżeli zależy nam na grze na różnych urządzeniach, koniecznie trzeba to sprawdzić przed zakupem. Oprócz tego interesującą opcją jest możliwość podpięcia pada również do telefonu, a nie tylko do laptopa. Do tego celu do pada (nawet jeżeli ten jest bezprzewodowy) zazwyczaj dodaje się krótki kabel.
Kupując pada, trzeba też zwrócić uwagę na to, czy jest on zasilany na baterie, czy też ładowany. Szczególnie druga opcja jest wygodna, pod warunkiem że pad ma wystarczająco pojemny akumulator. Na koniec oczywiście warto zainteresować się również designem – w końcu to urządzenie, które służy do zabawy, zatem powinno nam się podobać.

Najbardziej polecane pady do gier

Sony PlayStation 5 DualSense

To kultowy pad, którego nie mogło zabraknąć w tym zestawieniu. Jego cena nie przekracza 300 złotych, a oferuje nam czujnik ruchu, efekty wibracyjne oraz wszystkie potrzebne gniazda. Ma wbudowaną baterię, ładowaną za pomocą kabla USB-C lub dedykowanej stacji ładującej, w której zmieścimy aż 2 pady. Jego zasięg to 10 metrów. Posiada wbudowane 16 przycisków, w tym jeden tzw. Share, pozwalający na nagrywanie i udostępnianie znajomym swoich poczynań w grze.

MSI Force GC30 V2

MSI Force GC30 V2 zachwyca ciekawym designem. Ma miłą w dotyku, satynową powierzchnię i zapewnia rozgrywkę bez najmniejszych opóźnień, dzięki zaawansowanym systemom mającym im zapobiegać. Działa bezprzewodowo i może współpracować nie tylko z laptopem, ale również telefonem z systemem Android. Zadbano w nim o efekty wibracyjne, może działać bezprzewodowo, przewodowo oraz łączyć się ze smartfonem przy pomocy krótkiego kabla. Dostępny jest w wersji czarnej i białej.

Microsoft Xbox Elite Series 2

Jeden z droższych, bezprzewodowych kontrolerów w niniejszym zestawieniu, jednak sprawdzi się świetnie dla najbardziej wymagających graczy. Łączy się z konsolami i komputerami, ale posiada również wbudowany moduł Bluetooth. Ma gumowaną powierzchnię, która zapobiega jego wyślizgnięciu się z ręki. Może być ładowany za pomocą kabla i stacji dokującej lub futerału. Oprócz tego oferuje 14 przycisków, krótsze blokady spustów, regulowany opór drążków i zasięg do 10 metrów. Oczywiście została przewidziana możliwość programowania go.

Microsoft Xbox Series 1V800002

To kontroler bezprzewodowy, do którego jednak otrzymujemy kabel USB-C w zestawie. Tańszy niż poprzednik, ale przypominający go designem. Estetyczny, dostępny w trzech wersjach kolorystycznych, wygodny pad. Jego cechy to świetny kształt, programowalne przyciski, gniazdo audio 3,5 mm oraz jest kompatybilny, oprócz PC, również z Androidem, a nawet iOS. Dodatkowo został wyposażony w przycisk Share. Posiada 12 przycisków i standardowy 10-metrowy zasięg.

Asymetryczny Kontroler Bezprzewodowy Nacon

Jego konstrukcja ma chronić nadgarstek. Jest wygodny w użytkowaniu, świetnie leży w dłoni i ma wbudowany dotykowy panel. Oferuje asymetrycznie ułożone drążki, co jest bardzo oryginalnym posunięciem, porównując go do innych dostępnych na rynku kontrolerów. Posiada też baterię, którą można ładować, wejście USB-C, moduł Bluetooth oraz zasięg do 7 metrów. W zestawie z nim otrzymujemy kabel o długości 80 centymetrów. Ma wbudowane gniazdo słuchawkowe i wskaźnik LED.

Sony Playstation DualShock 4 V2

Dostępny w kilku wersjach kolorystycznych, w tym w ciekawym malowaniu camo, które zachwyci wielbicieli militarnych rozgrywek. Oprócz tego jest dostępny w pięknym odcieniu fioletu, różu i błękitu. Ma panel dotykowy, pasek świetlny oraz przycisk Share. Głośnik oraz czujniki ruchu wzniosą każdą grę na wyższy poziom, natomiast gniazdo słuchawkowe i wejście USB zapewnią podstawowe potrzeby każdego gracza. Posiada 18 przycisków i zasięg do 10 metrów.
Zdjęcie: Envato Elements
Karolina Grad
Karolina Grad

Książki, muzyka i nowinki technologiczne – to jest to, co daje mi energię bardziej niż poranna kawa! Oprócz tego lubię rysować i tworzyć, a jeśli wystarczy mi dnia, wychodzę na spacer i zabieram ze sobą aparat!