Data modyfikacji:

Jaki hub do MacBook M1 wybrać?

Współczesne komputery, a szczególnie laptopy, wyposażone są w porty USB. W wielu modelach jednak ich ilość jest ograniczona lub dostępny jest jedynie jeden rodzaj wejścia. Wówczas, chcąc podłączyć do urządzenia kilka innych, pojawia się problem z ich podpięciem. W takiej sytuacji doskonałym akcesorium jest właśnie hub, czyli rodzaj portu podłączany do laptopa poprzez dostępne w nim USB. Sam stanowi rodzaj rozgałęzienia powielający możliwe wejścia USB lub posiadający również wtyczki innego rodzaju. Na rynku jest jednak mnóstwo adapterów i urządzeń tego typu. Jaki hub do MacBook M1 wybrać i które modele sprawdzą się w przypadku innych popularnych laptopów Apple?
jaki hub do macbook m1

Co to jest hub USB?

Hub USB to niezwykle przydatne akcesorium, które stanowi rozgałęziacz złącza USB znajdującego się w laptopie. Po podłączeniu tego niewielkiego urządzenia uzyskać można kilka dodatkowych i takich samych portów USB lub różniących się od siebie parametrami. Hub USB to również możliwość uzyskania innego rodzaju wejścia. Wówczas poza rozgałęzieniem pełni też funkcję adaptera. Ile nowych wejść i jakiego typu będzie się w nim znajdowało, zależy wyłącznie od wybranego modelu urządzenia.
Hub nie wpływa w żaden sposób na prędkość przesyłania danych. O wiele wygodniejsze jest również podłączanie i odłączanie od niego poszczególnych sprzętów. To niezwykle istotne w przypadku komputerów stacjonarnych, w których aby podpiąć lub odpiąć dane urządzenie, za każdym razem trzeba się schylić lub wstać. Hub USB obsługiwać można natomiast wygodnie, umieszczając go np. na biurku. Hub zaczyna działać w momencie jego podpięcia.

Na co zwrócić uwagę, wybierając hub USB?

W sprzedaży dostępnych jest wiele modeli urządzeń typu hub. Niektóre kuszą ceną, inne wyglądem, a jeszcze inne ilością różnorodnych wejść. Jednak odpowiadając na pytanie, jaki hub do MacBook M1 będzie najlepszy, warto wziąć pod uwagę kilka istotnych kwestii, by urządzenie działało sprawnie i stanowiło zagrożenia dla komputera.
Przede wszystkim hub musi posiadać wtyk, który odpowiadać będzie wejściu znajdującemu się w komputerze. Najpopularniejsze modele podłączane są za pomocą USB 2.0, 3.0 i USB typu C. Kolejną ważną kwestią jest liczba oraz rodzaje portów, jakie posiada hub. Tutaj warto kierować się indywidualnymi potrzebami i tym, co będzie podłączane do komputera. Mogą to być kolejne porty USB, ale też czytnik kart pamięci, wejście słuchawkowe czy micro-USB. 

Jaki hub do MacBook Pro M1 wybrać?

Dla wielu osób istotne mogą być również wymiary urządzenia. Hub pasywny będzie mniejszy od dłoni, gdyż nie wymaga on dodatkowego zasilacza. Nieco inaczej będzie w przypadku hubów aktywnych, czyli przedłużaczy USB, które zajmują więcej miejsca. Równie istotna jest też długość przewodu. W przypadku, gdy hub ma być zawsze pod ręką i blisko laptopa, sprawdzi się kabel krótki. Jeżeli natomiast chcemy udostępniać go osobom trzecim, warto zaopatrzyć się w model wyposażony w dłuższy przewód.
Jeżeli zastanawiamy się np. jaki hub do Macbook Pro M1 będzie najlepszy, istotna może być również jego estetyka oraz kolory, w jakich jest dostępny. Do wyboru są dedykowane modele w kolorze czarnym, srebrnym, wielobarwnym i białym.

Jaki hub do Macbook Air M1 będzie najlepszy?

Niezależnie od tego, czy zastanawiamy się, jaki hub do MacBook Air M1 wybrać, czy też do innego laptopa od Apple, warto zwrócić również uwagę na markę urządzenia oraz możliwość dostępnych rozwiązań. Dbając o swój sprzęt i komfort pracy z wieloma urządzeniami podpiętymi jednocześnie, bezpiecznie jest stawiać na urządzenia cieszące się dobrymi opiniami oraz polecane przez wielu specjalistów w dziedzinie tego typu urządzeń i akcesoriów.
Bardzo polecanymi produktami, które doskonale sprawdzają się we współpracy z laptopami od Apple, są huby i całe stacje dokujące marki Zenwire. To nowoczesne akcesoria, które w jednym niewielkim urządzeniu umożliwiają podpięcie wielu różnych rodzajów wtyczek.
W przypadku gdy laptop używany jest podczas wykładów czy konferencji, podczas wyboru odpowiedniego huba warto też zwrócić uwagę, czy posiada on przejście na Thunderbolt 3.0 i HDMI. W drugim przypadku dobrze jest wybrać opcję, która wspierać będzie nie tylko rozdzielczość Full HD, ale również 4K. Dzięki temu, przy jednoczesnym posiadaniu odpowiedniego telewizora, wyświetlacza czy projektora, możliwe będzie uzyskanie wyjątkowo ostrego i atrakcyjnego obrazu.
Ciekawym rozwiązaniem jest również wyposażenie huba w technologię Power Delivery. To jednoczesne korzystanie z różnego typu wejść oraz możliwość ładowania MacBooka. Tego typu rozwiązania dają stacje dokujące, które są ciekawą propozycją, dającą jednocześnie naprawdę wiele możliwości. Zastanawiając się, jaki hub do MacBook Pro M1 będzie najlepszy, warto postawić na rozwiązanie przyszłościowe i kupić stację dokującą z wieloma różnymi wejściami.
Zdjęcie: Envato Elements
Karolina Grad
Karolina Grad

Książki, muzyka i nowinki technologiczne – to jest to, co daje mi energię bardziej niż poranna kawa! Oprócz tego lubię rysować i tworzyć, a jeśli wystarczy mi dnia, wychodzę na spacer i zabieram ze sobą aparat!