Data publikacji:

Jaki antywirus wybrać? Jaki antywirus jest najlepszy?

W dzisiejszych czasach każdy z nas ma na co dzień do czynienia z komputerem lub korzysta ze smartfona z dostępem do internetu. Przeglądamy dziennie mnóstwo stron, robimy zakupy, czytamy artykuły i wysyłamy wiadomości. Jednak nie wszystkie strony, na jakie wchodzimy, wolne są od zagrożeń i niebezpieczeństw związanych z hakowaniem danych, uszkodzeniem zapisanych plików i innych niepożądanych sytuacji, którym winne są wirusy i wadliwe oprogramowanie. Dlatego bardzo istotne jest korzystanie z dobrego oprogramowania antywirusowego, które zabezpieczy nasze dane. Jaki antywirus wybrać, by komputer i telefon były bezpieczne?
jaki antywirus wybrać

Czym jest program antywirusowy?

Przed odpowiedzią na pytanie, jaki antywirus jest najlepszy w przypadku laptopa czy też smartfona, warto dowiedzieć się, czym w ogóle są tego typu programy i w jaki sposób działają.
W sieci istnieją różne rodzaje programów działających w sposób szkodliwy dla komputerów i oprogramowania smartfonów. Są to różne rodzaje wirusów, malware, spyware, konie trojańskie i robaki. Wszystkie te złośliwe oprogramowania w przypadku zainstalowania na komputerze lub dostania się do systemu smartfona, mogą spowodować wiele szkód. Należą do nich m.in. kradzież poufnych danych, usuwanie istotnych i zapisanych na twardym dysku plików czy utrata kontroli nad wydawaniem poleceń.
Aby zapobiec zainfekowaniu przez złośliwe oprogramowanie, należy zapewnić urządzeniu właściwą ochronę, jaką jest program antywirusowy. Jego działanie polega na skanowaniu plików oraz wykrywaniu na bieżąco potencjalnego zagrożenia i plików o niepewnym, nieznanym pochodzeniu. Jeżeli coś podejrzanego zostanie wykryte, wówczas jest usuwane przez antywirusa automatycznie lub wyświetlony zostaje komunikat o zaistniałej sytuacji, a program decyzję o dalszym postępowaniu pozostawia użytkownikowi.

Jaki antywirus będzie najlepszy?

Na rynku jest dostępnych wiele bardzo dobrych programów antywirusowych. Podstawowe ich wersje można pobrać z internetu za darmo na określony czas lub w wersji podstawowej. Wiele osób decyduje się na takie rozwiązanie, co nie do końca jest słusznym krokiem.
Po pierwsze, zazwyczaj tego typu programy chronią tylko określony zakres danych i programów znajdujących się na urządzeniu. Po drugie, można zwyczajnie nie zauważyć, kiedy okres ich działania się skończy i narazić w ten sposób urządzenie na bezpośrednie zawirusowanie systemu. Po trzecie natomiast, darmowe programy zazwyczaj nie posiadają aż tak dokładnych i aktualnych baz danych, w których zgromadzone byłyby wszystkie sygnatury pojawiających się stale nowych zagrożeń.
W przypadku gdy z komputera korzystamy jednak stosunkowo rzadko lub przechowujemy na nim dokumenty i pliki, które bez problemu możemy odtworzyć, zakup specjalistycznego programu antywirusowego nie jest aż tak bardzo konieczny. Trzeba jednak liczyć się z tym, że nigdy nie wiemy, jakie złośliwe oprogramowanie może zaatakować nasze urządzenia. Może się okazać, że darmowy antywirus nie będzie w stanie poradzić sobie z atakiem.

Kiedy płatny antywirus jest niezbędny?

Nieco inaczej sytuacja wygląda w przypadku, gdy na komputerze przechowujemy ważne dokumenty, wykonujemy transakcje finansowe online, przechowujemy hasła do kont i logujemy się do poufnych danych. Wówczas do stracenia jest naprawdę wiele, więc nie warto ryzykować. Jaki antywirus więc wybrać?
Wówczas najrozsądniejszym i najlepszym wyjściem będzie skorzystanie z płatnego programu, który zapewni bieżącą ochronę całości danych i oprogramowania, będzie działał w sposób nieustanny i będzie miał dostęp do bieżących aktualizacji wirusowych baz danych.
Warto pamiętać, że wszelkie uaktualnienia w tej kwestii w pierwszej kolejności trafiają do baz programów płatnych, dopiero później do wersji darmowych i to nie zawsze w tym samym zakresie. Ponadto w przypadku zainfekowania komputera czy smartfona przez danego wirusa, płatne programy dysponują o wiele bardziej zaawansowanymi narzędziami, które są w stanie poradzić sobie ze złośliwym oprogramowaniem. Często wersje darmowe nie mają niestety dostępu do takich narzędzi.
Zakup wysokiej klasy oprogramowania jest bardzo istotny również w prowadzonym biznesie. Na komputerach firmowych przechowywane są zazwyczaj najważniejsze dane dotyczące firmy, umowy i dokumenty potwierdzające transakcje z klientami oraz wszelkie dane finansowe. To z tych urządzeń wykonuje się często przelewy wypłat i dokonuje za ich pomocą ogromnych operacji finansowych. Dlatego ochrona i właściwe zabezpieczenie systemu powinno być w tym przypadku kwestią absolutnie priorytetową.

Jaki antywirus dla smartfon?

Niestety, instalując oprogramowanie antywirusowe na swoich komputerach, często zapominamy o smartfonach, z których w ciągu doby często korzystamy więcej niż z laptopów. Za ich pośrednictwem również wykonujemy transakcje finansowe, przesyłamy dokumenty, korzystamy z poczty czy wymieniamy się poufnymi danymi. Dlatego zabezpieczenie tego systemu jest tak samo istotne dla naszego bezpieczeństwa, jak oprogramowanie przeznaczone na komputer.
Plusem jest w tym przypadku fakt, że antywirus przeznaczony dla smartfonów jest zazwyczaj tańszym produktem niż jego odpowiednik na komputer. Tym bardziej nie należy zwlekać z jego zakupem i właściwym zabezpieczeniem telefonu.
Zdjęcie: Envato Elements
Karolina Grad
Karolina Grad

Książki, muzyka i nowinki technologiczne – to jest to, co daje mi energię bardziej niż poranna kawa! Oprócz tego lubię rysować i tworzyć, a jeśli wystarczy mi dnia, wychodzę na spacer i zabieram ze sobą aparat!