Data modyfikacji:

Jak przyspieszyć internet? Najlepsze sposoby 

Twój internet bezprzewodowy nie działa tak, jak tego oczekujesz? Problem z poprawnym działaniem łącza dotyka wielu użytkowników, jednak wykonując kilka prostych kroków można znacznie przyspieszyć jego działanie. 

Jak przyspieszyć internet?
Dostęp do internetu otwiera przed użytkownikiem ogromne możliwości. Przeglądanie stron, oglądanie filmów w wysokiej rozdzielczości, czy granie ze znajomymi po sieci, to tylko kilka przykładów tego, jak można wykorzystać łącze internetowe. Niestety, ale przy słabym transferze danych, multimedia będą się długo ładować, a pliki pobierać znacznie dłużej niż zwykle. To, co normalnie pobierałeś w kilka sekund, teraz pobiera się w kilka lub nawet kilkanaście minut. Takich sytuacji jest wiele i użytkownicy szukają odpowiedzi na pytanie, jak przyspieszyć internet

Przyczyn takiego stanu rzeczy może być, co najmniej kilka, dlatego w tym poradniku poruszymy wszystkie kwestie związane ze źle działającym łączem. 

Jak przyspieszyć internet? Sprawdź stan sieci bezprzewodowej 

W większości przypadków przyczyną słabo działającego internetu jest źle skonfigurowane połączenie bezprzewodowe WiFI. W pierwszej kolejności zobacz, w jakim miejscu jest ustawiony router. Router schowany głęboko w szafce lub postawiony na podłodze może nie oferować dobrej jakości sygnału. 

Warto wziąć pod uwagę, że sieć bezprzewodowa działa słabiej w miejscach z grubymi ścianami, a także drzwiami, meblami, czy innymi elementami. Router powinien być ustawiony tak, aby sygnał na swojej drodze miał jak najmniej przeszkód, powodujących zakłócenia. Jeśli problem nadal występuje, to możesz zaopatrzyć się we wzmacniacz sygnału. To niewielkie urządzenie wzmacnia zasięg sieci WiFi, co pozwala na korzystanie z internetu nawet w miejscach znacznie oddalonych od routera. 

Aby przyspieszyć internet pamiętaj o regularnych aktualizacjach routera. Dobrym pomysłem jest przeskanowanie komputera pod kątem występowania wirusów. Zdarza się, że złośliwe oprogramowanie znacznie spowalnia działanie sieci. 

Podłącz urządzenia do routera za pomocą przewodu 

Prędkość internetu w sieci bezprzewodowej zawsze będzie trochę niższa niż po podłączeniu przewodu. Jeśli chcesz mieć pełny transfer danych bez żadnych zakłóceń i przeszkód, to podłącz kabel Ethernet do gniazdka w komputerze, konsoli, czy telewizorze. Jeśli Twoje urządzenie nie ma takiego złącza, to w sklepach znajdziesz specjalne przejściówki ze złączem USB typu A oraz USB typu C.

Wybierz dobry router! 

Nie każdy router jest w stanie zapewnić maksymalny transfer danych. Niektóre modele mają słabsze anteny, które nie gwarantują dobrego zasięgu. Jeśli ustawienia routera nie pomagają, a internet dalej działa słabo, to warto rozważyć zakup nowego routera. Wymiana go na nowszy model pozwoli na wykorzystanie pełnego potencjału internetu. 

Słaby internet? Czas zmienić pakiet! 

Dobrym sposobem na przyspieszenie internetu jest zmiana pakietu na wyższy. W ten sposób będzie można pobierać pliki w jeszcze krótszym czasie. Nawet najlepsze ustawienia routera nie pomogą jeśli korzystamy z podstawowego pakietu. Prędkość jest wówczas ograniczona, co można szczególnie odczuć przy połączeniu bezprzewodowym. 

Nadal masz problem z szybkością internetu? Skontaktuj się z operatorem.
Spowolnienie działania internetu może być spowodowane również uszkodzeniem routera lub problemami u dostawcy. W takich sytuacjach warto skontaktować się z operatorem i zamówić serwisanta. Fachowiec wykona szereg niezbędnych testów i z pewnością znajdzie przyczynę problemu.