Data publikacji:

Jaka grafika do Ryzen 5?

Procesor AMD Ryzen 5 charakteryzuje się bardzo dobrą wydajnością, dlatego nie bez powodu jest on wybierany przez graczy. W tym poradniku podpowiemy, jaką grafikę do Ryzen 5 wybrać, aby można było cieszyć się płynnym obrazem w wysokiej rozdzielczości.
jaka grafika do ryzen 5 3600

Na co zwracać uwagę przy wyborze grafiki do Ryzen 5?

Procesor AMD Ryzen 5 występuje na rynku w kilku wersjach. Sześciordzeniową jednostkę różni m.in częstotliwość taktowania procesora, która waha się od 3700 MHz do 4700 MHz. Bardzo dobre parametry sprawiają, że ten model jest chętnie wykorzystywany przez graczy. Aby jednak można było wykorzystać jego pełny potencjał, trzeba dobrać odpowiednie podzespoły. Jednym z takich elementów jest karta graficzna. Na co warto zwrócić uwagę przy jej wyborze? 
  • Wielkość pamięci RAM – ten parametr ma bezpośredni wpływ na utrzymywanie wysokiej liczby klatek na sekundę, a co za tym idzie płynność wyświetlanego obrazu. Przy najnowszych tytułach 8 GB pamięci RAM wydaje się optymalną wartością. Dla osób z mniejszym budżetem 4 GB pamięci powinno być wystarczające, choć należy sobie zdawać sprawę z tego, że przy takiej wartości mogą występować opóźnienia bądź przycięcia.
  • Rodzaj chłodzenia – w parze z wydajnością idzie również wzrost temperatury karty graficznej, dlatego niezbędne jest odpowiednie chłodzenie. Karta powinna mieć przynajmniej dwa wentylatory, które pozwolą na lepsze utrzymywanie niskiej temperatury. Producenci stosują również dodatkowe rozwiązania mające na celu chłodzenie podzespołów.
  • Maksymalny pobór mocy – każda karta graficzna ma określony maksymalny pobór mocy, który mówi o tym, jakie zasilanie trzeba zastosować, aby była możliwość bezproblemowej pracy.
  • Dostępne złącza – w kartach graficznych zwykle stosuje się złącza HDMI i DisplayPort. Jeśli planujesz podłączenie większej liczby monitorów, to sprawdź, ile wejść oferuje dany model karty graficznej.

Jaka grafika będzie najlepszym wyborem do AMD Ryzen 5?

GeForce RTX 3060 TI Elite

Bardzo dobrze oceniana karta graficzna do Ryzen 5 będzie bardzo dobrym wyborem! GeForce RTX 3060 TI Elite ma 8 GB pamięci RAM GDDR6 o częstotliwości 14 000 MHz. Karta jest wyposażona w system chłodzenia Windforce 3X, który zawiera trzy wentylatory łopatkowe o średnicy 80 mm. Za odprowadzanie ciepła odpowiedzialne są również miedziane rurki cieplne oraz aktywny wentylator 3D. Obudowa zawiera dwa porty HDMI oraz dwa porty DisplayPort. Całość dopełnia podświetlenie RGB, które można synchronizować z urządzeniami AORUS oraz konfigurować w dowolny sposób. To bardzo solidny model, który idealnie będzie pasował do Ryzen 5.

XFX Speedster SWFT 210

Jedna z lepszych kart graficznych na rynku obsługuje rozdzielczość Full HD i wykorzystuje technologię AMD Fidelity FX Super Resolution, która zwiększa liczbę klatek na sekundę, które wspierają tę technologię. Dzięki temu rozgrywka jest płynniejsza! Karta ma 8 GB pamięci GDDR6, unikalne rozwiązania z dwoma wentylatorami gwarantują doskonały przepływ powietrza, a co za tym idzie – odpowiednie chłodzenie. Obudowa zawiera trzy wejścia DisplayPort oraz jedno wyjście HDMI. Wybierając ten model, z pewnością nie będziesz rozczarowany!

ASRock Radeon RX560

Budżetowa karta graficzna będzie dobrym wyborem dla mniej wymagających użytkowników. Radeon RX56 ma 4 GB pamięci RAM GDDR5, która ma taktowanie 7000 MHz. Technologia Radeon FreeSync 2 HDR ma wpływ na wyższą liczbę klatek, a także niższy współczynnik opóźnień. AMD Eyefinity umożliwia połączenie kilku monitorów i wyświetlanie jednego obrazu na nich. To ciekawe rozwiązanie mające na celu zwiększenie przestrzeni roboczej.
Zdjęcie: Unsplash
Bartłomiej Mazurek
Bartłomiej Mazurek

Dziennikarz i fotograf. Miłośnik nowych technologii, a w szczególności sprzętu z logo nadgryzionego jabłka. W wolnych chwilach zajmuje się prowadzeniem mediów społecznościowych i graniem na konsoli.